چین و اتحادیه اروپا متعهد شده اند که با حمایت سازمان ملل توافق هسته‌ ای ایران را اجرا کنند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: چین و اتحادیه اروپا متعهد شدند به رغم خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، این توافق را اجرا خواهند کرد. 

«وانگ یی» وزیر خارجه چین و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در بروکسل دیدار و تاکید کردند به تلاش برای اجرای این توافق بین المللی ادامه خواهند داد.

وانگ یی گفت: «ما موضع خود را در حفظ آن (توافق هسته ای) تغییر نخواهیم داد.» او توضیح داد که سازمان ملل متحد از این معاهده حمایت می‌ کند و خاطرنشان کرد که همه طرف‌ ها موظف اند آن را اجرا کنند. 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در سخنانی مشابه، تلاش‌ های پکن برای حفظ توافق هسته‌ ای را ستود. او گفت: اروپا و دیگر طرف‌ های توافق هسته‌ ای با یکدیگر «به طور کامل همکاری خواهند کرد» تا تضمین کنند توافق هسته‌ ای همچنان پابرجا خواهد ماند.

از زمان اعلام تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای لغو توافق هسته‌ ای در روز هشتم ماه مه (18 اردیبهشت) و بازگشت مجدد تحریم ها، رهبران اروپایی در تلاش برای نجات توافق هسته‌ ای هستند. چین و روسیه که همواره روابط نزدیک خود را با ایران حفظ کرده اند نیز برای حفظ این توافق نامه از خود تمایل نشان داده اند.

زمانی که ترامپ تصمیم خود را برای خروج از برجام اعلام کرد این توافق بین المللی را «وحشتناک» و «یک طرفه» توصیف کرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: «این توافق به ایران اجازه داد تا به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد و با گذشت زمان، بتواند در آستانه فرار هسته‌ ای قرار بگیرد.»

«حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در واکنش به سخنان ترامپ اعلام کرد به دیپلمات‌ های خود دستور داده است تنها با اروپا، روسیه و چین در این خصوص گفت و گو کنند. او افزود توافق هسته‌ ای بدون واشنگتن هم می‌ تواند به حیات خود ادامه دهد. هم پیمانان سنتی آمریکا یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس نیز بلافاصله از تصمیم ترامپ انتقاد کردند.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در آن زمان در توییتی نوشت: «فرانسه، آلمان و انگلیس از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق ایران متاسف هستند. رژیم منع اشاعه هسته‌ ای در معرض خطر قرار گرفته است.» ماکرون چند روز قبل از این سخنان برای مذاکره در خصوص این توافق به واشنگتن سفر کرده بود به این امید که ترامپ نظر خود را تغییر دهد.

«دنیل او سولیوان» سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن روز چهارشنبه اعلام کرد که اروپا باید در این خصوص تصمیم گیری کند که آیا می‌خواهد به تعهدات خود در قبال ایران پایبند بماند و به تجارت با تهران ادامه دهد یا این که می‌ خواهد در کنار هم پیمان سنتی خود یعنی آمریکا بماند. او در سخنانی در موسسه «وورو ویلسون» در «واشنگتن دی سی» گفت بر این باور است که «اروپا به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای» تا زمانی پایبند باقی خواهد ماند که ایران فعالیت بر سر تسلیحات هسته‌ای خود را از سر نگیرد.

«جین هرمان» رئیس و مدیر اجرایی مرکز وودرو ویلسون نیز در سخنانی گفت که در این باره نگرانی وجود دارد که کنار کشیدن از توافق هسته‌ ای خطر منزوی شدن آمریکا را در پی داشته باشد و این موضوع همکاری ما را با هم پیمانانمان در ارتباط با دیگر چالش‌ ها دشوارتر می سازد.»

هرمان سپس افزود: «هم پیمانان ما از تصمیم آمریکا در ارتباط با معاهده آب و هوایی پاریس و دست کشیدن از توافق نامه‌ های تجاری چند جانبه ناامید شده اند.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.