life

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اهالی رسانه از آغاز به‌کار شورا‌های حل اختلاف فرهنگ و رسانه از ۲ ماه آینده خبر داد.

به گزارش جی پلاس، سید عباس صالحی با اشاره به توافقات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با قوه قضائیه گفت: مشاوره حقوقی برای رسانه‌ها یک نیاز است، این شورا‌ها به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد تا از این طریق پاره‌ای از مشکلات که در بحث رسانه وجود دارد از بین برود. مکان این شورا مشخص شده و قضات آن نیز معرفی شده‌اند و در حال حاضر کار‌های کارگاهی آن نیز بین وزارت متبوع و قوه قضائیه در حال برگزاری است، امید است تا دو ماه آینده این شورا‌های حل اختلاف کار خود را آغاز کند.

صالحی باتوجه به اتفاقات سیل اخیر در کشور و نقش رسانه‌ها در بحران‌های طبیعی و مسئولیت اجتماعی آنها، اظهار داشت: در حال حاضر از موضوع سیل فاصله گرفته ایم، اما این بدان معنا نیست که مسئولیت رسانه را در ادامه فراموش کنیم بلکه امروز بحران‌های طبیعی را مجددا باید بازخوانی کنیم.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم در زمان کوتاهی به یک دستورالعمل اجرایی با همکاری رسانه‌ها برسیم امر خوبی است؛ پس جایگاه رسمی و غیررسمی ما باید تعریف شود تا بتوانیم بهترین پوشش را از موضوعات داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بحران‌های سیاسی و اجتماعی کشور نیز خاطرنشان کرد: با خروج آمریکا از برجام یکسری اتفاقات پس از آن بر کشور متحمل شد و نباید فراموش کنیم که در آینده هم اتفاقات دیگری بر ما تحمیل خواهد شد، پس در این زمان رسانه‌های ما در یک مقام و مسئولیت ملی و انقلابی خواهند بود.

اطلاع‌رسانی درست و دقیق از اتفاقات داشته باشید

وی افزود: امروز دو اصل اطلاع رسانی درست و دقیق از اتفاقات و سپس در نظر گرفتن منافع ملی را از رسانه‌ها خواستاریم، اینکه رسانه‌ها چگونه عمل کنند که بار منافع ملی را به همراه داشته باشد بسیار مهم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توئیت اخیر ترامپ ابراز داشت: ترامپ در توئیت خود همه تصورات راهبردی آمریکا علیه ایران را نشان داد. در زمان جنگ تحمیلی همه بسیج شدند و با کار نظامی کشور را نجات دادند، امروز هم ما در جنگ روانی هستیم که باید در آن رسانه‌ها بسیج شوند و به سمت حفظ منافع ملی بروند.

وی بیان کرد: کمک به ایران و اسلام در این مقطع بسیار امر حساسی است. در این دوران دشمن خواب‌های زیادی برای ایران دیده است و همه باید در کنار هم رویا دشمن را بر باد بدهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: امروز رسانه‌های مجازی و برخط باید تغییر فرم بدهند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. اگر دولت از رسانه‌ها انتظاراتی دارد در مقابل رسانه‌ها هم از دولت توقعاتی دارند و این یک امر درست و معقول است. در همین راستا در سال گذشته طرحی برمبنای جلسات هم اندیشی با مسئولان کشور مطرح شد و دکتر ظریف نیز جلسه‌ای را حضور یافت، اما با تغییرات در سطح معاونت امور مطبوعاتی این امر متوقف شد؛ اما در زمان جدیدی این انتظار وجود دارد که این جلسات مجددا آغاز شود.

صالحی درباره رسانه‌داری دولت نیز گفت: خود رسانه‌ها باید در این امر ورود پیدا کنند و با بحث و جلسات به بازنگری در این امر بپردازند. باید منافع و مضرات رسانه‌های دولتی مطرح شود و در نهایت عدله رسانه‌ها باید بیان شود تا همه به یک وفاق نظر برسند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین گام خود موضوع یارانه مطبوعات را مطرح کرد و رسانه‌های دولتی را منع از دریافت دانست.

معاونت امور مطبوعاتی نیازمند بخش حقوقی است

وی با اشاره به اینکه معاونت امور مطبوعاتی نیاز به یک بخش حقوقی دارد، تصریح کرد: مشاوره حقوقی برای رسانه‌ها یک نیاز است، در همین راستا با قوه قضائیه نیز به توافقاتی رسیده‌ایم تا شورا‌های حل اختلاف فرهنگ و رسانه راه‌اندزای شود، این شورا‌ها به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد تا از این طریق پاره‌ای از مشکلات که در بحث رسانه وجود دارد از بین برود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مکان این شورا از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص شده و قضات آن نیز مشخص شده است. در حال حاضر کار‌های کارگاهی آن نیز بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قوه قضائیه نیز در حال برگزاری است. امید است تا دو ماه آینده این شورا‌های حل اختلاف کار خود را آغاز کند.

باید رفت‌و‌آمد‌های رسانه‌ای داشته باشیم

صالحی درباره تعامل هرچه بیشتر رسانه‌ها افزود: حتما نیاز است امسال در حوزه‌های مختلف رفت و آمد رسانه‌ای داشته باشیم، همه باید در کنار هم قرار بگیریم تا انتظارات دو طرفه مرتفع شود.

وی بیان کرد: وقتی عالم رسانه تغییر می‌کند اگر بخواهید در قفس رسانه‌های کلاسیک بمانید ممکن نیست. بنابراین باید در بخش دستورالعمل‌هایی که به خودمان مرتبط است، تغییراتی ایجاد کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد وظایف معاونت امور مطبوعاتی نیز تاکید کرد: معاونت امور مطبوعاتی باید حامی رسانه‌ای باشد، این معاونت باید خط مقدم رسانه‌ها باشد تا رسانه‌ها احساس امنیت کنند و باید از ظرفیت رسانه‌ها به خوبی بهره برد.

صالحی در مورد منفعل شدن برخی رسانه‌ها نیز گفت: امروز رسانه‌ها چندضلعی شدند و به نوعی مکمل هستند، انسان‌ها امروز دریچه نیازهایشان گسترده‌تر شده است، همانطور که تلویزیون جای رادیو را نگرفت فضای مجازی هم جای روزنامه را نمی‌گیرد، اگر رسانه‌ها از دیگران مطالبه شفافیت می‌کنند خودشان هم باید شفاف رفتار کنند.

وی در پایان گفت: امروز ارزی که برای کاغذ صرف می‌کنیم از برخی از کالا‌های اساسی گرفته می‌شود. پس این مسئولیت برای همه ایجاد می‌شود که در مورد موضوعات حرف درست بزنیم، تیراژ‌ها امروز باید واقعی باشد و در این امر رسانه‌ها باید مطالبه‌گری کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1193443 منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
ارسال نظر

موضوعات داغ