life

جی پلاس؛

حکیم مهدی الهی قمشه ای که عمرش در راه خدمت به اسلام و ترجمه قرآن و کتب اسلامی گذشت و او را آغازگر ترجمه روان دانسته اند، شجاع ترین مردم را خداترس ترین مردم دانسته است.

جی پلاس: آیت الله مهدی الهی قمشه ای(۱) که عمری در راه ترویج مفاهیم اسلام تلاش کرد، شجاع ترین مردم را خدا ترس ترین دانسته و اینگونه گفته است:

 

عارف که از خدا می ترسد و معصیت او نمی کند و مرگ را حضور حق و رحمت حق داند، دیگر از مرگ و هیچ حادثه و هیچ مخلوقی نمی ترسد؛ زیرا ترس ها همه از مرگ است؛ و عارف بالله مرگ را خوش ترین حال و بهترین سعادت خود داند که به حضور محبوب خود می رود.

پس هر کس خدا ترس شد، خدا او را از هر امر مخوف و ترسنام ایمن سازد تا از هیج چیز نترسد و مانند امیرالمومنین و شیعیان واقعی او، شجاع و دلیرترین مردم است.

 

برشی از کتاب حکمت الهی؛ ج 2، ص 379

 

 

۱. محمدمهدی الهی قمشه‌ای  (۱۲۸۰- ۱۳۵۲ش)، ملقّب به  مُحی الدین، حکیم، عارف، شاعر و مترجم قرآن و صحیفه سجادیه و مفاتیح الجنان است. او را آغازگر عصر ترجمه روان و آزاد در قرآن به فارسی خوانده‌ اند. از ابتدای تأسیس دانشگاه تهران به مدت ۳۵ سال به تدریس علوم عقلی و ادبیات در این دانشگاه اشتغال داشت. تخلّص شعری وی «الهی» است. حسین و مهدیه الهی قمشه‌ ای فرزندان او هستند.

وی در شامگاه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۵۲ش در ۷۲ سالگی و در حالی که مشغول آخرین اصلاحات ترجمه قرآن بود، از دنیا رفت و در قبرستان وادی السلام در قم در اتاق شماره ۱۹ (که پس از نوسازی قبرستان، تخریب شد) به خاک سپرده شد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1489484
ارسال نظر

موضوعات داغ