sport

از هواداران بابت اتفاقات فینال جام حذفی عذرخواهی می کنم

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال از هواداران فوتبال بابت اتفاقاتی که در دیدار نهایی جام حذفی رخ داده است، عذرخواهی کرد.

به گزارش جی پلاس، مهدی تاج در نشست خبری امروز (یکشنبه) خود که در محل هتل آکادمی فوتبال ایران برگزار شد، گفت: در ابتدا می‌خواهم مسئله اهواز، فینال جام حذفی را توضیح دهم. همچنین مسائلی را در مورد فدراسیون فوتبال، تشکیل سازمان اقتصادی فدراسیون و تیم ملی قصد دارم، بیان کنم.

* از هواداران عذرخواهی می‌کنم

وی افزود: از همه‌ هواداران فوتبال باید عذرخواهی کنم و قطعاً تلاش خواهیم کرد دیگر کمتر از این اتفاقات بیفتد. سعی می‌کنیم واقعیت‌هایی که به وجود آمده و شاید در آینده به وجود بیاید، در این جلسه درباره آنها صحبت کنیم. شورای تأمین استان خوزستان و اداره کل نیروی انتظامی و همچنین دیگر دستگاه‌ها موارد خودشان را مطرح کردند. گنجایش ورزشگاه 30 هزار و 500 نفر بوده که بیست هزار و 500 بلیت برای بازی فینال جام حذفی فروخته شد. معنایش این است که دو سوم بلیت ورزشگاه فروخته شده تا یک سوم ورزشگاه خالی باشد. از این 20 هزار بلیت، تعدادی برای سهمیه‌ها اختصاص داده شده است. این گزارش‌هایی است که گرفته شده و من خدمت شما ارائه می‌کنم. ورزشگاه محل برگزاری بازی 28 هزار و 43 صندلی دارد و هزار و 363 صندلی VIP. بلیت‌های فروخته شده 20 هزار و 500 عدد بوده و باید 10 هزار صندلی خالی می‌مانده است.

* نمی‌توانیم بگوییم این آخرین اتفاق خواهد بود

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: برخی‌ها تخمین زده بودند، اما در حوزه فوتبال عملیاتی نیست. تخمین وقتی درست است که ما بلیت‌فروشی الکترونیکی داشته و بتوانیم ورزشگاه را کنترل کنیم. حرف نیروی انتظامی درست است و می‌گویند وقتی با دست افراد را بگردیم، کار عملی نیست و ضریب اشتباهات بالا می‌رود. اعلام کردند اگر پشت درِ هر ورزشگاهی جمعیتی بدون بلیت بیاید، نمی‌توانیم آنها را راه ندهیم. ما در را باز کرده و آنها را راه می‌دهیم. نیروی انتظامی می‌گوید جمعیتی که بدون بلیت به ورزشگاه می‌آیند، نمی‌توانیم به آنها به عنوان اغتشاش‌گر گاز اشک‌آور بزنیم و بگوییم بروند. بعد از مدتی در راه باز کرده و راه می‌دهیم. روز گذشته این بحث بود که باید تلاش کرد، اما در واقع تلاشی در کار نیست و نمی‌توانیم به جامعه ورزش بگوییم این آخرین بار خواهد بود و به دفعات چنین اتفاقات می‌افتد.

* امنیت ورزشگاه‌ها دست فدراسیون نیست

«چیزی که در اختیار فدراسیون فوتبال نیست، امنیت ورزشگاه‌ها است.» تاج با بیان این جمله ادامه داد: تنها ایراد سازمان لیگ از جمله فتاحی و دوستان ما و همچنین ناجا و برخی دستگاه‌های امنیتی این بود که بازی فینال جام حذفی در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار شد. با این حال روز گذشته نجفی مدیر کل امنیت استان خوزستان گفت که بازی در ورزشگاه غدیر برگزار نشد، چرا که وضعیت بدتر از این می‌شد. به دوستان‌مان گفتم که وقتی ناجا و برخی دستگاه‌ها توصیه‌ای کردند، باید رعایت توصیه امنیتی را بکنند.

وی تصریح کرد: باز هم تکرار می‌کنم هیچ گونه امنیت ورزشگاه‌ها برعهده فدراسیون و سازمان لیگ نیست و نمی‌توانند مسئولیت آن را برعهده بگیرند. وقتی بحث بلیت فروشی به شیوه استاندارد باشد و بدانیم چطور چند عدد بلیت فروخته شده و صندلی‌ها به چه صورتی است و مردم سر ساعت بیایند، بحث فرق خواهد کرد. در دنیا مردم سر ساعت به ورزشگاه می‌آیند. تماشاگران بدانند که بدون فروش بلیت الکترونیکی نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند، اصلا نمی‌آیند. دیگر اینطور نخواهد بود که جمع شوند و در نهایت نیروی انتظامی بگوید بروید داخل. این به مصلحت نیست و ورزشگاه‌ها باید دارای امکانات باشند.

