life

تا به حال برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل ها راه حل مطمئنی وجود نداشته است، اما محققان با تولید نوعی ژل سازگار با محیط زیست این کار را ممکن کرده اند.

به گزارش جی پلاس، پژوهشگران دانشگاه استنفورد برای اولین بار ژلی را تولید کرده اند که به طور کامل از مواد غیرسمی سلولزی تشکیل شده که برای تولید مواد غذایی، دارو، محصولات آرایشی – بهداشتی و کشاورزی کاربرد دارند.

از جمله ترکیبات این ژل می توان به مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش سوزی اشاره کرد که معمولا توسط هواپیماها بر روی جنگل های آتش گرفته پاشیده می شوند. جنگلبانان می توانند این ماده را به صورت پیشگیرانه بر روی نواحی جنگلی که در خطر آتش سوزی هستند اسپری کرده یا بریزند.

مواد ضد آتش قبلی معمولا به علت بارش باران و وزش باد به سرعت پراکنده می شدند، اما این ماده جدید مقاومت بیشتری در برابر باد دارد و با بارش باران هم شسته نمی شود. لذا می توان از ترکیبات مذکور در فصول گرم سال که خطر آتش سوزی در جنگل ها جدی است، استفاده کرد.

ژل یادشده به سرعت خشک شده ولی لایه ای محافظ و بدون ایجاد مزاحمت را بر روی گیاهان باقی می گذارد تا آنها بتوانند به حیات طبیعی خود ادامه دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1268196 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