sport

در پایان دوره هجدهم لیگ برتر فوتبال، بهترین آمار از آنِ چهار تیم صدرنشین شد و آبی‌پوشان پایتخت هم صاحب بهترین خط دفاع تاریخ لیگ برتر شدند.

به گزارش جی پلاس، هجدهمین دوره مسابقات لیگ برتر فوتبال ، شب گذشته (پنجشنبه) با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید. این در حالی بود که تیم‌های صدرنشین و قعرنشین به ترتیب صاحب بهترین و بدترین آمار این فصل شدند.

* سپاهان: بهترین خط حمله با 46 گل زده و بهترین تیم بازی‌های خارج از خانه با کسب 26 امتیاز

کوچ امیر قلعه‌نویی از فولادشهر به نیمکت زردپوشان اصفهانی، امید هواداران سپاهان را برای کسب ششمین قهرمانی لیگ برتر در این فصل افزایش داد. سپاهان با وجود صدرنشینی در پایان نیم‌فصل اول لیگ برتر با کسب 31 امتیاز، در نیم‌فصل دوم در رقابت با پرسپولیس کم آورد و نتوانست به قهرمانی لیگ برتر دست یابد. سپاهانِ لیگ هجدهم همانند بسیاری از تیم‌های قلعه‌نویی که صاحب بهترین خط حمله فصل شدند، بیشترین گل را در لیگ برتر به ثمر رساند.

* استقلال: بهترین خط دفاعی با 13 گل خورده، بیشترین کلین‌شیت با 19 بازی بدون گل خورده و بهترین تیم نیم‌فصل دوم با کسب 32 امتیاز

استقلال در این فصل با از دست دادن چند بازیکن اصلی خود مانند مامه تیام و سرور جپاروف، در ابتدای فصل نتوانست به خوبی امتیاز بگیرد و در میانه‌های جدول حضور داشت. از اواخر نیم‌فصل اول اما عملکرد درخشان مردان وینفرد شفر آغاز شد و آنها توانستند در هفته بیست‌وپنجم به یک امتیازی پرسپولیسِ صدرنشین برسند. شکست در دربی و حاشیه‌های پس از آن، آبی‌ها را دوباره از کورس قهرمانی دور کرد و استقلال با فرهاد مجیدی نیز نتوانست جایی در جمع دو تیم بالای جدول داشته باشد.

استقلال با وجود اشتباهات مدافعانش در چند دیدار، با 13 گل خورده، بهترین خط دفاع تاریخ لیگ برتر را به نام خود ثبت کرد. استقلال خوزستان در لیگ پانزدهم و پرسپولیس در لیگ شانزدهم با دریافت 14 گل خورده صاحب این رکورد بودند. آبی‌پوشان همچنین با کسب 32 امتیاز در 15 هفته پایانی، بهترین تیم نیم‌فصل دوم بودند، اما این آمار برای رساندن استقلال به  چهارمین قهرمانی در لیگ برتر کافی نبود.

* پرسپولیس: کمترین شکست با یک باخت و بهترین تیم دیدارهای خانگی با کسب 37 امتیاز

فصل 98-97 برای سرخپوشان پایتخت فصلی به یادماندنی محسوب می‌شود. شاگردان برانکو با حکم کمیته انضباطی، سوپرجام فوتبال ایران را بدون بازی با استقلال از آنِ خود کردند، سپس در لیگ قهرمانان آسیا درخشیدند و برای اولین بار در تاریخ باشگاه به فینال مسابقات رسیدند. این در حالی بود که به دلیل حکم کمیته انضباطی فیفا، پرسپولیس در نیم‌فصل اول از جذب بازیکن محروم بود و چند بازیکن شاخص این تیم مانند صادق محرمی، محسن مسلمان، وحید امیری و فرشاد احمدزاده، سرخپوشان را ترک کردند.

پرسپولیس این فصل با هت‌تریک در قهرمانی متوالی لیگ برتر، با رکورد سپاهان با کسب پنج قهرمانی در لیگ برتر برابری کرده و با راهیابی به نیمه‌نهایی جام حذفی، می‌تواند به اولین تیمی در تاریخ لیگ برتر تبدیل شود که موفق می‌شود در یک فصل، همزمان به قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی دست یابد. تنها شکست این فصل شاگردان برانکو در اهواز و مقابل فولادِ افشین قطبی رقم خورد. برانکو تبدیل به اولین مربی‌ای شد که سه بار متوالی با یک تیم به عنوان قهرمانی دست یافت.

* بیشترین پیروزی: پرسپولیس، استقلال و پدیده شهر خودرو با 16 پیروزی

پدیده از ابتدای این فصل، چشم‌ها را خیره کرد و از هفته‌های نخست در جمع مدعیان قهرمانی لیگ برتر حضور داشت. با وجود اینکه سرخپوشان مشهدی در نیم‌فصل اول با مشکلات مالی عدیده‌ای مواجه بودند، هم‌امتیاز با سپاهان و بالاتر از پرسپولیس به رتبه دوم لیگ برتر در پایان نیم‌فصل اول رسیدند، اما این تیم در نیم‌فصل دوم هم نتوانست پا به پای پرسپولیس، سپاهان و استقلال بالا بیاید و کار خود را در رتبه چهارم جدول به پایان رساند.