* دولت دست از سر فوتبال بردارد

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: وظیفه فدراسیون نیست که خودش ورزشگاه‌ها را بسازد، تلاش فدراسیون تهیه کمپ تیم ملی است. هر چند اینجا هم اشکالاتی وجود دارد، اما در تلاش هستیم که حل کنیم. باشگاه نمی‌تواند کاری کند، چون درآمد کافی برای این موضوع ندارد. عدم درآمدشان مربوط به حقوق فوتبال است. حقوق فوتبال حق پخش تلویزیونی است که گرفته نمی‌شود. اگر گرفته نشود، از باشگاه‌ها نمی‌توان انتظار داشت که ورزشگاه‌ها را درست کنند. اعتقاد دارم دولت باید دست از سر فوتبال بردارد و اجازه دهد فوتبال عادی پیش برود، یعنی به گونه‌ای عمل شود که درباره پخش فوتبال صحبت کنند. اگر قرار است دخالتی صورت بگیرد، پولش را پرداخت کنند. بنابراین، امکان اینکه ورزشگاه را بسازیم یا تعمیر کنیم، برای فدراسیون فوتبال وجود ندارد و انجام نخواهد داد.

* قاضی‌زاده هفته‌ای 5 بار حرف می‌زند

وی با اشاره به اظهارات نمایندگان مجلس تصریح کرد: برخی نمایندگان مجلس صحبت‌های درستی انجام دادند و فوتبال را می‌شناسند. یک دوست و فرد عزیزی از مجلس درباره سرمربی تیم ملی نظر دیگری دارد. این دوست عزیز به من گفت اگر خارجی باشد، به مصلحت نیست، یک ساعت و نیم در این باره به او توضیح دادم. این فرد مسئولی مهم است و به او گفتم حضور مربی خارجی از باب مسائل اقتصادی، امنیت ورزشگاه‌ها و نهادهای اجتماعی مناسب است و می‌توان با حضور یک مربی خوب و عالی این کار را انجام داد. این فرد راضی نشد اما به نظرم احترام گذاشت و حرفی نزد.

تاج با انتقاد از قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: ایشان به هر اتفاق فوتبالی واکنش نشان می‌دهد و هفته‌ای 5 بار حرف می‌زند. درباره ورزشگاه شهدای خوزستان یا غدیر اگر دادکان یا مصطفوی حرف بزنند حق دارند چون فوتبالی هستند و رئیس فدراسیون هم بوده‌اند. این افراد سالی دو بار حرف می‌زنند اما قاضی‌زاده به اندازه تمام دوره‌های مجلس صحبت کرده است. با این شرایط او باید درباره ترکیب تیم ملی هم اظهارنظر کند! کجا سراغ دارید که بدون اطلاع از حداقل‌ها درباره فوتبال حرف زده شود؟

* دستاورد فدراسیون فوتبال به مراتب از نهادهای دولتی بهتر بوده است

تاج با انتقاد از برخی صحبت‌ها افزود: بسیاری از فدراسیون‌ها پول یومیه خودشان را ندارند و اردوهای‌شان تعطیل شده، ولی چرا فقط به فوتبال پرداخته می‌شود؟ چون اما برخی‌‌ها فوتبال را نردبانی برای خودشان می‌بینند. هر چقدر به انتخابات هم نزدیک می‌شویم، صحبت‌های آقایان بیشتر می‌شود. از دوستان رسانه‌ای مثل رسانه‌های دولت انتظار داریم که محل تشویش اذهان عمومی نباشند. کفایت به دستاورد است و دستاورد فدراسیون فوتبال به مراتب از نهادهای دولتی بهتر بوده و با هیچ، بهترین افتخارات را کسب کرده است.

وی ادامه داد: تیم بزرگسال اول آسیاست. اینها رنکینگ است و چیزی نیست که خودمان درست کنیم. فوتسال ما برای چندمین بار اعلام شد که سوم جهان است. در فوتبال ساحلی نیز دوم هستیم. بانوان نیز همینطور. تیم جوانان نیز شرایط خوبی دارد و با آرژانتین و ارمنستان بازی کرده است. اظهارنظرهایی در برخی از رسانه‌ها صورت می‌گیرد و می‌خواهیم حداقل‌ها را رعایت کنند. نباید رسانه دولت محل اذهان تشویق عمومی و افترا باشد. این خیلی بد است. نمی‌دانم وزارت ورزش باید اینها را کنترل کند یا وزارت ارشاد. نمی‌دانم اینها اصلا هماهنگ یا جریان یافته هستند، اما انتظار دارم رسانه‌های متصل به دولت واقعیت‌ها را بگویند. خودشان محل سؤال هستند و آن وقت از ما سوال می‌پرسند!

* با این شرایط نباید مسابقات برگزار شود

تاج خاطرنشان کرد: در دنیا، همه صندلی‌ها را کنترل می‌کنند و فردی که با صندلی تطابق نداشته باشد را، جریمه می‌کنند. نیروی محترم انتظامی صراحتا اعلام کرد که مکانیزمی نداریم که اگر مردم جمع شوند، آنها را برگردانیم و باز هم ورزشگاه را برای آنها باز می‌کنیم. بنابراین، بهتر است تا زمانی که ضمانت کافی برای انجام بازی‌ها نباشد، مسابقات برگزار نشود. روز گذشته این موضوع را در شورای امنیت ملی اعلام کرده و گفتیم نظر فدراسیون فوتبال این است که با این شرایط مسابقات برگزار نشود. خوشبختانه متوجه شدم نیروی انتظامی دقیقا نامه مشابه فدراسیون فوتبال منعکس کرده و گفته نمی‌توانیم با این شرایط بازی‌ها را برگزار کنیم. 5500 مسابقه در طول سال برگزار می‌شود، اما باید نادرترین بازی‌ها را کنترل کرده و به بهترین شکل برگزار کرد. نباید راضی شویم که مردم برای لذت بازی، دچار تلخی‌ها شوند.

