life

بیانیه شرکت آلمانی نشان می دهد کارآمدی واکسن بالقوه این شرکت در افراد بالای ۶۵سال بیش از ۹۴ درصد و درکل ۹۵ درصد است.

جی پلاس، در هفته گذشته شرکت آلمانی بیوان تک که مدیر ارشد اجرایی آن «اوگور شاهین» است، اعلام کرد واکسن بالقوه ای که برای مقابله با ویروس کرونا توسعه داده ۹۰ درصد کارآمد است. این خبر تمام توجهات را معطوف به تلاش‌های اوگور شاهین کرد. وی محقق ترک تبار است که آبان ماه سال گذشته برگزیده سومین جایزه مصطفی (ص) در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی برای اثر «طراحی و ارزیابی بالینی واکسن‌های درمانی ضد سرطان بر پایه mRNA» شد؛ وی متولد کشور ترکیه و استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینتس کشور آلمان و مالک شرکت BioNTech آلمانی است.

مهر نوشت؛ طبق اطلاعاتی که این شرکت در پاسخ به سوالی از اوگور شاهین- برگزیده جایزه علمی جهان اسلام تحلیل کارآمدی اولیه واکسن BNT۱۶۲b۲ بیست و هشت روز پس از تزریق دوز اول، ۹۵ درصد بوده است.

این شاخص مربوط به داوطلبانی است که قبلاً به ویروس کرونا مبتلا نبوده اند. در کل در این آزمایش بالینی ۱۷۰ مورد ابتلاء به کووید ۱۹ ارزیابی شد که ۱۶۲ نفر آنها از گروه پلاسیبو بودند و فقط ۸ نفر از داوطلبان دریافت کننده واکسن به کووید ۱۹ مبتلا شدند. همچنین در این آزمایش بالینی ۱۰ مورد شدید کووید ۱۹ رصد شد که ۹ نفر آنان در گروه پلاسیبو و یک نفر از دریافت کنندگان واکسن بالقوه بود.

علاوه بر آن کارآمدی واکسن در طیف‌های مختلف سنی و قومیتی، یکسان بود. همچنین این شاخص برای افراد بالاتر از ۶۵ سال بیش از ۹۴ درصد تخمین زده شده است.

براساس بیانیه شرکت بیوان تک که در پاسخ به سوالات ر ارسال شده، نتایج تحلیل‌ها حاکی از اطلاعات ایمنی مورد نیاز سازمان غذا و دارو آمریکا برای صدور اجازه استفاده اضطراری واکسن نیز است.

این اطلاعات نشان می‌دهد ۴۳ هزار داوطلب شرکت کننده در آزمایش بالینی پس از دریافت واکسن دچار مشکل نشدند و نگرانی ایمنی جدی در آنها مشاهده نشد. خستگی در ۳.۸ درصد و سردرد در ۲ درصد داوطلبان مشاهده شد.

شرکت بیوان تک و فایزر که در تولید واکسن همکاری می‌کند تصمیم دارند اجازه استفاده اضطراری واکسن را از سازمان غذا و دارو آمریکا و دیگر سازمان‌های مرتبط در سراسر جهان دریافت کنند.

همچنین براساس اعلام این شرکت، پیش بینی می‌شود در ۲۰۲۰ میلادی ۵۰ میلیون دوز از این واکسن و تا پایان ۲۰۲۱ میلادی ۱.۳ میلیارد دوز تولید شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1482874 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