life

بازار بورس امروز نیزدر واکنش به تحولات سیاسی هفته گذشته با کاهش شاخص آغاز به کار کرد اما گروه های غذایی، دارویی و فلزات توانستند با رشد خوبی معاملات امروز 20 آبان را سپری کنند.

گروه کار و درآمد جی پلاس: شاخص بورس امروز  سه شنبه20 آبان ماه، با حدود 2 هزار واحد کاهش نسبت به روز قبل به رقم 1.211.909 واحد رسید اما روند معاملات در هفته جاری بر خلاف روز های گذشته  با تحولات مثبتی رقم خورد.

وضع قوانین حمایتی برای بهبود شاخص بازار بورس و  اعتماد فعالان بازار و همچنین خبر اجرایی شدن تزریق منابع مالی صندوق توسعه ملی برای بازارگردانی در بورس در  هفته های گذشته باعث رشد شاخص شد و همین روند در هفته های گذشته با اخبار مثبتی که برای گروه بانکی به  گوش رسید، نیز آغاز شد اما نگرانی ها  پس از معاملات هفته اول آبان ماه افزایش یافت به گونه ای که شاخص سه پله سقوط را تجربه کرد.

گروه بانکی امروز هم با حجم خریدی قابل توجهی همراه شد و بسیاری از صف های فروش  آن جمع شد و گروه غذایی هم این روزها روند خوبی را طی می کنند.

با توجه به شروع صعودی بازار در صبح امروز و صعودی شدن تعداد قابل توجهی از نمادهای بورسی و همچنین معاملات خوبی که در ساعات پایانی بازار رقم خورد، پیشبینی می شود که معاملات فردا چهار شنبه 21 آبان در شرایط بهتری صورت کیرد.

بخش نامه بانک مرکزی در هفته های گذشته مبنی برافزایش نرخ تسعیر ارز و افزایش سود سپرده ها باعث رونق بازار سهام گروه نمادهای بانکی شد اما این روند در هفته جاری متوقف شد که از جمله دلایل آن می توان به عرضه باقی مانده واحدهای دارایکم تحت عنوان «دارا سوم» توسط دولت اشاره کرد.

عرضه سهام توسط حقیقی ها می تواند حاکی از تحولات هفته گذشته در پی انتخابات آمریکا و قوت گرفتن پیروزی جو بایدن و کاهش نرخ دلار در بازار آزاد ایران باشد. 

نمادهایی همچون کچاد، وامید، خودرو، کگل، فولاد  بیشترین سهم را در افزایش شاخص امروز داشتند که همین موضوع نوید هنده افزایش ارزش پرتفوی سهام عدالت است چراکه تاثیرگذارترین نمادهای این سبد از همین شرکت ها تشکیل می شود.

شاخص بازار فرابورس با 31 واحد افزایش به رقم 15.515 واحد رسید. این بازار امروز بیشترین تاثیر را از نمادهای زاگرس، آریا و کگهر پذیرفت. 

از سوی دیگر یکی از مهم ترین نماد های این روزها یعنی صندوق های etf  دولتی زیر ذره بین کارشناسان بازار قرار دارند.

دارایکم  با حجم خرید قابل توجهی مواجه  شد و  در پایان معاملات با افزایش قیمت  نسبت به روز قبل به رقم  هر واحد 18 هزار و 8صد تومان رسید و برای نخستین بار فاصله اش با ارزش ذاتی خود را به کمتر از دو هزار تومان رساند.

صندوق etf دوم موسوم به «پالایش یکم» نیز که تا روزهای گذشته عملا سوددهی خاصی برای خریداران خود نداشت و تقریبا اغلب نمادهای آن به پایین تر ازمقداری که دولت فروخته رسیده بودند، پس از حمایت کدهای حقوقی در هفته های گذشته،  راه طولانی برای شاد کردن خریداران خود دارد.

وضعیت بازار که در روزهای گذشته به نگران کننده ترین حالت خود رسیده بود براساس نظر اغلب کارشناسان که  بورس در گذشته هم شاهد چنین روزهایی بوده است، آماده آغاز دوره رشد شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که روند اخیر بازار بورس به دلیل هیجانات افراد تازه وارد در بورس و رشد بازارهای موازی بوده است و آغاز دوره رشد جدید بازار بورس از روزهای آینده رقم خواهد خورد اگر چه رخدادهای سیاسی بین المللی می توانند نقش ریسک پذیری در بازار ایفا کند و نوسانات آن را ادامه دهد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1481324
ارسال نظر

موضوعات داغ