وی افزود: از نمایندگانی مثل قاضی‌زاده و امثال اینها که عضو شورای سیاست‌گذاری صداوسیما هستند، می‌خواهیم که برای حق پخش قدم بردارند. اینطور مردم رأی بیشتری به آنها می‌دهند و مردم می‌فهمند که حداقل قدمی برداشته است. اگر این مسئله حل شود، خیلی از مسائل دیگر حل خواهد شد.

* دولت فکری به حال ما کند

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه با اشاره به تیم ملی بزرگسالان تصریح کرد: خوشبختانه ویلموتس کارش را آغاز کرد. همه از جمله رسانه‌ها، فدراسیون فوتبال و بخش‌های مختلف برای انتخاب سرمربی تیم ملی کمک کردند. وحید هاشمیان را به عنوان کمک ایرانی در کادر فنی ویلموتس گذاشتیم. 11،12 مربی خارجی را به دو مربی کاهش دادیم و قرار است نهایت به سه نفر افزایش یابد. از لحاظ مالی، وضعیت خوبی نیست و شما رسانه‌ها علتش را می‌دانید. از دولت می‌خواهم کمک کند. در 6 ماه گذشته توسط صالحی امیری تنها پاداش 200 میلیونی برای تیم فوتبال امید گرفته شد.

تاج افزود: مشکل دیگر ما ارز عادی است. همین الان برای تیم ملی در کره‌جنوبی و تیم جوانان در روسیه به سختی ارز تهیه کردیم. ارز عادی یعنی اینکه از سیستم بانکی به راحتی خریداری کنیم. یکی از درآمدهای ما بحث اقتصادی است. در سطح شهر شما برندی را نمی‌بینید که تبلیغ شود، همه‌اش توصیه‌های فرهنگی است که گفته شده به خانواده‌ها کمک کنید! ما از نهادهایی مثل AFC طلبکاریم و انتظارمان این است که دولت به ما کمک کند. حداقلش این است که اینجا به ما پول داده و خودشان از جایی که طلبکار هستیم، مطالبه کنند. این مسئله انتظار زیادی برای فوتبال نیست. کاری از دست‌مان برنیامده و همه تلاش‌مان را کرده‌ایم. بیش از سه جلسه با اینفانتینو برگزار کرده‌ام. ما 5،6 میلیون دلار طلبکاریم که اگر وارد کشور شود چیزی نزدیک 100 میلیارد تومان می‌شود و می‌توان خیلی از کارها را انجام داد. ما الان مشکل داریم و دولت حداقل فکری کند. ما با آنها صحبت کردم و موانعی برای پرداخت پول دارند.

تاج در بخش دیگری از نشست خود به ساختار فدراسیون فوتبال اشاره کرد و گفت: درباره جوانگرایی در فوتبال باید بگویم که سعی کردیم دوستانی مثل ابراهیم شکوری، نیما نکیسا، میرشاد ماجدی، فراز فاطمی و ... را اضافه کنیم. فکر می‌کنیم این افراد مدیران 10 سال آینده فوتبال کشور خواهند بود. اینها می‌توانند بهترین مدیران آینده کشور باشند. در کنار آن می‌توانند از نظرات حشمت مهاجرانی، حسین کلانی، علی فتح‌الله‌زاده و ... استفاده کنند.

* توضیح درباره کرسی‌های ایران در AFC

وی ادامه داد: می‌دانم یکی از سؤالات شما، بحث تیم امید و کرسی‌های‌مان در بین‌المللی است. شرایط ما بهتر شده و دو کرسی در مجمع AFC رأی گرفته‌ایم، یکی از آنها کمیته استیناف بود. بیگلری که پیش از این عضو بود، با معرفی فدراسیون به عضویت این کمیته در آمد. فرق بین رئیس و نایب رئیس یا اعضا زیاد است، چرا که تحقیقات دست آنهاست. در بخش کمیته تعیین وضعیت نیز این شرایط را داریم. همه باید عدالت را رعایت کنند، اما از پنل‌های خوب ما بود. رأی کمیته تعیین وضعیت را تنها دادگاه CAS می‌تواند بشکند. سعی می‌کنیم در آینده کرسی‌های دیگری نیز بدست بیاوریم. کنفدراسیون فوتبال آسیا 46 عضو دارد و نمی‌توان در هر کمیته یک کشور عضو داشته باشد. فکر می‌کنم پیشنهاداتی که فدراسیون فوتبال داده، کیفی‌تر بوده است. اعتقاد شخصی‌ام این است که با رأی‌گیری که در AFC صورت گرفت، همه پست‌ها به کنگره نرود و در هیئت رئیسه نیز مطرح نشود. چهار نایب رئیس و رئیس تشکیل شده و آنها درباره اعضا نظر بدهند. این مسئله کمک می‌کند که باز هم نماینده داشته باشیم.

