life

امروز (یک شنبه 23 مهر) بازار سرمایه بازار با افزایش عرضه و فشار فروش در اکثر نماد‌ها آغاز بکار کرد اما در نهایت با کاهش شاخص مواجه شد.

گروه کار و درآمد جی پلاس: شاخص بورس امروز یکشنبه 27 مهرماه، با حدود 47 هزار واحد کاهش نسبت به روز قبل به رقم 1.514.398 واحد رسید تا روند معاملات در هفته جاری با رشد خوبی همراه شود.

وضع قوانین حمایتی برای بهبود شاخص بازار بورس و  اعتماد فعالان بازار و همچنین خبر اجرایی شدن تزریق منابع مالی صندوق توسعه ملی برای بازارگردانی در بورس در  هفته گذشته باعث رشد شاخص شد و همین روند در هفته جاری با اخبار مثبتی که برای گروه بانکی به  گوش رسید، نیز آغاز شده است ولی در معاملات روز گذشته و امروز این روند طبق پیشبینی کارشناسان متوقف شد تا بازار همچنان در نوسان باشد.

بخش نامه بانک مرکزی در هفته گذشته مبنی برافزایش نرخ تسعیر ارز و کاهس سود سپرده ها باعث رونق بازار سهام گروه نمادهای بانکی شد اما این روند در هفته جاری متوقف شد.

عرضه سهام توسط حقیقی ها می تواند حاکی از تحولات هفته گذشته  و وجود امکان نقد کردن سهام برای ورود به بازارهای موازی باشد. کدهای حقوقی نیر امروز بیشتر فروشنده یا بی تفاوت نسبت به معاملات ظاهر شدند.

نمادهایی همچونفولاد، فملی، تاپیکو، کگل، شپنا، شتران و شبندربیشترین سهم را در سقوط شاخص امروز داشتند   که همین موضوع نویددهنده کاهش ارزش پرتفوی سهام عدالت است چراکه تاثیرگذارترین نمادهای این سبد از همین شرکت ها تشکیل می شود.

شاخص بازار فرابورس با 353 واحد کاهش  به رقم 17.772 واحد رسید. این بازار امروز بیشترین تاثیر منفی را از نماد   نمادهای ذوب، آریا، کگهر، زاگرس، صبا، هرمز، ذوب و شگویا پذیرفت. 

از سوی دیگر یکی از مهم ترین نماد های این روزها یعنی صندوق های etf  دولتی زیر ذره بین کارشناسان بازار قرار دارند.

دارایکم  با حجم خرید قابل توجهی مواجه نبود و  در پایان معاملات با کاهش قیمت مواجه شد به رقم  هر واحد 19 هزار و هشتصد تومان رسید تا همچنان فاصله 6 هزار تومانی معاملات خود با ارزش ذاتی اش را حفظ کند.

صندوق etf دوم موسوم به «پالایش یکم» نیز که تاروزهای عملا سوددهی خاصی برای خریداران خود نداشت و تقریبا اغلب نمادهای آن به پایین تر ازمقداری که دولت فروخته رسیده بودند، پس از حمایت کدهای حقوقی در هفته گذشته، در معاملات سه شنبه 23 مهرماه توانست ارزش خود را در رنج صعودی ببیند اما همچنان راه طولانی برای شاد کردن خریداران خود دارد چزاکه تمام نمادهای آن امروز با صف فروش مواجه شد.

وضعیت بازار که در روزهای گذشته به نگران کننده ترین حالت خود رسیده بود براساس نظر اغلب کارشناسان که  بورس در گذشته هم شاهد چنین روزهایی بوده است، آماده آغاز دوره رشد شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که روند اخیر بازار بورس به دلیل هیجانات افراد تازه وارد در بورس و رشد بازارهای موازی بوده است و آغاز دوره رشد جدید بازار بورس از روزهای آینده رقم خواهد خورد اگر چه رخدادهای سیاسی بین المللی می توانند نقش ریسک پذیری در بازار ایفا کند و نوسانات آن را ادامه دهد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1477211
ارسال نظر

موضوعات داغ