life

گزارش جی پلاس

معاملات امروز بازار بورس با رشد شاخص آغاز به کار کرد تا در پی تحولات روز پایانی هفته گذشته، امید سهام داران نگران این بازار تقویت شود.

گروه کارو درآمد جی پلاس: بازار سرمایه امروز در حالی آغاز به کار کرد که اخبار امیدور کننده در خصوص افزایش تقاضای نفت درپی خبر کشف واکسن کرونا و حذف ارز ترجیحی برای گروه ها در هفته گذشته باعث افزایش نرخ برخی سهام ها شد. 

امروز شنبه 24 آبان 1399 نمادهای شرکت های بزرگ و شاخص ساز از جمله فولاد، فملی، خودرو، وبملت، شتران، فخوز و کچاد در رنج صعودی حضور داشتند.

پر تراکنش ترین نماد ها نیز شامل: خودرو، فولاد، وساپا، ثشاهد و پترول است. 

هم اکنون ساعت 9:30 شاخص با 18 هزار واحد افزایش به ارتفاع 1.239.684 واحد رسیده است.

در بازار فرابورس نیز نمادهای آریا، زاگرس، ذوب، شگویا و میدکو در رنج صعودی قرار گرفتند و تا این لحظه باعث افزایش 160 واحدی شاخص فرابورس شدند.

 

ادامه روند رشد شاخص

معاملات بازار سرمایه تا ساعت 11 صبح امروز 24 آبان 1399 روند افزایشی خود را حفظ کرده است و نماگر شاخص با رشد 27 هزار واحدیبه ارتفاع 1.248.146 واحد رسید.

نمادهای تاثیر گذار بازار بورس بدون تغییر نسبت به ساعت شروع معاملات ثابت مانده اند اما نماد سیتا، ونیرو، غزر و آبادا توانسته اند خود را به صدر فهرست نمادهای پرتراکنش برسانند. 

در بازار فرابورس  نیز شاخص توانسته با رشد 289 واحدی همراه شود و بیشترین تاثیر را تا این لحظه از نمادهای آریا، بپاس، زاگرس و میدکو پذیرفته است.

 

بازگشایی نمادهای فاذر و وسپهر

 

نمادهای وسپهر و فاذر امروز در حراج پیش گشایش، بازگشایی شدند. فاذر تاکنون کاهش 26 درصدی را به سهامداران خود تحمیل کرده است ولی نماد وسپهر توانست در نرخ 1330 تومانی برای تایید ناظر بسته شود.

 

پایان معاملات 24 آبان بازار بورس

 

شاخص بورس امروز   شنبه 24 آبان ماه، در نهایت با  25 هزار واحد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 1.247.592 واحد رسید.

وضع قوانین حمایتی برای بهبود شاخص بازار بورس و  اعتماد فعالان بازار و همچنین خبر اجرایی شدن تزریق منابع مالی صندوق توسعه ملی برای بازارگردانی در بورس در  هفته های گذشته باعث رشد شاخص شد.

گروه بانکی امروز هم با حجم خریدی قابل توجهی همراه شد به گونه ای که پس از مدت هاشاهد صف خرید بودند.

با توجه به شروع صعودی بازار در صبح امروز و صعودی شدن تعداد قابل توجهی از نمادهای بورسی و همچنین معاملات خوبی که در ساعات پایانی بازار رقم خورد، پیشبینی می شود که معاملات یک شنبه در شرایط بهتری صورت بپذیرد.

زمزمه های کاهش نرخ سود بین بانکی توسط مسئولین بانک مرکزی نیز یکی از دلایل رشد شاخص بورس عنوان شده است.

عرضه سهام توسط حقیقی ها می تواند حاکی از تحولات هفته گذشته در پی انتخابات آمریکا و قوت گرفتن پیروزی جو بایدن و کاهش نرخ دلار در بازار آزاد ایران باشد. 

نمادهایی همچون فملی، کگل، فولاد، کچاد و خودرو  بیشترین سهم را در افزایش شاخص امروز داشتند که همین موضوع نوید هنده افزایش ارزش پرتفوی سهام عدالت است چراکه تاثیرگذارترین نمادهای این سبد از همین شرکت ها تشکیل می شود.

شاخص بازار فرابورس با 399 واحد افزایش به رقم 15.994 واحد رسید. این بازار امروز بیشترین تاثیر را از نمادهای زاگرس، آریا و کگهر پذیرفت. 

از سوی دیگر یکی از مهم ترین نماد های این روزها یعنی صندوق های etf  دولتی زیر ذره بین کارشناسان بازار قرار دارند.

دارایکم  با حجم خرید قابل توجهی مواجه  شد و  در پایان معاملات با افزایش قیمت  نسبت به روز قبل به رقم  هر واحد 19 هزار و صد تومان رسید و برای نخستین بار فاصله اش با ارزش ذاتی خود را به کمتر از دو هزار تومان رساند.

صندوق etf دوم موسوم به «پالایش یکم» نیز که تا روزهای گذشته عملا سوددهی خاصی برای خریداران خود نداشت و تقریبا اغلب نمادهای آن به پایین تر ازمقداری که دولت فروخته رسیده بودند، پس از حمایت کدهای حقوقی در هفته های گذشته،  راه طولانی برای شاد کردن خریداران خود دارد چراکه تا کنون 25 درصد ضرر به خریداران خود تحمیل کرده است.

وضعیت بازار که در روزهای گذشته به نگران کننده ترین حالت خود رسیده بود براساس نظر اغلب کارشناسان که  بورس در گذشته هم شاهد چنین روزهایی بوده است، آماده آغاز دوره رشد شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که آغاز دوره رشد جدید بازار بورس از روزهای آینده رقم خواهد خورد اگر چه رخدادهای سیاسی بین المللی می توانند نقش ریسک پذیری در بازار ایفا کند و نوسانات آن را ادامه دهد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1481905
ارسال نظر

موضوعات داغ