life

دلار در ساعاتی از روز گذشته حمایت ۲۶ هزار تومانی را از دست داد و به کانال ۲۵ هزار تومانی رفت. اما آخرین نرخ دلار تا پیش از شروع امروز ۲۹ آبان چقدر بود؟

جی پلاس،  در پنجمین روز هفته دلار به زیر مرز ۲۶ هزار تومانی رفت. دلار حدود ساعت۳ بعدازظهر دیروز با نرخ ۲۵ هزار و ۹۸۰ تومان معامله می‌شد که ۱۲۰ تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. در صورتی که دلار در روز پنج‌شنبه هم در کانال ۲۵ هزار تومانی نوسان کند، احتمال افت بیشتر اسکناس امریکایی هم دور از دسترس نخواهد بود.

دنیای اقتصاد نوشت؛ با این حال، گزارش‌ها حاکی از آن بود که پس از ساعت ۴ بعدازظهر، دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی بازگشته است و این موضوع می‌تواند شروع معاملات این ارز در روز آخر هفته را تحت‌تاثیر قرار دهد.

به گفته فعالان، یکی از عواملی که از لحاظ انتظاری فضای بازار ارز و سکه روز چهارشنبه را تحت‌تاثیر قرار داد، اظهارات وزیر امورخارجه بود که اعلام کرد در صورتی که امریکا به تعهدات خود بازگردد، ایران هم به تعهدات قبلی خود بازخواهد گشت. از نگاه برخی فعالان، این نخستین سیگنال رسمی ایران پس از پیروزی بایدن در انتخابات امریکا بود و برداشت معامله‌گران از این سیگنال، بالا رفتن احتمال توافق میان دو کشور بود. هر چند آنها در روزهای قبل، سیگنال‌های متناقض دیگری را از برخی مسوولان دریافت کرده بودند. با این حال، صحبت‌های ظریف انتظار آنها برای مذاکره احتمالی در زمستان را افزایش داد.

دلار در صورتی که حمایت ۲۶ هزار تومانی را به‌طور قطعی از دست بدهد، حمایت کوتاه ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را در پیش رو دارد و پس از آن نقاط ۲۴ هزار و ۸۰۰ و ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان برای بازار اهمیت دارند.

افت نرخ صرافی‌های بانکی

در پنجمین روز هفته بازارساز هم اصرار داشت که نرخ دلار را در کانال ۲۵ هزار تومان پایین تر ببرد و به‌واسطه این عمل به بازار آزاد سیگنال دیگری دهد که نه تنها قیمت‌های بالای ۲۶ هزار تومانی را به راحتی نمی‌پذیرد، بلکه به دنبال افت بیشتر نرخ در کانال ۲۵ هزار تومانی است.

حدود ساعت ۴ بعدازظهر چهارشنبه، نرخ دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی در محدوده ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان بود که ۲۸۰ تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. به نظر می‌رسد بازارساز الگوی کاهش نرخ پله پله را در نظر گرفته است و با استفاده از آن خصوصا در هفته جاری توانسته است نرخ دلار در بازار آزاد را با قدرت بیشتری در کنترل خود بگیرد. با این حال، برای معامله‌گران مرز ۲۶ هزار تومانی اهمیت زیادی دارد و باید دید سرانجام اجازه می‌دهند که نرخ دو روز متوالی زیر مرز یاد شده نوسان کند.

شکست این مرز برای بسیاری از تحلیل گران فنی به معنای بالا رفتن سرعت افت نرخ دلار است. با این حال، برخی بازیگران ارزی اشاره می‌کنند که نرخ دلار در شرایط کنونی با توجه به عدم رفع تحریم‌ها دلیل بنیادی برای کاهش ندارد و این مسئله می‌تواند به‌عنوان یک سد حمایتی در بازار ارز عمل کند. در مقابل کاهشی‌های بازار اعتقاد دارند که این ارز به دلیل حساسیت‌هایی که نسبت به انتخابات امریکا وجود داشت از شهریور تا اواخر مهر در فاز افزایش قرار گرفت.

از نگاه آنها، دلار به دلیل بنیادی بالا نرفت، در نتیجه طبیعی است که تخلیه فشارهای روانی، منجر به کاهش بیشتر نرخ دلار هم شود. به زبان ساده از نگاه آنها، نگرانی باعث افزایش شدید نرخ دلار شد و کاهش این نگرانی، با پیروزی بایدن در انتخابات امریکا موجب شده است که نرخ اسکناس امریکایی سیر نزولی به خود بگیرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1482841 منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر

موضوعات داغ