* بدترین خط حمله: نفت مسجدسلیمان با 16 گل زده

زردپوشان در اولین فصل حضور خود در لیگ برتر نتوانستند عملکرد خوبی از خود به جای بگذارند و تنها نکته مثبت نفتی‌ها، بقای این تیم در لیگ برتر بود. نفت مسجدسلیمان این فصل دو بار سرمربی خود را تغییر داد و با کسب 22 امتیاز و بیشتر به لطف امتیازاتی که سپیدرود از دست داد، در لیگ برتر ماندنی شد.

* بدترین خط دفاع: سپیدرود با 53 گل خورده

سرخپوشان شهر رشت همانند فصل گذشته، از ابتدا در رده‌های انتهایی جدول حضور داشتند. نتایج اسفبار خداداد عزیزی در اوایل فصل و نیز شکست‌های متوالی سپیدرود با علی کریمی، کار نادر دست‌نشان را برای اواخر فصل بسیار سخت کرد. دست‌نشان نیز نتوانست کار سال گذشته کریمی را در سپیدرود انجام دهد و این باشگاه پس از دو سال حضور در لیگ برتر، به لیگ یک سقوط کرد.

* بدترین تیم نیم‌فصل دوم و بدترین تیم دیدارهای خانگی و خارج از خانه: استقلال خوزستان با کسب 6 امتیاز در نیم‌فصل دوم، کسب 10 امتیاز در دیدارهای خانگی و 8 امتیاز در بازی‌های خارج از خانه

استقلال خوزستان هم فصل کابوس‌واری را پشت سر گذاشت. تیمی که پیش از هت‌تریک قهرمانی پرسپولیس موفق شده بود قهرمان لیگ برتر شود، این فصل با کسر 6 امتیاز کار سختی برای بقا در لیگ برتر داشت. تغییر متوالی مربیان و حضور داریوش یزدی، منصور قنبرزاده، کریم بوستانی، سیروس نعمتی‌نژاد و محمد علوی هم نتوانست قهرمان پیشین لیگ برتر را از سقوط به لیگ دسته اول نجات دهد.

* بیشترین مساوی: ماشین‌سازی تبریز با 17 تساوی

ماشین‌سازان این فصل تنها به تراکتورسازی همه امتیازات بازی‌های رفت و برگشت مقابل صدرنشینان را واگذار کرد. سبز و سفید پوشان تبریز این فصل در صورت برتری در نیمی از دیدارهایی که آنها را با تساوی به پایان رسانده، می‌توانستند حتی به قهرمانی لیگ برتر برسند.

* کمترین مساوی: پدیده شهر خودرو و پیکان با 8 تساوی

در کنار پدیده، پیکان که فصل را با مجید جلالی شروع و با حسین فرکی تمام کرد، کمترین تساوی را به دست آورد.

* رکورد ویژه: تعداد قهرمانی‌های سیدجلال حسینی در لیگ برتر به عدد 7 رسید

حسینی سال گذشته رکوردی که در اختیار محرم نویدکیا بود، سال گذشته در اختیار گرفت و امسال هم هفتمین قهرمانی خود را در تاریخ لیگ برتر جشن گرفت. حسینی سه بار با پرسپولیس، سه بار با سپاهان و یک بار با سایپا به قهرمانی لیگ برتر رسید و از این حیث رکورددار است.

* آقای گل: کی‌روش استنلی از سپاهان و لوسیانو پریرا از فولاد خوزستان با 16 گل زده

دو مهاجم برزیلی فوتبال کشورمان که این فصل اولین سال حضور در تیم‌های خود را پشت سر می‌گذاشتند، کفش طلای لیگ هجدهم را از آنِ خود کردند. مهاجم بلندقامت سپاهان پس از اینکه 9 گل با پیراهن ذوب‌آهن به ثمر رساند، این فصل با قلعه‌نویی به سپاهان آمد و با گل‌های حساسی که به ثمر رساند، نقش پررنگی در نایب قهرمانی سپاهان ایفا کرد. پریرا هم با حضور افشین قطبی اوج گرفت و در هفت دیدار اخیر، هشت گل به ثمر رساند.

* آقای پاس گل: محمد کریمی از سپاهان با 8 پاس گل

هافبک جوان و 22 ساله سپاهان که در فصل نقل و انتقالات از خونه‌به‌خونه به اصفهان آمد، فصل درخشانی را پشت سر گذاشت و با وجود اینکه هیچ وقت به تیم ملی دعوت نشد، بیش از همه بازیکنان لیگ هجدهم به هم‌تیمی‌های خود پاس گل داد.

* پرگل‌ترین دیدارهای فصل: سپیدرود یک - سپاهان 6، سایپا 2 - سپاهان 5

نکته جالب در هر دو مسابقه این بود که سپاهان به برتری‌های پرگلی دست یافت. شکست سنگین خانگی سپیدرود برابر سپاهان که حاشیه‌های فراوانی برای تیم شمالی به همراه داشت و هفته پس از آن به کناره‌گیری خداداد عزیزی منجر شد.

* قاطع‌ترین پیروزی: تراکتورسازی 6 - استقلال خوزستان صفر

* پرگل‌ترین هفته: هفته دوم با 26 گل

* کم‌گل‌ترین هفته: هفته سوم با 8 گل

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1189065
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