life

معاون شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی جزئیاتی از کمک بلاعوض دولت برای گازسوز کردن خودروهای عمومی را اعلام کرد.

به گزارش جی پلاس، حمید قاسمی در تشریح جزئیات مصوبه نشست فوق العاده شورای اقتصاد گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه انواع خودروهای عمومی مشمول اجرای این طرح می‌شوند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: با اجرای این طرح به همه خودروهای عمومی بنزین سوز تسهیلات پرداخت می‌شود تا نسبت به دوگانه سوز کردن اقدام کنند سپس بعد از تبدیل خودروهای عمومی بنزین‌سوز، سهمیه بنزین این خودروها به دوگانه سوز کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: همه وانت بارهای سبک و سنگین، تاکسی‌ها، ون‌ها، مسافربرهای شخصی مشمول اجرای این طرح ملی می‌شوند.

قاسمی اضافه کرد: با اجرای این طرح پیش‌بینی می‌شود، تقاضا برای مصرف روزانه سی‌ان‌جی بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد و به همین نسبت هم مصرف روزانه بنزین کشور کاهش می‌یابد و عملا با اجرای این طرح ضمن استفاده بیشتر از ظرفیت افزایش تولید گاز و زیرساخت‌های صنعت سی‌ان‌جی، مصرف بنزین کشور بدون کوچکترین تغییری در قیمت مدیریت می‌شود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه برآورد تقریبی اجرای این طرح ملی حدود ۶۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، گفت: هزینه سرمایه‌گذاری این طرح از محل صرفه‌جویی در مصرف بنزین و صادرات این فرآورده نفتی جبران می‌شود که علاوه بر دستاوردهای زیست محیطی و کاهش مصرف سوخت مایع، منجر به ارزآوری قابل توجهی برای اقتصاد کشور در شرایط تحریم‌های غیرقانونی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح معادل تولید بنزین ۱.۵ برابر پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای کشور سوخت آزاد می‌کند، گفت: به عبارت دیگر به جای صرف هزینه‌های چند میلیارد دلاری ساخت پالایشگاه با هدف تولید بنزین در کشور با یک طرح ۶۰۰ میلیون دلاری هم زمینه افزایش تقاضا برای سی‌ان‌جی فراهم می‌شود و هم مدیریت بیشتر مصرف بنزین امکان‌پذیر خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1301896 منبع: خبرگزاری صدا و سیما
ارسال نظر

موضوعات داغ