jamee

یکی از خزنده های معروف آفتاب پرست است که با قرارگیری در برابر آفتاب تغییر رنگ می دهد.

جی پلاس، آفتاب پرست از خانواده خزندگان و آفتاب پرستان است که به عنوان معروف‌ترین خزنده شناخته می‌شود. این خزنده دارای بدنی پهن و چشم‌هایی برجسته و بیرون آمده است که هر یک به طور مستقل حرکت می‌کند و با هر چشمش هم زمان می‌تواند جهات مختلف را ببیند.

آفتاب پرست‌ها با زبان چسبنده و بزرگی که دارند، حشرات را شکار می‌کنند و دم آن‌ها باریک و بلند است که به همین دلیل به راحتی می‌توانند دور شاخه بپیچند، این خزنده به هنگام خطر به سرعت رنگش تغییر می‌کند و هم رنگ محیط خود می‌شود.

هنگامی که آفتاب پرست‌ها طعمه را می‌بینند، هر دو چشمشان در همان جهت متمرکز و دید آن‌ها بسیار تیز و عمیق می‌شود. آفتاب‌پرست‌ها بینایی بسیار خوبی در میان خزندگان دارند که به آن‌ها کمک می‌کند تا حشرات کوچک را از راه دور شکار کنند.

آفتاب‌پرست‌ها می‌توانند نور مرئی و اشعه ماورای بنفش را ببینند. آفتاب‌پرست‌ها در معرض نور ماورای بنفش سطح رفتار اجتماعی و فعالیت خود را افزایش می‌دهند و بیشتر تمایل به حمام آفتاب گرفتن و تغذیه دارند.

گونه‌های مختلف آفتاب‌پرست می‌توانند رنگ خود را تغییر دهند و به رنگ‌های گوناگونی مانند صورتی، قرمز، نارنجی، سبز، سیاه، بنفش، قهوه‌ای و زرد در بیایند. این سلول‌ها به پیام‌های هورمونی و عصبی پاسخ می‌دهند و باعث تغییر رنگ پوست آفتاب‌پرست می‌شوند.

بیشتر مردم می‌پندارند که آفتاب‌پرست‌ها رنگشان را برای هم رنگ شدن با محیط تغییر می‌دهند، اما پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهد که نور، دما و روحیهٔ جانور باعث تغییر رنگ آفتاب‌پرست می‌شود. گاهی تغییر رنگ باعث آسایش بیشتر جانور می‌شود و گاهی به جانور کمک می‌کند با آفتاب‌پرست‌های دیگر ارتباط برقرار کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1468628 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

موضوعات داغ