life

آلوده شدن سطوح مختلف به باکتری ها به ویژه در مراکز درمانی یک یاز چالش های بهداشتی است، تولید نانوذرات جدید تولید شده با جوانه چای می‌تواند این مشکل را تا حدی حل کند.

جی پلاس، باکتری‌های یادشده معمولاً تجمع‌هایی را تشکیل داده و به مرور زمان در برابر انواع آنتی بیوتیک ها مقاوم می‌شوند. پوشش‌هایی که بدین شیوه تشکیل می‌شوند به بیوفیلم شهرت دارند. محققان تا به حال روش‌های مختلفی را برای پاک کردن این بیوفیلم ها آزمایش کرده اند که هیچ یک کاملاً موفق نبوده است.

مهر نوشت: در تازه‌ترین روش که توسط پژوهشگران هندی ابداع شده، نانوذرات مغناطیسی برگرفته از جوانه گیاه چای بدین منظور مورد استفاده قرار گرفته است. هدایت مغناطیسی جوانه‌های گیاه چای تقویت شده می‌تواند سطوح مختلف آلوده را کاملاً پاک کند. تولید این نانوذرات نه تنها کم هزینه است، بلکه به سرعت هم قابل انجام است. آنها علاوه بر این حاوی ترکیباتی به نام پلی فنول هستند که برای از بین بردن باکتری‌ها قابل استفاده هستند.

در این روش جوانه‌های مرغوب گیاه چای جدا شده و سپس با نانوذرات مغناطیسی پوشانده می‌شوند. سپس آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین به این ترکیب اضافه می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد این ترکیب قادر به نابودی انواع باکتری هاست و حتی از آن می‌توان برای پاکسازی ایمپلنت‌ها و دیگر لوازم بهداشتی و پزشکی حساس استفاده کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1473384 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