* مجیدی به تیم امید نزدیک شده است

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به وضعیت تیم امید عنوان کرد: پیش از این با دو نفر صحبت کرده‌ایم. تیم امید برای هر مربی جای نگرانی دارد، چون باز‌ی‌ها در فیفادی نیست. بحث امید در فیفا هم خیلی دیده نشده است. ما در پنل 4 هستیم که به خاطر حذف شدن قبلی‌ما بود. یعنی اینکه یک تیم از گروه یک، یک تیم از گروه دوم و یک تیم از گروه سوم و ما از گروه چهار آمده‌ایم. این بار سخت‌ترین دوره برای تیم امید است. امتیازمان با تیم اول یکی شد.

وی گفت: با یحیی گل‌محمدی صحبت کردیم و خودش پذیرفته بود، اما بعدا استاندار خراسان رضوی، هیئت فوتبال و باشگاه‌ پدیده مفصل صحبت کرد و گفتند تیم‌شان به آسیا راه یافته است. با اینکه با او تفاهم اولیه داشتیم، اما گفتیم به باشگاهش برود. با فرد دیگری صحبت کرده‌ایم که به جمع‌بندی نرسیدیم. درباره کرانچار هم نظرمان این بود که باید تعویض شود و به شکل خوبی جدا شد. الان به فرهاد مجیدی نزدیک شده‌ایم و صحبت دوستانه خوبی داشته و باید ببینیم امروز و فردا چه اتفاقی خواهد افتاد. با مجیدی صحبت شده و به سیستم ما نزدیک است، اما قطعی نشده است. برخی مربیان لیگ ارقامی در باشگاه‌ها می‌گیرند که در تیم‌های ملی امکان آن نیست. رقم پیشنهادی ما به گل‌محمدی کمتر از قراردادش بود.

* توضیح درباره سفر تیم ملی به کره

تاج در ادامه با سؤالات خبرنگاران حاضر در نشست روبه‌رو شد که از او پرسیده شد آیا صحت دارد تیم ملی بدون هزینه راهی کره‌جنوبی شده است، گفت:  باید فوتبال‌مان را به این شیوه اداره کنیم. قرار است طبق تفاهم‌نامه دو بار به چین برویم و برگردیم، با قطر و کره‌جنوبی هم چنین شرایطی داریم. هزینه‌هایی در کره‌جنوبی داشتیم که بحث اسکان و ... نبوده و هزینه‌های کوچکی بوده است. ما به لحاظ مالی در مضیقه هستیم، اما امیدوارم تیم ملی در مسابقات موفق باشد.

* عملکرد فدراسیون فوتبال فوق‌العاده مثبت است

خبرنگاری به رئیس فدراسیون فوتبال گفت پس از اتفاقات هفته سوم دیدار استقلال با تراکتورسازی که با مصدومیت 105 نفر همراه بود، دربی و چند دیدار دیگر از جمله سپاهان - پرسپولیس خبری از استعفای شما نبود و با صحبت‌های امروزتان جواب سؤالم را گرفتم و باز هم شاهد اتفاقات این چنینی در فوتبال خواهیم بود. تاج در واکنش به اظهارات این خبرنگار گفت: کمیته اخلاق در گذشته یکسری را محروم کرد، مسئله‌ای که در اختیار فدراسیون است. اگر ما در جلسه شورای امنیت می‌پذیرفتیم که بازی در غدیر برگزار شود، شاید این اتفاقات نمی‌افتاد. عملکرد فدراسیون فوتبال فوق‌العاده مثبت است. شاید سازمان لیگ نیز باید نشست خبری برگزار کرده و توضیحاتی بدهد. شاید برخی از دوستان اطلاعی نداشته باشند که بسیاری از موارد در اختیار سازمان لیگ است نه فدراسیون. شورای تأمین و نیروی انتظامی به درستی عنوان می‌کنند که نمی‌توان مردم را اغتشاشگر نامید و با گاز اشک آور آنها را دور کرد. راه‌ حلش این است که بلیت‌ها الکترونیکی فروخته شده تا فرد در صندلی خودش بنشیند. دیگر نیازی نیست که فردی در ماه مبارک رمضان تشنه و گرسنه ساعت 15 به ورزشگاه برود.

تاج در رابطه با پول‌های بلوکه شده فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: هم ما و هم باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و حتی پدیده از فیفا طلب داریم. یک مورد هم ایرج عرب مدیرعامل باشگاه پرسپولیس اشاره کرد. هیچ کدام از این باشگاه‌ها نتوانسته‌اند یک سنت خود را بگیرند. دولت باید یک فکری برای ما و باشگاه‌ها کند. ما پول بلاعوض نمی‌خواهیم، بلکه این پول را بردارند و خودشان به عنوان مطالبه سراغ پول‌های بلوکه شده بروند.

* وزارت ورزش توصیه‌ای به کمیته اخلاق نداشته است

رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود وزارت ورزش و جوانان به کمیته اخلاق دستور محرومیت‌ها را داده و به نوعی دخالت کرده است، گفت: ورود وزارت ورزش در حوزه فوتبال فقط ارشادی است و نمی‌تواند دخالت عملیاتی کند؛ نه وزارت ورزش و نه دیگر دستگاه‌های اجرایی. وزارت ورزش توصیه‌ای به کمیته اخلاق نداشته است. متأسفانه برخی دوستان اطلاعات ندارند. طبق گزارشی که به دست کمیته اخلاق رسیده، ناجا و شورای تأمین استان اعلام کردند که بازی فینال جام حذفی در ورزشگاه غدیر برگزار شود، اما مسئولان ما اصرار کردند که بازی در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار شود. این محل اعتراض است.

