اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران روز یکشنبه در یکصد و بیست و یکمین جلسه علنی شورای پنجم شهر در جریان بررسی این لایحه گفت: برغم اینکه هرساله ارزش معاملاتی املاک و اراضی شهر تهران در کمیسیون 64 تقویم املاک تعیین می شود اما این ضرائب لحاظ نشده و از سال 93-94 به بعد عوارض حوزه شهرسازی هیچ افزایشی پیدا نکرده است.
وی ادامه داد: شورای شهر تهران نیز شهرداری را ملزم به ارائه لایحه با اعمال آخرین ضریب دفترچه معاملاتی کرد و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران این لایحه را ارائه داد.
سالاری با بیان اینکه این لایحه شامل بخش های مختلفی است اظهار داشت: این لایحه شامل عوارض افزایش ارزش ناشی از تبدیل کاربرد در طرح تفصیلی قدیم به جدید است، یعنی سال 91 که طرح تفصیلی جدید ابلاغ شد بسیاری از املاک و اراضی کاربردشان تغییر و افزایش ارزش پیدا کرده بنابراین شهرداری نیز باید عوارض ناشی از اعمال این طرح را دریافت کند.
به گفته این عضو شورا، بخشی هم مربوط به بعد از اعلام طرح تفصیلی است، یعنی در طرح تفصیلی جدید، پرونده ها در کمیسیون ماده 5 بررسی شده و تغییر کاربری اتفاق افتاده و افزایش ارزش یافته است بنابراین باید عوارض افزایش ارزش برای پیشبرد ماموریت ها پرداخته شود.
وی در ادامه با اشاره به موارد مربوط به بخش اعیانی بیان کرد: در ضوابط قدیم قبل از طرح تفصیلی سال 91، تعداد طبقات غالب و سطح اشغال تراکم غالب 300 درصد بوده یعنی 5 طبقه در 60 درصد اما در طرح تفصیلی جدید بعضا ساختمان های بالای 5 طبقه داریم که در اعیانی از آن ها عوارض ناشی از مازاد 300 درصد را می گیرد.
وی افزود: بخش دیگر مربوط به عوارض تغییر کاربرد تجاری و اداری است، ما در دوره گذشته برای تمام راسته ها و بورس های تجاری شهر تهران که در پهنه m و s بودند مبتنی بر مرغوبیت مکانی راسته ها و بورس ها و مناطق، عوارض تغییر کاربرد تعیین کردیم اکنون در این مصوبه مجددا این موارد با توجه به ارزش معاملاتی تعیین تکلیف شده است.
سالاری گفت: بخش دیگر این لایحه نیز مربوط به تعدد واحدهای تجاری و اداری است که برای تبدیل واحدهای تجاری از یک باب به چند باب عوارض تعیین شده است.
سالاری در خصوص اخذ عوارض پارکینگ نیز گفت: منظور این نیست که شهرداری ها بتوانند عوارض کسری پارکینگ دریافت کنند بلکه منظور دریافت عوارض به 6 دلیل فنی است که دستورالعمل وزارت کشور بوده و ملاک عمل برای شهرداری هاست.
به گفته این عضو شورا، به عنوان مثال در گذرهای مناطق شمالی که پیاده روهای پلکانی و دارای شیب های زیاد دارند و امکان تردد خودرو وجود ندارد اگر خانه ای بخواهد در تراکم پایه مالی ساخت و ساز انجام دهد از آن عوارض دریافت شود و مواردی دیگر که البته مشروط بر اینکه شهرداری این عوارض را در حساب های ویژه ای واریز کرده و پارکینگ محله ای در آن محدوده بسازد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص موضوع تثبیت تصریح کرد: در گذشته تثبیت آزاد بوده و ما در دوره گذشته تثبیت را محدود کردیم. اما متاسفانه در مناطق تخلفاتی صورت می گیرد و تجاری ها و اداری های جدید بصورت غیرمجاز در پهنه های m و s ایجاد می شود، اگر ما هیچ عوارضی از آن ها دریافت نکنیم، منابع درآمدی شهرداری را حذف کرده ایم.
وی تاکید کرد: با این مصوبه تمام مصوبات تعیین ارزش هر متر مربع تجاری اداری مسکونی ارزش بهینه عوارض پارکینگ و تثبیت که در سال های 86، ،92، 83 و 94 تصویب شده بود ابطال و مصوبه جدید جایگزین می شود.
به گزارش ایرنا، کلیات این لایحه با رای موافق اعضای شورای شهر تهران تصویب شد.
تهرام/9343//1348
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.