jamee

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: حلقه مفقوده فرآیند درمان اعتیاد این است که فرد پس از ترک کردن تحت پوشش و صیانت اجتماعی قرار گیرد و این امکان را پیدا کند که شغلی به دست آورده و به خانواده بازگردد.

به گزارش جی پلاس، تقی رستم وندی افزود: طی سال جاری و اواخر سال گذشته جمع آوری معتادان متجاهر به طور متمرکز در محله هرندی صورت گرفت و حدود ۲۰ هزار نفر، رسیدگی و ساماندهی شدند. برخی از آنها به مراکز معرفی و در این مراکز نگهداری شدند و برخی نیز به وابسته مشکلاتی که داشتند، با آنها برخورد شد.

وی ادامه داد: مشکل و گره اصلی در بحث معتادان متجاهر، حلقه پایانی اقدامات است؛ یعنی آنها را می گیریم و در مراکز هم نگهداری می شوند و حتی ترک هم می کنند، اما درمان قطعی این افراد بستگی به این دارد که اشتغال برای آنها فراهم شود و دوباره منزلت اجتماعی خودشان را به دست آورند و ارتباط آنها با خانواده دوباره برقرار شود.

رستم وندی گفت: در کل باید جامعه پذیری برای معتادان صورت گیرد، متاسفانه فعالیت های ما تا مقطع اشتغال پیش می رود و فرد دوباره آزاد و وارد جامعه می شود، در معرض خطر قرار می گیرد و دوباره این چرخه ادامه می یابد.

وی تاکید کرد: امروز سپاه، بسیج و ستاد مبارزه با مواد مخدر به میدان آمده اند و روی حلقه پایانی کار می شود و اخیرا هم مرکز شهید زیادی که سال جاری از طریق سپاه تهران حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر را پذیرش کرد، روی بحث اشتغال آفرینی کار می کند و در تبریز هم روی اشتغال آفرینی متعادان کار شده است. طوری که اگر در سطح شهر تبریز بروید کمتر با معتاد متجاهر و متکدی برخودرد می کنید، به دلیل اینکه روی حلقه پایانی کار شده است و دستگاه ها متوجه این خلاء شده اند.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه اگر بخواهیم در حوزه درمان به توفیق برسیم، افزود: باید برای تمام افراد معتاد تحت پوشش شغل ایجاد کنیم تا آنها بتوانند به کانون خانواده بازگردند.

وی تصریح کرد: بنابر این حلقه مفقوده فرآیند درمان اعتیاد این است که فرد پس از ترک کردن تحت پوشش و صیانت اجتماعی قرار گیرد و این امکان را پیدا کند که شغلی به دست آورده و به خانواده بازگردد، اما ما نمی‌توانیم تا مرحله پایانی معتادان را هدایت کنیم. متاسفانه به دلیل وضعیت اقتصادی این حلقه مفقوده ایجاد شده است.

رئیس سازمان اجتماعی کشور به مراکز ماده ۱۶ نیز اشاره کرد و گفت: معتادان می‌توانند دو دوره ۶ ماهه را با حکم قضایی در این مراکز نگهداری شوند. البته در قانون ظرفیت‌هایی وجود دارد که قضات می‌توانند با حکم قضایی مدت بیش از این را حکم دهند، اما قانون این است که دو دوره ۶ ماهه می‌توانند معتادان را در این مراکز نگهداری کنند.

رستم وندی با اشاره به نقش اثربخش و موفق سازمان های مردم نهاد در درمان معتادان نیز گفت: به دلیل اینکه  افراد آگاهانه به این مراکز (غیردولتی و سمن ها) مراجعه می‌کنند و درمان نیز در این مراکز در سطح استاندارد و در کنار خانواده انجام می‌شود،‌ اثربخش واقع می شود. در واقع شرط درمان، همراهی خانواده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1298416 منبع: ایرنا
ارسال نظر

موضوعات داغ