* سازمان لیگ نباید به برگزاری بازی در ورزشگاه شهدای فولاد تأکید می‌کرد

تاج گفت: در گزارش 20 صفحه‌ای شورای تأمین این موضوع مطرح شده که چرا سازمان لیگ پذیرفته بازی در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار شود. کمیته اخلاق اینجا وارد شده و به مسئولان تذکر داده که فتاحی محروم شود. فتاحی میدانی‌ترین عنصر سازمان لیگ است و زحمت کشیده است. مسئولان سازمان لیگ خودشان جلسه بگذارند و اگر به این نتیجه برسند که کوتاهی بوده استعفا خواهند داد. دوستان ما نباید به برگزاری بازی در ورزشگاه شهدای فولاد تأکید می‌کردند. طرف در یکی از بخش‌های تلویزیونی دو ساعت می‌گوید که چرا بازی در اهواز برگزار می‌شود. رسانه دولتی نمی‌دانسته که برای ارج نهادن به شهدا، مسابقات جام حذفی را به نام شهدای 8 سال جنگ دفاع مقدس نامیده‌ایم. قبلا بازی‌ها در خرمشهر برگزار شده و الان بحث برگزاری بازی را ندارد و مسابقه در همان استان و در ورزشگاه دیگری برگزار شد. دوستان اصلا این موضوع را نمی‌دانستند. فلسفه جام حذفی این است که به پاس هشت سال دفاع مقدس، فینال در خوزستان برگزار شود، وگرنه ما نمی‌دانستیم دمای هوا 48 درجه است؟ فتح خرمشهر سوم آذر بوده و معلوم است که فینال باید در خرداد برگزار شود، اما دوستان اصلا این موضوع را نمی‌دانستند.

* دنبال راه حل برای پرداخت قسط اول ویلموتس هستیم

تاج در پاسخ به این سؤال که چه مکانیزم و ساختاری برای عدم استفاده از بازیکنان خارجی بی‌کیفیت وجود دارد، گفت: در جلسه‌ای که با وزیر ورزش و 16 تیم لیگ برتری داشتیم، توصیه شد که از بازیکنان خارجی استفاده نکنید. طبق قوانین نمی‌توانید اجبار کنید که باشگاه بازیکن نگیرد. شاید سازمان لیگ بتواند توصیه‌های بیشتری کند، اما فدراسیون نمی‌تواند کاری کند. ارز را راحت نمی‌توان بدست آورد و به بازیکنان داد. باید قسط اول ویلموتس را بعد از انعقاد قرارداد می‌دادیم و دنبال راه حل برای پرداخت آن هستیم. ویلموتس نسبت به سرمربی قبلی آرام‌تر است. ما توصیه کرده‌ایم، اما باشگاهی برای گرفتن مربی یا بازیکن حتما ارزی تهیه کرده که دنبال نفرات خود است.

* باید برخورد محکمی با بی‌اخلاقی‌ها شود

مسائل انضباطی و اخلاقی پیش از آغاز لیگ برای باشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد و موظب به رعایت آن هستند. سازمان لیگ و کمیته اخلاق و انضباطی از همان روز اول باید آیین‌نامه را ابلاغ کنند. این حرف را قبول دارم که باید از همان هفته اول برخورد محکمی صورت بگیرد. امسال خیلی از مسابقات لیگ در صورت هر اتفاقی بدون تماشاگر برگزار می‌شود. اگر قرار است توهینی به تماشاگران تیمی شود، تماشاگران تیم توهین کننده محروم خواهند شد. اگر چه کسانی که ناآرامی ایجاد می‌کنند، کمتر از 50 نفر هستند، اما تا زمانی که صندلی‌ها شماره‌گذاری شده و دوربین‌ها نباشد، امکان ندارد بتوان چیزی را کنترل کرد.

* دبیرکل فدراسیون به زودی مشخص می‌شود

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره مشخص شدن وضعیت دبیرکل فدراسیون فوتبال پس از گذشت 6 ماه از دوره سرپرستی ابراهیم شکوری گفت: در اساسنامه درباره دبیرکل 6 ماه نیامده است. طبق مصوبه حرف‌تان درست است که فدراسیون باید دبیرکل را مشخص کند تا ثابت باشد.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه رئیس فدراسیون می‌تواند سرپرست کمیته‌ها را انتخاب کند و نه دبیرکل را و اینکه دبیرکل باید 10 سال سابقه مدیریتی داشته باشد گفت: در اساسنامه باید یکسری اصلاحات شود. شکوری 42 ساله است و اگر 10 سال سابقه کار داشته باشد، می‌شود 52 ساله و سپس بحث بازنشستگی پیش می‌آید. این ایراد در ساختار ما وجود دارد که 10 سال سابقه کار را پذیرفته است. الان قانون فدراسیون فوتبال این است که دبیرکل باید 10 سال سابقه کار داشته باشد. به زودی دبیرکل مشخص می‌شود.

