sport

کارشناس والیبال گفت: کولاکوویچ شخصیت بالایی دارید اما باید سرعت عمل و جسارتش را بیشتر کند.

به گزارش جی پلاس، مصطفی کارخانه درمورد عملکرد تیم ملی والیبال ایران از هفته دوم رقابت های لیگ ملت‌های 2019 اظهار داشت: تیم ملی ایران از 6 بازی توانست در 5 مسابقه پیروز باشد و تنها یک بازی را آن هم با نتیجه 3 بر 2 به پرافتخارترین تیم جهان و قهرمان المپیک واگذار کردند. به هر حال برزیل هم نقاط ضعف و قوتی دارد و مردم این کشور می‌توانند انتقاد کنند که چرا قهرمان المپیک 2 ست به ایران واگذار کرده و در آستانه باخت مقابل این تیم قرار گرفت. به هر حال آنها در دیداری که حق‌شان نبود برنده شدند.

* در بین بازیکنان ذخیره جوانگرایی کرده‌ایم

وی ادامه داد: حالا تیم ملی والیبال ایران در جمع برترین‌ها حضور دارد. هرچند که تیم‌های دیگر تا 50درصد تیم خود را جوان کرده‌اند و ما با بازیکنان باتجربه خود وارد مسابقات شدیم، اما عملکرد کلی ملی‌پوشان خیلی خوب بود؛ البته ما هم در بین بازیکنان ذخیره خود جوانگرایی کرده‌ایم. نباید هزینه‌هایی که برای بازیکنان بزرگ تیم ملی شده را به راحتی نادیده گرفت. شاید حدود 50 سال طول بکشد تا بتوانیم بازیکنی مثل معروف، موسوی، غفور، عبادی‌پور و ... بسازیم. آنها تورنمنت‌های مختلفی را تجربه‌ کرده و تلخ و شیرین والیبال را چشیده‌اند. همچنین مربیان مختلفی زحمت کشیدند تا این بازیکنان پخته شوند. 

* عملکرد تیم ملی قابل دفاع است

کارشناس والیبال ایران خاطرنشان کرد: نتایج تیم ملی در دو هفته لیگ ملت‌ها عالی بود. به هر حال تمام تیم‌ها نقاط ضعف و قوتی دارند. هر تیمی ترکیب قوی و متوسط دارد که این شرایط برای ما هم هست. عملکرد ملی‌پوشان کاملاً قابل دفاع است؛ ما حتی می‌توانستیم برزیل را هم شکست دهیم.

* کولاکوویچ شخصیت بالایی دارد، اما باید سرعت عمل و جسارتش را بیشتر کند

سرمربی تیم والیبال شهرداری ارومیه با بیان اینکه من هم نقدهایی به کولاکوویچ دارم، ادامه داد: سرمربی تیم ملی نقاط ضعف و قوتی دارد؛ مهمترین حسن وی این است که ملی‌پوشان او را پذیرفته‌اند و او می‌تواند با آرامشی که دارد به تیم ملی شخصیت بدهد. شاید از نظر کوچینگ ضعف‌هایی داشته باشد، اما با شخصیت بالایی که دارد نقا ضعفش را می‌پوشاند. او حالا حکم پدر و مربی را برای بازیکنان دارد، فقط باید سرعت عمل و جسارتش را بیشتر کند.

* اگر ولاسکو هم سرمربی تیم ملی بود نقدهایی به وی وارد می‌شد

وی با اشاره به شرایط تیم ملی، عنوان کرد: یکی از نقاط مثبت تیم ملی در بازی‌های اخیر توپ‌گیری بود که در سال‌های قبل یکی از نقاط ضعف تیم ملی محسوب می‌شد. حضرت‌پور توپ‌گیری‌های خیلی خوبی دارد. ضمن اینکه هیچ کدام از بازیکنان دوست ندارند در بازی‌ها بازنده باشند و به همین دلیل بسیار جنگنده در میدان حاضر می‌شوند. قطعاً سرمربی تیم ملی در این موضوع نقش دارد، هرچند که اگر ولاسکو هم سرمربی تیم ملی می‌شد می‌توانستیم نقدهایی به وی وارد کنیم. 

* زمانی می‌خواستیم مثل ژاپن باشیم، اما حالا از آنها هم بهتر هستیم

کارخانه گفت: در سال‌های گذشته افسوس می‌خوردیم که چرا نمی‌توانیم مانند ژاپن جسور و جنگنده بازی کنیم، اما حالا شاهد این هستیم که عملکرد ما از آنها بهتر است. بازیکنان ایران تا آخرین امتیاز می‌جنگند و دست از تلاش برنمی‌دارند. شاید میانگین قدی تیم ایران نسبت به تیم‌های بزرگ دنیا پایین تر باشد، اما این موضوع با استفاده از فکر و قدرت جنگندگی به چشم نمی‌آید. هر زمانی که توپ‌ها خوب به معروف می‌رسد وی با عملکرد خوب خود و با استفاده از بازیکنانی همچون موسوی و شفیعی، اسپکرهای ایران را در شرایطی قرار می‌دهد که با یک دفاع روبرو می‌شوند. 

* اگر نتیجه نگیریم 70درصد تیم باید تغییر کرد

کارشناس والیبال ایران درمورد هدف گذاری تیم ملی در رقابت‌های لیگ ملت‌ها، اظهار داشت: تیم‌هایی همچون روسیه، برزیل و... بارها در مسابقات مختلف قهرمان شده‌اند و ما تشنه قهرمانی و رفتن روی سکو هستیم. اگر ایران می‌خواهد روی سکو برود که شانسش را هم دارد باید با همین ترکیب به کار خود ادامه دهد. اگر خدایی ناکرده ایران با این ترکیب نتواند نتیجه بگیرد برای سال آینده 70درصد تیم باید تغییر کند.

* نتیجه‌گرایی، مربی را دست به عصا کرده است

وی درمورد میزبانی ایران در دو هفته پیش‌روی لیگ ملت‌ها گفت: شک ندارم که در این دو هفته تمام حریفان را شکست خواهیم داد و صعودمان به فینال را قطعی می‌کنیم. در مرحله فینال هم هنر مربی است که توان واقعی تیم را به نمایش بگذارد. کولاکوویچ نسبت به سال قبل خیلی خوب شده، هرچند که می‌تواند بهتر هم باشد. به عقیده من باید دست از نتیجه‌گرایی برداشت، چون در شرایط کنونی که همه انتظار برد دارند مربی ناخودآگاه دست به عصا می‌شود و تیم تحت فشار قرار می‌گیرد.

* دو هفته‌ پیش‌رو فرصت خوبی برای میدان دادن به جوانان است

کارخانه ادامه داد: دو هفته پیش‌رو فرصت خوبی است تا به جوانان میدان دهیم. بازیکنان ذخیره ایران با بازیکنان اصلی حدود 20درصد تفاوت دارند که این اختلاف با حضور و حمایت پرشور تماشاگران پر خواهد شد. امیدوارم کادر فنی بیشتر به جوانان اعتماد کند و آنها را هم برای مسابقات مهمتر مورد آزمایش قرار دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1199222 منبع: فارس
ارسال نظر

موضوعات داغ