life

با تصویب طرح عرضه خودرو در بورس کالا توسط کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ایران خودرو و سایپا یک گام به آرزوی خود مبنی بر آزادسازی نرخ محصولاتشان نزدیکتر شدند.

به گزارش جی پلاس، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در تشریح جزئیات جلسه عصر امروز(یکشنبه 25 آبان) کمیسیون، اظهار داشت: بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستورکار اعضای کمیسیون قرار داشت.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین محورهای طرح ساماندهی صنعت خودرو عرضه خودرو در بورس است، بیان داشت: پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان پیرامون طرح مذکور ، اعضای کمیسیون با کلیات این طرح موافقت کردند.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد تا در جلسات آتی کمیسیون جزئیات طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستورکار قرار گیرد.

 

به گزارش جی پلاس،  در ماه های گذشته طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو از سوی مجلس نشینان  مطرح شده بود،  طرحی که گفته شد به زودی اجرا می شود و محور اصلی آن، عرضه خودرو در بورس کالای ایران به منظور شفافیت بالای معاملات این بورس و تحقق اهداف برای تبدیل خودرو به یک کالای مصرفی است.

بورسی ها نیز در این مورد توضیح داده بودند که خودروهایی که با تیراژ بالا وارد کشور می‌شوند و همچنین خودروهای تولید داخل، در بستر بورس کالای ایران مورد معامله قرار می‌گیرند. در طرح نمایندگان مجلس قیمت پایه‌ای خواهیم داشت که این قیمت پایه، توسط شورای رقابت تصویب و تعیین می‌شود، با قیمت پایه روی تابلوی بورس قرار خواهد گرفت و متقاضیان روی قیمت پایه با یکدیگر رقابت خواهند کرد. افرادی که بهترین قیمت را داده باشند برنده رقابت می‌شوند و خودرو و به آن اشخاص تعلق می‌گیرد.

جزئیات عرضه خودرو در بورس

در این راستا، روح الله ایزدخواه مسئول کارگروه خودرو کمیسیون صنایع مجلس، اخیرا اعلام کرده است که وضعیت گرانی خودرو یک بیماری است و هدف اصلی طرح ارائه شده به مجلس ، خارج کردن خودرو از یک کالای سوداگری و سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی است. هم اکنون ظرفیت تولید خودرو در سال بیش از ۲ میلیون خودرو و به اندازه نیاز کشور است و مشکل اصلی در سفته بازی و سوداگری است.

بر این اساس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، وی درمورد عرضه خودرو در بورس توضیح داده است که عرضه خودروی تولید شده در بورس بحث افزایش کیفیت خودرو را هم در بر دارد. بر اساس این طرح تمامی خودروهای تولید داخل صرفا از طریق بورس کالا عرضه می‌شوند و این مکانیزم راحتی است.خریداران خودرو در بورس حق فروش خودرو را تا دوسال بعد نخواهند داشت و خریداران خودرو تا بازه زمانی دو ساله ملزم به پرداخت مالیات سنگینی خواهد شد. تمام خودروهای سبک صفر کیلومتر داخلی و برخی خودروهای خارجی هم مشمول این طرح می‌شوند.

به گفته ایزدخواه، هرکس در سال فقط یک خودرو از یک مدل می‌تواند از بورس خریداری کند. در بورس کالا، خودرو با قیمت تمام شده و واقعی معامله می‌شود و قیمت پایه را سازمان حمایت از مصرف کننده مشخص می کند.

کارشناسان چه می گویند؟

این مباحث درحالی مطرح می شود که کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر صنعت خودرو به دلیل قیمت‌گذاری‌ غلط، در حال سقوط است، از سوی دیگر بازار هم از کنترل خارج شده است؛ لذا تنها راه نجات این صنعت و بازار به صورت همزمان، آزادسازی قیمت‌ها است./ ایسنا 

به گزارش جی پلاس، از سوی دیگر برخی کارشناسان، تصویب این طرح را یک رانت دیگر برای صنعت خودروسازی  که هزاران میلیارد تومان زیان به بار آورده است و با تولید خودوری بی کیفیت و گران تر از قیمت واقعی در سراسر دنیا موجب نارضایتی مردم شده اند، قلمداد کرده اند. 

این دست از کارشناسان معتقد هستند که تنها راه حل مشکل بازار خودرو، افزایش عرضه از طریق تولید یا واردات خودرو و ایجاد یک بازار رقابتی است و با آزادسازی قیمت ها، شرایط فعلی ادامه خواهد یافت و در نهایت مشتری ها باز هم باید خودروها را گران تر از حد معمول بخرند. 

 

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1482237
ارسال نظر