* انتخاب مجیدی ریسک است اما ...

تاج در ادامه نشست خبری‌اش در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه فرهاد مجیدی بازیکن بزرگی بوده، اما انتخاب او با توجه به عدم سابقه مربیگری‌اش برای سرمربیگری تیم امید ریسک خواهد بود، گفت: با گل‌محمدی دست دادیم و تفاهم کردیم، اما بعد با اعتراض مشهدی‌ها روبه‌رو شدیم و امیدوارم آنجا موفق باشد. گل‌محمدی مربی فهیم و خوبی است. درست است انتخاب مجیدی ریسک بالایی دارد، اما همه مدارج علمی پیشرفته را مثل وحید هاشیمان طی کرده است. چه زمانی می‌خواهیم به مربیان جوان اعتماد کنیم. تا چه زمانی باید به نفراتی چون شکوری، ماجدی و فاطمی میدان داد. ریسک بالاست ولی اگر این اتفاق بیفتد، مجیدی موفق خواهد شد. سن مجیدی به بازیکنان نزدیک‌تر است. قبلا چنین تجربه‌ای داشتیم و جواب داده است.

* از تفاهم‌نامه با چین می‌توانیم سال‌ها استفاده کنیم

وی در مورد حضور در جلسه کنگره فیفا عنوان کرد: یک هفته در پاریس بودیم، یکی از جلسات به مصوبات AFC‌ ارتباط داشت و قرار شد کنگره آن را انتقال دهد تا انتصابات آینده کنفدراسیون فوتبال آسیا را به هیئت رئیسه بدهد. دومین مورد، بحث مسائل اخلاقی، تبانی و ... بود که مفصل درباره آن بحث شد. پس از آن، کنگره AFC برگزار شد که از طرف ایران بیگلری به عنوان رئیس کمیته استیناف و براتی از کمیته تعیین وضعیت شرکت داشتند. جلسه بعدی، کنگره فیفا بود که به کشور اریتره اختصاص داشت. در این کشور، یک سال است بازی برگزار نشده و تأییدیه گرفتند که بازی‌ها در این کشور برگزار شود. بحث بعدی، انتخاب دوباره اینفانتینو به عنوان بالاترین مقام تشکیلاتی فیفا بود. ایشان برنامه‌هایش را ارائه کرد و در خصوص مسائل مالی گفت که احتمالا افزایش چشمگیری خواهد داشت. در آنجا، تفاهم‌نامه‌ای با چین امضا کردیم که سال‌ها می‌توان از آن استفاده کرد.

* باشگاه‌ها باید برای VAR شصت هزار یورو هزینه کنند

تاج در خصوص اعتراض تیم‌ها به اشتباهات داوری گفت: سیستم VAR برای سال آینده اجرایی خواهد شد. اینفانتینو یکی از افتخارات فوتبالی‌‌اش را ورود این سیستم نامید. در هر ورزشگاه برای استفاده از سیستم VAR‌ باید 60 هزار یورو هزینه شود. این اتفاق باید بیفتد. وقتی باشگاه‌ها برای بازیکن یا مربی خارجی هزینه می‌کنند، باید برای کمک داور ویدیویی باید 60 هزار یورو بدهند. کار بسیار درستی است و حتما باید این کار را کنیم.

* مهندسی شدن بازی‌ها حرف بی‌ربطی است

وی عنوان کرد: اینکه می‌گویند بازی‌ها مهندسی شده حرف بی‌ربطی است، اما اینکه داوری اشتباهاتش تأثیرگذار بوده حرف درستی است. داماش گیلانیان به خاطر بحث داوری به لیگ یک صعود نکرد. اگر در بازی این اتفاق تأثیرگذار نمی‌افتاد، داماش صعود می‌کرد. ما باید سیستم ویدیویی داشته باشیم. باشگاه‌ها با دادن 60 هزار یورو به دستگاهی مجهز می‌شوند که مورد تأیید فیفاست. فکر کنم کلاس‌های آن مرداد ماه برگزار می‌شود. پس از آن باید دستگاه‌ها خریداری شود. در لیگ نمی‌توان یک ورزشگاه را فقط مجهز کرد، همه لیگ باید به آن مجهز باشند.

* یک تیم ایرانی در خطر حذف از آسیا

تاج با اشاره به حضور 4 تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: متأسفانه شکایت از باشگاه‌های ایرانی زیاد است. یکی از باشگاه‌ها که باید به محاکم برود، احتمال دارد نتوانند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند. اگر این تیم  نتواند شرکت کند، از تیم بعدی استفاده خواهیم کرد و سهمیه حذف نمی‌شود. هر تیمی نتواند مجوز حضور در آسیا را بگیرد، تیم بعدی جایگزین خواهد شد.

