life

دیروز نوسان‌گیران ارزی نتوانستند قیمت دلار را به دهه چهارم قیمتی ببرند، هر چند موفق شدند سطح قیمتی این ارز را کمی بالاتر بیاورند.

جی پلاس، روز سه‌شنبه وقت مچ‌اندازی دوباره نوسان‌گیران دلار با بازارساز بود. گروه اول به‌دنبال آن بودند که قیمت اسکناس آمریکایی را به کانال ۳۰ هزار تومان ببرند و بازارساز به‌دنبال نگه داشتن این ارز در کانال ۲۹ هزار تومانی بود.

دنیای اقتصاد نوشت؛ با توجه به روند ۱۰ روز گذشته، می‌توان گفت از نگاه بازارساز ورود به منطقه ۳۰ هزار تومانی برای نوسان‌گیران دلار ممنوع است. هر زمان قیمت دلار به این سطح نزدیک شده است، گفته می‌شود که عرضه ارز توسط بانک مرکزی افزایش پیدا کرده است. روز سه‌شنبه هم به نظر می‌رسد چنین اتفاقی در بازار افتاد و موجب شد که قیمت دلار از سقف‌های ابتدای روز عقب بنشیند.
 
گپ افزایشی دلار

روز سه‌شنبه، معاملات دلار در حوالی ۲۹ هزار و ۶۵۰ تومان آغاز شد؛ باز شدن بازار با گپ افزایشی ۴۰۰ تومانی نسبت به روز دوشنبه موجب شد که چنین تصوری در میان برخی معامله‌گران ارزی ایجاد شود که یک روز هیجانی دیگر پیش روی بازار است و قیمت دلار در این روز می‌تواند پا به کانال ۳۰ هزار تومانی بگذارد. برخلاف انتظار این گروه نه تنها چنین اتفاقی رخ نداد که قیمت از سقف ابتدای روز شروع به عقبگرد کرد، به‌طوری که حدود ساعت ۴ بعدازظهر، دلار با قیمت ۲۹هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شد. این قیمت نشان از رشد ۳۰۰ تومانی دلار نسبت به روز دوشنبه می‌داد؛ با این حال، نسبت به قیمت ابتدای روز نمایانگر۱۵۰ تومان کاهش بود.

روش بازارساز برای مقابله با نوسان‌گیران

به گفته فعالان، بازارساز از دو کانال متفاوت سعی کرد که با نوسان‌گیران دلار مقابله کند؛ اولی، عرضه حواله درهم و دیگری عرضه ارز توسط صرافی‌های بانکی با قیمت‌هایی نزدیک به بازار آزاد.  در ابتدای روز سه‌شنبه گفته شد که حواله درهم تا نزدیکی مرز ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بالا رفت. با این حال، افزایش این ارز ادامه نیافت و در ادامه روز تا نزدیکی محدوده ۸ هزار و ۱۰۰ تومان پایین آمد.

به گفته فعالان، در صورتی که درهم به بالای قیمت ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی می‌رفت، احتمال داشت که قیمت دلار در بازار داخلی هم به بالای مرز ۳۰ هزار تومان برود. با این حال، عرضه حواله درهم موجب شد که قیمت عقبگرد کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1475153 منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر

موضوعات داغ