life

ویلیام استنلی مروین شاعر برنده دو جایزه پولیتزر در سن ۹۱ سلگی در هاوایی درگذشت.

به گزارش جی پلاس، ویلیام استنلی مروین شاعر آمریکایی برنده جایزه پولیتزر در ۹۱ سالگی درگذشت. او که شاعری ضد جنگ بود و علیه تخریب محیط زیست و جنگ ویتنام اعتراض می‌کرد در ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۲۷ در شهر نیویورک به دنیا آمد.

پدر مروین کشیش کلیسای پروتستان بود. او در جوانی به اروپا رفت و به خاطر علاقه‌اش به ترجمه‌ آثار ادبی پرداخت. او اولین کتاب شعرش را‬ به نام «نقابی برای ژانوس» در سال ۱۹۵۲ منتشر‬ کرد‬ که‬ برنده‌ جایزه «شاعران جوان  شد. این شاعر در فاصله‌ سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۵۷ در کمبریج و ماساچوست نمایش‌نامه می‌نوشت‬. مروین در سن ۹۱ سالگی در هاوایی دارفانی را وداع گفت.

مروین برنده جایزه‌ی پولیتزر بود و  در طول دوران فعالیت ادبی خود به  بیش از ۲۰ کتاب با مضامین الهام‌گرفته شده از اساطیر و افسانه‌ها تا اعتراض‌های آتشین درباره تخریب محیط زیست و حتی جنگ ویتنام پرداخت.

او  همچنین عضویت در موسسه ملی هنر و ادبیات آمریکا را در 1972رد کرد، اما پنج سال بعد در سال ۱۹۷۷ تصمیم خود را تغییر داد و عضو این نهاد ادبی شد.

از دیگر جوایز او می‌توان به جایزه ملی کتاب برای «مهاجرت» در سال ۲۰۰۵ اشاره کرد. او در سال ۱۹۷۱ با مجموعه شعر «نردبان‌بر» و در سال ۲۰۰۹ برای «سایه شباهنگ» موفق به کسب جایزه پولیتزر شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1142320
ارسال نظر

موضوعات داغ