* بهترین کار مدارا با کی‌روش بود

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص شکایت کی‌روش از فدراسیون فوتبال گفت: در خصوص کی‌روش سیاست فدراسیون فوتبال دفاع از سرمربی تیم ملی بود. اگر ویلموتس در بازی با سوریه با نتیجه 2 بر صفر یا 3 بر صفر هم باخته بود مطمئن باشید امروز از او دفاع می‌کردم. نمی‌گفتم خیلی خوب است که مغلوب سوریه شدیم اما مطمئن باشید از او دفاع می‌کردم. یکی از ارکان مدیریتی دفاع از سرمربی است که آن را برای تیم ملی استخدام کرده است.  در خصوص کی‌روش نیز او با ما قراردادی  داشت که 2 ساله بود، اما این قرارداد، خیلی مطمئن نبود. هر کسی اگر وسط کار طرف مقابل را حذف می‌کرد  باید یک میلیون و ششصد و شصت هزار یورو را در هر شرایطی پرداخت می‌کرد و این یعنی باید از ابتدای قرارداد را پرداخت می‌کرد.

وی تصریح کرد: با این وجود یک آدم عاقل تجاری به این نتیجه می‌رسید شرایط عادی نیست و باید همواره سازندگی، مدارا و طراحی سیستم جدید را روی این قرارداد می‌پرداخت، تا اگر خواستیم او را نگه داریم و اگر نخواستیم فسخ کنیم. پس بهترین کاری که با کی‌روش می‌توانستیم انجام دهیم این بود که با کی‌روش مدارا کنیم تا لیگ تمام شود، ضمن اینکه سه ماه بعد از جام‌جهانی وقت داشتیم که این سه ماه را تمدید کردیم و بعد از آن دیگر فرصتی برای سرمربی تیم ملی نبود و هر عقلی به ما این حق را می‌داد با این سرمربی که در جام‌جهانی موفق بوده است، ادامه دهیم.

* حرف کی‌روش بوی تبانی می‌داد

تاج تاکید کرد: کی‌روش زحمات زیادی را  برای فوتبال ما کشید و هیچ وقت حرف من تغییر نمی‌کند، اما در انتها او شکایتی از فدراسیون فوتبال بابت 900 هزار دلاری که می‌دانست ما نامه آن را به کنفدراسیون فوتبال آسیا زده بودیم، انجام داد. کنفدراسیون فوتبال آسیا این موضوع را پذیرفته بود که از منابع درآمد ما این پول را به کی‌روش پرداخت کند. این شکایت کی‌روش به فیفا از نظر من غلط بود، البته ما نیز در خصوص مباحث دیگر به فیفا شکایت کردیم. کی‌روش در مصاحبه خود عنوان کرده بود فدراسیون فوتبال اردوی تیم ملی را به قطر برد تا این قهرمان جام ملت‌های آسیا شود که از لحاظ کد اخلاقی فیفا بوی تبانی می‌دهد و باید اثبات شود.

رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: اینکه ما به قطر رفتیم تا قطر قهرمان شود که اصلا درست نیست و ما در آخرین دیدار خود قطر را 2 بر یک بردیم. برای آماده‌سازی قطر به این کشور نرفتیم و فقط به خاطر اینکه یک کمپ خوب را در اختیار داشت که 12 کشور نیز در آن حضور داشتند در آنجا شرکت کردیم. همه اینها در حالی بود که ما چمن نداشتیم و هنوز چمن‌های خود را افتتاح نکرده بودیم و یک ماه بعد از قطر تازه چمن‌های ما افتتاح شد. نمی‌دانم چقدر از 900 هزار دلار کی‌روش پرداخت شده اما فکر می‌کنم سه قسط آن داده شده و حتی شاید قسط آخر نیز پرداخته شده باشد  و اگر پرداخت نشده باشد نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت می‌کند. می‌دانم یک 1500 هزار دلار یک بار، یک 300 هزار دلار یک بار و یک 200 هزار دلار نیز یک بار و الباقی پول نیز در قسط آخر پرداخت خواهد شد و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

* بودجه فدراسیون فوتبال معادل سه بازیکن تیم ملی قطر است

وی در خصوص برنامه‌های فدراسیون فوتبال برای خصوصی‌سازی و درآمدزایی گفت: زمانی که کاندیدای فدراسیون فوتبال شدم قول دادم چهار سازمان را تشکیل می‌دهم. سازمان لیگ سازمان لیگ فوتسال، سازمان کمیته تیم‌های ملی و سازمان اقتصادی چهار سازمانی بود که قول تاسیس آن را دادم. سازمان اقتصادی را یک بار زمان عابدینی مجمع تصویب نکرد، اما در مرتبه دوم مجمع تصویب کرد و حتما تا لیگ آینده این سازمان شکل خواهد گرفت.

تاج خاطر نشان کرد: جایی نیز مستقیم از فدراسیون فوتبال برای آن تهیه کردیم تا مستقل کار کند. ما چند کار باید انجام دهیم که یکی از آنها انتقال پول بلوکه شده ما است. با اینکه فوتبال حق پخش نمی‌گیرد و 60 و 70 درصد درآمد ما که برای حق پخش است وصول نمی‌شود. این دقیقا مانند تاکسی می‌ماند که از 70 درصد مسافرهای خود کرایه نگیرد و ما نیز 70 درصد مسافرهای فوتبال را رایگان جابه‌جایی می‌کنیم. بسیاری از مشکلات ما برای بی‌پولی است و اگر استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی پول داشت دیگر دچار این مشکلات نمی‌شد.

