جی پلاس/ برگی از تاریخ انقلاب اسلامی؛

در دیدار امام و سفیر واتیکان چه گذشت؟

در بیست و هشتم بهمن ماه سال ۵۷ یعنی تنها چند روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی سفیر واتیکان برای دیدار با امام در مدرسه علوی حاضر شد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، هنوز چند روزی بیشتر از غلبه اراده الهی و مردم به رهبری امام خمینی بر طاغوتیان نگذشته بود و انقلاب اسلامی روزهای آغازین خود را تجربه می کرد که سفیر واتیکان به همراه جمعی دیگر، به عنوان نمایندگان پاپ در مدرسه علوی خدمت امام رسیدند و حالا و در این چند روز که خبر دیدار پاپ فرانسیس با آیت الله العظمی سیستانی، مرجع عالیقدر جهان تشیع در اسفند ماه پخش شده است، گویا همان خاطرات زنده می شود که همگی چه آن دیدار و چه دیدار آینده، نمایانگر آن است که اسلام دین گفت و گو و صلح است.

 

متن گفت و گوی این دیدار که در بیست و هشتم بهمن ماه صورت گرفت، در ادامه آمده است:

 

[نمایندۀ پاپ ژان پل دوم: پاپ از ما خواسته است که آرزوهای قلبی خود را برای سلامت شما و موفقیت ملت ایران خدمتتان تقدیم داریم.]

 

در همین رابطه بخوانید:

پاسخ امام به استفتای آیت الله صانعی درباره "حق الله" و "حق الناس"

محتوای نامه امام به حاج احمد چه بود که از او خواستند از پدر نرنجد؟

 

امام: اقلیت های مذهبی همیشه در اسلام محترم بوده‌ اند؛ و توافق بین ادیان بزرگ یکتاپرست برای پیشرفت بشریت لازم است.

این قدرت ایمان ملت و قوۀ اسلام بود که بر ظلم و استبداد و استعمار غلبه کرد. امیدوارم دیگر ملل نیز از این طریق به ما متصل شوند.

 

[نمایندۀ پاپ: ما تازه شروع به گفتگو بین اسلام و مذهب کاتولیک نموده‌ ایم و امیدوارم این گفتگو و تبادل‌ نظر در نظام جدیدی که تحت رهبری شما در این کشور به وجود آمده است ادامه یابد.]

 

صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۷۷

دیدگاه تان را بنویسید