life

محققان آمریکایی رباتی طراحی کردند که با گرما دیدن کارهای مختلفی انجام می دهد.

 

به گزارش جی پلاس، محققان حوزه رباتیک خیلی از مواقع از "اوریگامی" برای توسعه ربات‌ها الهام می‌گیرند که نتایج شگفت‌انگیزی هم به دست می‌آورند.

محققان حوزه رباتیک دانشگاه میشیگان این رویکرد را به کار گرفته‌اند تا به گفته خودشان برای اولین بار رباتی در نوع خود بسازند که می‌تواند به شکل‌های مختلفی تا شود و با استفاده از گرما وظایف مختلفی انجام دهد.

این تیم با اشاره به ماشین‌های مقیاس میکروسکوپی، که به دلیل اندازه کوچک خود راه‌حل‌های خلاقانه‌ای را فراهم می‌کنند، ربات جدید ساخت خود را به عنوان یک "میکروبات"(ربات کوچک) دانستند.

از نظر تیم تحقیقاتی دانشگاه میشیگان، این بدان معناست که اکثریت ربات‌ها در قابلیت حرکت خود محدودیت دارند و بنابراین می‌توانند طیف محدودی از وظایف را انجام دهند.

 

ربات

به این ترتیب محققان پروژه امیدوارند با طراحی جدید خود این مشکل را برطرف سازند.

این  ربات از یک سانتی‌متر بزرگتر نیست و یک لایه تاشو از جنس طلا دارد. همچنین یک لایه تاشو از پلیمر هم در ربات به کار گرفته شده که به عنوان یک محرک عمل می‌کند.

ربات مذکور با استفاده از یک منبع تغذیه و کنترلگر کوچک، از یک جریان الکتریکی تغذیه می‌شود که می‌تواند دمای ماده را کنترل کند که به نوبه خود شکل می‌گیرد.

"اوگیونی فیلیپو"(Evgueni Filipo) محقق ارشد پروژه اظهار کرد، هنگامی‌ که از لایه طلا جریان عبور می‌کند، گرما تولید می‌کند و ما با استفاده از این گرما حرکات میکروبات را کنترل می‌کنیم.

روش کنترلی محققان، ربات را قادر می‌سازد برای انجام کار متفاوت، یک شکل بگیرد و یک کار انجام دهد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه میشیگان امیدوار است که این رویکرد جدید در ساخت و کنترل این دستگاه‌های ریز قابلیت‌های آن‌ها را افزایش دهد.

آن‌ها در تلاشند روش‌های کنترلی را بهبود ببخشند و نسخه‌هایی با باتری و کنترلگرهای کوچک بسازند.

نتایج این پژوهش در مجله "Advanced Functional Materials" انتشار یافت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی ربات اریگامی
کدخبر: 1460442 منبع: ایسنا
ارسال نظر

موضوعات داغ