life

دکتر سیدمهدی طبایی دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت نوآوری‌های این کنگره از جمله مراقبت و درمان زخم در دوران کرونا تا نقش دوراپزشکی در درمان زخم را تشریح کرد.

به گزارش جی پلاس از روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران،  «مراقبت و درمان زخم در دوران پاندمی ویروس کرونا» و «نقش دوراپزشکی در درمان زخم» در پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت بررسی خواهد شد. دکتر سیدمهدی طبایی دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم با اعلام این خبر به بیان جزئیات کنگره زخم و ترمیم بافت پرداخت.

دکتر طبایی با بیان اهمیت موضوع زخم‌ در پزشکی گفت: پرداختن به معضل زخم یکی از چالش‌های قدیمی علوم پزشکی است که باید جنبه‌های مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد. جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران تقریبا از هشت سال پیش عزم با عزمی راسخ تلاش کرد که در این حوزه اقدامی موثر و کارگشا را رقم بزند.

 

دیابت و زخم مزمن پای دیابتی شایع‌ترین علت قطع عضو غیرتصادفی

دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت ادامه داد: زخم‌های مزمن علل مختلفی دارد که بیماری دیابت یکی از مهمترین این علت‌ها است. بیماری‌های دیگری مثل بیماری‌های عروقی نیز می‌تواند زخم‌های مزمن را ایجاد کند. زخم مزمن علاوه بر آن‌که بار اقتصادی سنگینی به خانواده‌ها و سیستم بهداشت و درمان کشورهای مختلف تحمیل می‌کند، عوارض اجتماعی و فرهنگی به دنبال دارد که اگر مورد درمان قرار نگیرد می‌تواند با قطع عضو و قطع اندام همراه باشد، به گونه‌ای که شایع‌ترین علت قطع عضو غیرتصادفی بیماری دیابت و زخم مزمن پای دیابتی است.

 

کنگره سالانه زخم و ترمیم بافت از اقدامات جهاد علوم پزشکی تهران برای حل چالش زخم‌های مزمن

دکتر طبایی ادامه داد: به نظر می‌رسید محققان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران می‌توانند فعالیت خود را در عرصه درمان زخم‌های مزمن متمرکز کنند. راه‌اندازی کنگره سالیانه زخم و ترمیم بافت از اقدامات صورت گرفته در این راستا است که امسال هفتمین دوره آن در سطح ملی و پنجمین دوره کنگره در سطح بین‌المللی برگزار خواهد شد و هدف آن ارائه آخرین دستاوردهای پزشکی در حوزه زخم و ترمیم بافت است.

دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت با بیان جزئیات برگزاری کنگره توضیح داد: امسال با شیوع بیماری کووید ۱۹ کنگره به صورت مجازی به مدت سه روز (از ۱۲ تا ۱۴ آذرماه) برگزار خواهد شد. سخنرانان متعددی از داخل کشور و سایر کشورهای جهان از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان، آفریقای جنوبی، مالزی، پاکستان و لبنان در قالب سخنرانی آخرین دستاوردهای علمی خود را بیان خواهند کرد.

 

نوآوری‌های کنگره امسال به روایت دکتر طبایی

دکتر طبایی همچنین به نوآوری‌های سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران در برگزاری کنگره امسال پرداخت و گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، بخشی با عنوان مراقبت و درمان زخم در دوران پاندمی کووید ۱۹ به کنگره اضافه شده است. همچنین دوراپزشکی (Telemedicine) و سلامت دیجیتال در مدیریت زخم از رویکردهای جدید در کنگره امسال است که در سخنرانی‌های متعدد به آن‌ها پرداخته خواهد شد. بررسی رویکردهای نوین در درمان زخم، در حوزه بالینی جزو یکی از جلسات علمی این کنگره خواهد بود. جلساتی نیز با موضوع زخم‌های عروقی به صورت اختصاصی با حضور جراحان عروق و متخصصین طب مداخله‌ای برگزار خواهد شد.

 

جلسات اختصاصی بررسی محصولات پیشرفته در حوزه‌های بایوتکنولوژی، طب بازساختی و سلول درمانی

دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت ادامه داد: دستاوردهای نانومتریال و بایومتریال در درمان زخم بخش دیگری است که برای کنگره امسال برنامه‌ریزی شده است. با موضوع بررسی محصولات پیشرفته در حوزه‌های بایوتکنولوژی، طب بازساختی و سلول درمانی در درمان زخم جلساتی اختصاصی در نظر گرفته شده است. همچنین در جلسه‌ای به موضوع چالش‌های درمان زخم در حوزه بالینی پرداخته خواهد شد.

 

۵۰ درصد سخنران‌های کنگره را میهمانان بین‌المللی تشکیل می‌دهند

او تاکید کرد: طبق روال سال‌های گذشته کنگره دارای کمیته ویژه دانشجویی است و دانشجویان محقق در جلسات جداگانه‌ای در کنگره دستاوردهای خود را در حوزه‌های علوم پایه و بالینی به اشتراک خواهند گذاشت. به طور کلی کنگره امسال با حدود ۴۰ سخنران مدعو از داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد که تقریبا نیمی از آن‌ها را سخنرانان بین‌المللی و میهمانان سایر کشورها تشکیل می‌دهند.

 

امتیاز بازآموزی برای گروه‌های پزشکی و پرستاری

دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت با بیان توضیحاتی در ارتباط با ثبت نام در کنگره پیش‌رو افزود: در ثبت نام این کنگره رشته‌های مختلف علوم پزشکی، رشته‌های مرتبط با علوم پایه و رشته‌های علوم مهندسی که کارکردهای بین‌رشته‌ای دارند بررسی می‌شوند. همچنین برای مخاطبان این کنگره در گروه‌های پزشکی و پرستاری امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شده است و این عزیزان می توانند با ثبت نام در کنگره از امتیاز بازآموزی بهره‌مند شوند.

دکتر طبایی در پایان گفت: امسال هم مانند سال‌های گذشته، دو تن از اساتید فرهیخته دانشگاه علوم پزشکی تهران هدایت علمی این کنگره را برعهده دارند. دکتر منصور جمالی زواره متخصص پاتولوژی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران دبیر علمی کنگره در بخش علوم پایه و دکتر پروین منصوری، متخصص بیماری‌های پوست و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی دبیر علمی کنگره در بخش بالینی هستند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1483232
ارسال نظر

موضوعات داغ