sport

رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال عنوان کرد؛

رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال گفت: با این جوی که علیه داوری راه افتاده است؛ کار قضاوت بازی‌ها سخت‌تر از قبل خواهد شد.

جی پلاس، علیرضا سهرابی، رئیس دپارتمان داوری فدراسیون عنوان کرد: داوران قشر تلاشگر و سالم جامعه فوتبال هستند که متاسفانه در طول تاریخ و در بزنگاه‌های حساس نمونه‌های زیادی از بی انصافی نسبت به آن‌ها دیده شده است. این موضوع ریشه در تاریخ دارد و در خاطرات پیشکسوتان ورزش، نقل قول‌های فراوانی در این باره دیده می‌شوند. وقتی خبر نامزدی ۴ داور شایسته ایرانی در جام جهانی فوتسال مطرح می‌شود، کسی توجه نمی‌کند. کسی صحبت از کاندیداتورى مهسا قربانى و انسیه خباز مافى نژاد برای جام جهانی فوتبال بانوان نمی‌کند و حضور موفقیت آمیز داوران ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا را نمی‌بینند؛ اما هر اشتباهی زیر ذره بین می‌رود و بعد تفسیر می‌شود.

وی ادامه داد: هر چند مشی فدراسیون به صورت کلی دوری از هرگونه ورود به مباحث و فضاسازی‌های این چنینی است؛ اما مسئولیت من در دپارتمان داوری فدراسیون می‌طلبد که بر اساس وظایف ذاتی خودم از حقوق این عزیزان دفاع کنم. هرچند ارکان قضایی فدراسیون هم مطابق کد‌های فیفا در این زمینه اقدامات منطبق با قوانین را انجام می‌دهند؛ اما واقعیت این است که در هفته‌های اخیر و به ویژه در یکی از برنامه‌های تلویزیونی موارد عجیبی طرح شده که موجبات تکدر خاطر داوران فوتبال ما را فراهم کرده اند.

سهرابی افزود: وقتی یک تیم برنده می‌شود، همه هنر آن به مربی و بازیکن برمی گردد؛ اما وقتی شکستی رخ می‌دهد از داور و مدیر همه زیر سوال می‌روند و مورد تهمت قرار می‌گیرند. اخیرا هم باب شده که مباحث را خلط می‌کنند و آسمان به ریسمان می‌بافند که فلان چینش به دلیل فلان موضوع بوده است. این افکار توهمی به فوتبال ما کمک نمی‌کنند. کارتان را بکنید و مثل مرد مسئولیت نتایجتان را بر عهده بگیرید.

وی ادامه داد: من به عنوان عضو کوچکی از جامعه داوری از ارکان قضایی فدراسیون می‌خواهم نسبت به افرادی که با تهمت و افترا به قشر زحمتکش داوری و حیثیت آنان لطمه وارد می‌کنند؛ برخورد جدی کند. چه کسی پاسخگوی بغض و اشک آن داور سرشناس و ارزنده فوتبال کشورمان است که تا ساعت ۳ بامداد امروز با من تلفنی حرف می‌زد. چه کسی می‌خواهد پاسخ همسر دیگر داور را بدهد که تماس گرفت و می‌گفت همسرش را از قضاوت منع کرده است. آقایان بس کنید! از خدا بترسید. در فینال لیگ قهرمانان آسیا هم با وجود کمک داور ویدیویی اشتباه داشتیم. در سطح اروپا و در بالاترین مسابقات هم اشتباهات داوری وجود دارند و کسی نمی‌تواند منکر آن ها شود؛ اما این که آن را به برخی مباحث حاشیه‌ای نسبت بدهیم، مایه تاسف است.

سهرابی خاطرنشان کرد: با این جوی که علیه داوری راه افتاده است کار قضاوت بازی‌ها سخت‌تر از قبل هم خواهد شد. اساسا بهره مندی از کمک داور ویدیویی به دلیل اشتباهات داوری بوده است و در حال حاضر در کشور‌های صاحب فوتبال با کمک این تکنولوژی اشتباهات داوری تصحیح و باعث تغییر در نتایج می‌شود.  بنابراین اشتباهات داور اجنتاب ناپذیر بوده اند و عمدی در کار نیست. از سوی دیگر، شکی نیست که در این مسیر افرادی آب در آسیاب می‌ریزند که فوتبال در تنش به کار خود ادامه بدهد و مطالبه خانواده داوران از کمیته اخلاق و کمیته انضباطی فدراسیون این است که در این بحث هم ورود جدی داشته باشند تا با افرادی که این فضاسازی‌ها را انجام می‌دهند، برخورد جدی شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1493746 منبع: سایت رسمی فدراسیون فوتبال
ارسال نظر

موضوعات داغ