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: بودجه فدراسیون فوتبال معادل سه بازیکن تیم ملی قطر است و این در حالی است که ما تیم اول آسیا هستیم. سازمان اقتصادی کشور باید پول بلوکه شده را انتقال بدهد. همان پول اگر بیاید با وجود عدم حق پخش مشکلات ما حل می‌شود. 7 میلیون دلار را محاسبه کنید که چقدر می‌شود. در مجموع این مبلغ چیزی معادل 90 میلیارد است که بدی‌های ما 90 میلیارد نیست. دیگر کار این سازمان تبلیغات محیطی خواهد بود. چرخه تبلیغات محیطی ما معیوب است و امسال بهتر شده است، اما هر سال پرونده ما در دادگاه است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات این سازمان اسپانسری تیم‌های ملی و لیگ است. هنوز ما نتوانستیم اسپانسری برای تیم ملی پیدا کنیم و به نظر من با این اعداد و ارقامی که می‌گویند اگر اسپانسر نداشته باشیم بهتر است. ما دنبال مجموعه‌ای هستیم که اگر مجوز بدهند از خارج از کشور بیاید. این مجموعه حاضر است عدد قابل ملاحظه‌ای را پرداخت کند و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز حاضر است در این خصوص به ما کمک کند. اگر مجوز نگیریم نیز گله‌ای نداریم و خود را سرباز جمهوری اسلامی می‌دانیم و فیفا و AFC  را در این کار قرار دادیم که زیر سقف جمهوری اسلامی کار کنیم. اگر اتفاقی نیفتد نیز نگران نیستیم و ادامه می‌دهیم تا بهترین آسیا بمانیم و انشاالله تیم ملی نیز برای بازی آینده بازی خوبی کند که شما بپسندید. پیش‌بینی کرده بودیم که با توجه به تعطیلی نهایتا 2 هزار نفر برای بازی قبلی به استادیوم بیایند که 20 هزار نفر آمدند. تنها راه برآورد صحیح بلیت الکترونیکی است تا بفهمیم چقدر برای تماشاگران تدارک ببینیم و نیرو بیاوریم.

* مشکل خبرنگاران و عکاسان را پیگیری می‌کنم

تاج در خصوص مشکلات عکاسان ورزشی در بازی‌های لیگ و حضور افراد متفرقه به عنوان عکاس در ورزشگاه‌ها، مشکل خانم‌های عکاس برای حضور در تمرینات تیم ملی و همچنین عدم رسیدگی فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه سپاهان به خسارت‌های وارده به خودروی عکاسان ورزشی که از تهران برای دیدار نیمه نهایی جام حذفی بین تیم‌های سپاهان و پرسپولیس به اصفهان رفته بودند، گفت: دو موضوع را حتماً دنبال خواهم کرد و یکی این است که سازمان لیگ حتماً افردی را راه بدهد که عکاس هستند و عکاسی شغل و حرفه آنهاست. این موضوع را همین امروز پیگیری خواهم کرد و موضوع خسارت‌های وارده به عکاسان در بازی با سپاهان را هم، قرار بر این است فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش این مسئله را پیگیری کنند. فکر می‌کنم به نتیجه هم برسیم، چون این موضوع به باشگاه میزبان (سپاهان) تکلیف خواهد شد تا خسارت‌ها را پرداخت کند. من از همه عکاسان و خبرنگاران هم تشکر می‌کنم و خواهشم این است در صحبت‌های من و انعکاس آنها امانت‌داری کنند تا عدالت رعایت شود.

در ادامه خبرنگار روزنامه‌ای که تاج آن را به تشویش اذهان عمومی متهم کرد با اعتراض نسبت به رئیس فدراسیون فوتبال این پرسش را مطرح کرد که آیا خارج کردن تماشاگران از ورزشگاه و مجدداً بازگرداندن آنها به ورزشگاه تشویش اذهان عمومی است یا جلد یک روزنامه در حالی که خبرگزاری‌های مختلف هم در خصوص فینال جام حذفی فدراسیون فوتبال را بی‌کفایت دانستند که تاج در این خصوص گفت: همانطور که گفتم، این مسئله اعتقادم است که روزنامه شما، روزنامه دولت است. همه از فدراسیون فوتبال انتقاد کردند و از سازمان لیگ هم انتقاد شده که از فدراسیون خواسته شده نسبت به این مسئله رسیدگی شود. ما که نمی‌گوییم همه چیز در اهواز خوب بوده و اینطور هم نیست، اما نحوه برخورد درست نبود. حالا در این خصوص من از نهادهای دیگری هم پیگیری این مسئله هستم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره صحبت‌های مازیار ناظمی، روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان مبنی بر اینکه این وزارتخانه مشکلی برای حضور خبرنگاران و عکاسان خانم در تمرینات تیم ملی نداشته و این مسئله باید توسط فدراسیون انجام شود، تصریح کرد: آقای مازیار ناظمی باید خودش به ما توضیح بدهد و نمی‌دانم آقای ناظمی کجای این ماجراست.

تاج در ادامه مبنی بر اینکه آیا فدراسیون فوتبال با حضور عکاسان خانم مشکلی ندارد، گفت: اگر وزارت ورزش و جوانان در این خصوص صحبتی دارد، باید به ما بگوید. این موضوع حل شدنی است و نیاز به ابلاغ هم ندارد، چون ما خودمان موضوعی که باید بفهمیم را می‌فهمیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1198922
ارسال نظر

موضوعات داغ