طی سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ ( از مهر سال گذشته تا مهرماه امسال) تهران با ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخازن و کاهش ۳۷ درصدی بارندگی مواجه بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با بیان اینکه وضعیت منابع آبی این استان نگران کننده است، گفت: طی سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ ( از مهر سال گذشته تا مهرماه امسال) تهران با ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخازن و کاهش ۳۷ درصدی بارندگی مواجه بود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، محمد رضا بختیاری روز سه شنبه در جلسه اعضای شورای شهر پایتخت، افزود: استان تهران با وجود برخورداری از نزدیک به یک درصد مساحت کشور، ۱۸ درصد جمعیت ایران را در خود جای داده است و متوسط بارندگی سالانه آن نزدیک به میانگین کشور و معادل ۲۸۰ میلی متر است.

وی یادآورشد: متوسط جهانی بارش سالانه به ۷۵۰ میلی متر و کشور به ۲۵۰ میلی متر می رسد و این نشاندهنده قرارداشتن ایران در منطقه خشک و نیمه خشک کره زمین است.

بختیاری اظهارداشت: مصرف آب در استان تهران نزدیک به چهار میلیارد و ۳۱۵ میلیون متر مکعب است که حدود یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون متر مکعب از محل منابع آب سطحی و ۲.۵ میلیارد متر مکعب از منابع زیر زمینی شامل چاه و چشمه ها و قنوات تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: متوسط کسری مخزن در این استان حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب به شمار می آید که از این ۱۵۰ میلیون متر مکعب حدود ۴۰ میلیون متر مکعب مربوط به شهر تهران و مابقی برای دیگر نقاط است.

وی با بیان اینکه سال آبی گذشته بدترین سال در ۵۰ سال اخیر به لحاظ میزان نزولات جوی در آسمان تهران بود، خاطرنشان کرد: طی سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، ۳۷ درصد کاهش بارندگی  و حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخازن داشتیم.

بختیاری ادامه داد: از ابتدای سال ۱۴۰۰-۱۴۰۱ نیز فقط ۰.۴ میلی متر بارندگی داشتیم که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۴ و متوسط بلند مدت ۵۸ میلی متر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران به وضعیت مخازن سدهای تامین کننده آب شرب شهر تهران اشاره کرد و گفت: ۴۵۲ میلیون متر مکعب حجم این سدهاست که سال گذشته در چنین روزی حجم آنها به ۷۵۱ میلیون متر مکعب می رسید.

وی اضافه کرد: امسال به دلیل کاهش بارندگی ها، با وجود افزایش چند درجه حرارت دما و شیوع کرونا، برای نخستبن بار در تاریخ مصرف آب شهر تهران، به دلیل فرهنگسازی و کارهای خوب شرکت آبفا نه فقط افزایش مصرف را نداشتیم که شاهد کاهش ۰.۳ درصدی مصرف آب بودیم که این رویداد بی سابقه است در حالی که هر ساله با توجه به رشد جمعیت این استان،  ۲.۵ درصد افزایش مصرف ثبت می شد.

بختیاری اعلام کرد: امسال در شهر تهران با وجود همه مشکلات، افزایش دمای حدود سه درجه ای، حتی یک ساعت قطعی آب به دلیل کمبود آب ثبت نشد؛ در تلاش هستیم به گونه ای برنامه ریزی کنیم که شهروندان در مصرف آب شرب دچار مشکل نشوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه آب شرب پایتخت از پنج سد طالقان، امیرکبیر، لتیان، لار و ماملو تامین می شود، گفت: میزان مصرف آب شرب در شهر تهران سالانه به حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب می رسد که توسط ۵۴۰ حلقه چاه در شهر تهران و مابقی از سدها تامین می شود.

وی افزود: در شرایط معمولی ۷۰ درصد آب شرب شهر تهران از منابع آب زیر زمینی و ۳۰ درصد از آب های سطحی تامین می شود که این میزان مصرف از منابع آب سطحی متناسب با بارندگی ها متغیر است.

بختیاری یادآورشد: اکنون وضعیت منابع آب زیر زمینی استان تهران با ۱۵۰ میلیون متر مکعب بیلان منفی سالانه در شرایط مناسبی قرار ندارد و این موضوع به خصوص در جنوب تهران و به ویژه دشت ورامین که از مناطق ممنوعه و بحرانی کشور است، وضعیت حادتری دارد.

مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: در سال ۸۹ ما حدود ۱۰ سانتی متر فرونشست را داشتیم که این رقم  در سال ۹۷ از ۵ سانتی متر تا ۳۰ سانتی متر فرونشست ثبت شد که این نشان می دهد که وضعیت منابع زیر زمینی تهران و البرز بسیار نامناسب است و با توجه به بارگزاری بالای جمعیت باید فکری عاجل برای مدیریت منابع آبی انجام داد.

وی اظهارداشت: شهروندان تهرانی حدود ۱۷ درصد آب کشور را مصرف می کنند که رقمی در حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب است و این رقم برای کشور به ۶ میلیارد متر مکعب می رسد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.