life

محققان انگلیسی از تولید شیشه ای خبر داده اند که قادر به نابودی باکتری های مضر بوده و از این طریق از انتقال عفونت های ادراری به انسان ها جلوگیری می کند.

به گزارش جی پلاس، پژوهشگران دانشگاه استون انگلیس معتقدند ۳۵ درصد از کل  بیماری ها و عفونت هایی که مردم این کشور بدان دچار می شوند ناشی از ترشحات مرتبط با ادرار است و برای کاهش این مشکل نوعی شیشه ضدباکتری تولید کرده اند.

قرار است با استفاده از این شیشه به خصوص در محیط های بیمارستانی از انتقال عفونت های بیماران تا حد امکان جلوگیری کرد.

در حال حاضر برای تخلیه مثانه برخی بیماران در بیمارستان ها که به علل مختلف و به خصوص بعد از عمل جراحی قادر به ادرار نیستند از کیسه های خاص متصل به مثانه که ادرار را با استفاده از یک لوله تخلیه می کنند، استفاده می شود. اما تجمع باکتری ها در این کیسه ها و انتقال آنها به محیط بیرون می تواند موجب بیماری های مرگباری مانند عفونت خون شود.

برای تهیه این لایه محافظ از پوششی موسوم به شیشه فسفاته استفاده شده که برای افزایش استحکام و قابلیت گندزدایی یک لایه اکسید روی نیز به آن افزوده شده است. در بررسی های آزمایشگاهی این محصول موفق به نابودی باکتری E. coli و نیز کاهش قابل ملاحظه جمعیت باکتری Staphylococcus aureus در عرض ۲۴ ساعت شده و بررسی ها برای کسب اطمینان در مورد عدم وجود عوارض جانبی در این محصول ادامه دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1273390 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