life

فدراسیون بین‌المللی شطرنج ( فیده)، روز سه شنبه نماینده زن پارلمان لتونی و وزیر سابق دارایی این کشور را به عنوان رئیس جدید خود انتخاب و منصوب کرد.

جی پلاس؛ دانا رِیزنیتس اوزولا که عنوان «استاد بزرگ بانوان» را در کارنامه دارد برای نخستین بار سال ۲۰۱۶ پس از غلبه بر ایفان هو،‌ قهرمان وقت جهان از کشور چین در المپیاد شطرنج باکو نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و به عنوان یک پدیده نوظهور در رقابت‌های جهانی شطرنج بانوان خود را معرفی کرد.

یورو نیوز نوشت: خانم اوزولا که در آنزمان عضوی از کابینه لتونی بود برای آنکه بتواند در تورنمنت یاد شده شرکت کند به ناچار مجبور شد از حضور در نشست وزرای اتحادیه اروپا صرف نظر کند.

دولت لتونی برای آنکه نماینده‌ای در نشست وزرای دارایی اتحادیه اروپا داشته باشد فرد دیگری را در آن جلسه جایگزین دانا رِیزنیتس اوزولا کرد.

وزیر سابق دولت لتونی که اینک ۳۹ سال دارد همواره از علاقه وافر خود به شطرنج یاد کرده و گفته است که این ورزش فکری به وی کمک کرده تا بر فشار و استرس حاکم بر دنیای سیاست غلبه کند.

خانم رِیزنیتس اوزولا روز دوشنبه با انتشار پستی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که می‌خواهد تمام وقت و انرژی خود را به کار در فدراسیون بین‌المللی شطرنج، فیده، اختصاص دهد و برای این کار لازم است که کرسی نمایندگی پارلمان را رها کند.

فیده روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام رسمی انتصاب خانم دانا رِیزنیتس اوزولا به ریاست این فدراسیون تصریح کرد که وی جدا از امور اداری و مالی، بر نحوه عملکرد اغلب کمیسیون‌‌ها از جمله کمیسیون آموزش شطرنج که از اولویت‌های اصلی او نیز محسوب می‌شود، مدیریت خواهد کرد.

خانم رِیزنیتس اوزولا زمانی که پانزده ساله بود برای نخستین بار در رقابت‌های قهرمانی زنان کشورش در رده بزرگسالان به عنوان نخست دست یافت.

وی همچنین دو عنوان قهرمانی اروپا در رده سنی جوانان را در کارنامه دارد و در سن نوزده سالگی نیز به عنوان «استاد بزرگ» شطرنج دست یافت.

دانا رِیزنیتس اوزولا سال ۲۰۱۷ یکی از چهار نامزد و تنها نامزد زن منتخب برای جایگزینی یرون دایسلبلوم در راس یوروگروپ بود اما در نهایت از دسترسی به این سمت ناکام ماند.

از وی که همچنین عضو فعال یک حزب کوچک راست میانه در کشورش است پیش‌تر در پایان انتخابات قانون‌گذاری سال ۲۰۱۸ به عنوان نامزد احتمالی سمت نخست وزیری نام برده شده بود.

رئیس جدید فدراسیون جهانی شطرنج از علاقمندان فضا نیز محسوب می‌شود؛ وی در این زمینه دوره‌ای آموزشی را در ناسا پشت سر گذرانده و از دانشگاه بین‌المللی علوم فضایی در فرانسه نیز مدرک مدیریت ارشد کسب‌وکار گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1490509
ارسال نظر

موضوعات داغ