حکیم عبدالبار که از منطقه طوفه شهر غزه به خانه بستگانش در بخشی دیگر از شهر گریخت، گفت: «درگیری شدید بوده است. هواپیماهای جنگی و پهپادهای اسرائیلی هر چیزی را که در حال حرکت است هدف قرار می دهند و تانک ها به سمت مناطق مرکزی حرکت کرده اند.

به گزارش جماران،  حمله هوایی اسرائیل به مدرسه ای در جنوب غزه که تبدیل به یک پناهگاه شد، دست کم 25 فلسطینی را در روز سه شنبه به شهادت رساند. الجزیره در گزارشی در  این باره می نویسد: بمباران شدید در شمال غزه باعث بسته شدن مراکز درمانی در شهر شد و هزاران نفر را به دنبال پناهگاهی که دیگر به سختی می توان آن را در سرتاسر غزه یافت، فراری داد.  حمله زمینی جدید اسرائیل به بزرگترین شهر غزه، آخرین تلاش این رژیم برای مبارزه با نیروهای حماس است که در مناطقی که ارتش قبلاً گفته بود تا حد زیادی پاکسازی شده ، تجدید قوا می کند. بخش‌های بزرگی از شهر غزه و مناطق شهری اطراف آن پس از 9 ماه درگیری، مسطح شده یا مناظری متلاشی شده را روبه روی چشم شاهدان قرار داده است. بسیاری از مردم در اوایل جنگ فرار کردند، اما چند صد هزار فلسطینی در شمال باقی مانده اند.

حکیم عبدالبار که از منطقه طوفه شهر غزه به خانه بستگانش در بخشی دیگر از شهر گریخت، گفت: «درگیری شدید بوده است. هواپیماهای جنگی و پهپادهای اسرائیلی هر چیزی را که در حال حرکت است هدف قرار می دهند و تانک ها به سمت مناطق مرکزی حرکت کرده اند.

به گفته خبرنگار آسوشیتدپرس که اجساد را در بیمارستان ناصر در خان یونس شمارش کرده، حملات در ورودی مدرسه دست کم 25 نفر را کشت.   سخنگوی بیمارستان نیز  گفت که کشته شدگان شامل حداقل هفت زن و کودک هستند و احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

به گفته دو بیمارستانی که اجساد را دریافت کردند، حملات هوایی پیشتر در مرکز غزه دست کم 14 نفر از جمله یک زن و چهار کودک را کشتند. اسرائیل از زمان آغاز جنگ نه ماه پیش تاکنون مکرراً به اهداف غیرنظامی در سراسر غزه حمله کرده است.

ارتش اسرائیل،  حماس را عامل مرگ غیرنظامیان می داند زیرا شبه نظامیان در مناطق متراکم و شهری می جنگند، اما ارتش به ندرت در مورد حملات انفرادی که اغلب زنان و کودکان را می کشند، اظهار نظر می کند.

ارتش اسرائیل گفت که حمله هوایی در نزدیکی مدرسه و گزارش های مربوط به تلفات غیرنظامیان در دست بررسی است و مدعی شد که این حمله یک شبه نظامی حماس را که در حمله 7 اکتبر به اسرائیل شرکت کرده بود، هدف قرار داد.

سخنگوی هلال احمر فلسطین می گوید: خانواده هایی که بستگانشان مجروح یا گرفتار شده بودند، خواستار آمبولانس بودند، اما امدادگران اولیه به دلیل عملیات اسرائیل نتوانستند به بیشتر مناطق آسیب دیده برسند. این یک منطقه خطرناک است.

سازمان ملل اعلام کرد، پس از آنکه اسرائیل در روز دوشنبه خواستار تخلیه مناطق شرقی و مرکزی شهر غزه شد، کارکنان دو بیمارستان الاهلی و بیمارستان انجمن دوستان بیماران برای انتقال بیماران و تعطیلی آن عجله کردند.

تعداد زیادی از بیماران به بیمارستان اندونزی در شمال غزه منتقل شدند، بیمارستانی که خود صحنه درگیری های شدید در اوایل جنگ بود. محمد ابوناصر که در آنجا تحت مداوا بود، گفت: ما نمی دانیم کجا برویم. هیچ امکانات درمانی برای ما وجود ندارد.   ما کم کم داریم میمیریم.

ارتش اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد که به بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی در شهر غزه اعلام کرده که نیازی به تخلیه ندارند. اما بیمارستان‌های غزه اغلب بسته شده و بیماران را با هر نشانه‌ای از اقدام نظامی احتمالی اسرائیل به دلیل ترس از حملات، جابه‌جا می‌کنند.

در 9 ماه گذشته، نیروهای اسرائیلی حداقل 8 بیمارستان را اشغال کرده اند که باعث مرگ بیماران و کارکنان پزشکی و تخریب گسترده تاسیسات و تجهیزات شده است. اسرائیل مدعی شده  که حماس از بیمارستان ها برای مقاصد نظامی استفاده می کند، هرچند که تنها شواهد محدودی ارائه کرده است.

به گفته دفتر کمک های بشردوستانه سازمان ملل، تنها 13 بیمارستان از 36 بیمارستان غزه فعال هستند.  دفتر کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد می گوید که مهاجرت در شهر غزه به طرز خطرناکی آشفتگی ایجاد کرده و  همزمان به مردم دستور داده شد از محله هایی که در آن درگیری در جریان است فرار کنند.

در بیانیه این آژانس آمده است:   مردم در چند جهت فرار می کنند، بدون اینکه بدانند کدام راه ممکن است امن تر باشد.  بزرگترین نانوایی سازمان ملل در شهر مجبور به تعطیلی شده است و درگیری ها مانع از دسترسی گروه های امدادی به انبارها شده است.

ماها محفوظ، مادر دو فرزند می  گوید که در 24 ساعت گذشته دو بار فرار کرده است. او ابتدا از خانه اش در شهر غزه به خانه یکی از بستگانش در محله دیگری رفت. هنگامی که اوضاع در آنجا خطرناک شد، او باز هم مجبور به فرار شد.  او تخریب گسترده در مناطقی را که در آخرین حملات مورد هدف قرار گرفته اند، را اینگونه توصیف کرد:  ساختمان ها ویران شدند. جاده ها ویران شد. همه به آوار تبدیل شده است.

ارتش اسرائیل می  گوید اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد شبه‌نظامیان حماس و گروه کوچکتر جهاد اسلامی در مرکز شهر غزه دوباره گروه‌بندی می‌شوند. اسرائیل حماس و دیگر شبه نظامیان را به پنهان شدن در میان غیرنظامیان متهم می کند. در شیجایه، محله شهر غزه که هفته ها شاهد درگیری بوده است، ارتش اعلام کرد که 6 کیلومتر (3 مایل) تونل های حماس را ویران کرده است.

حماس هشدار داده  که حملات اخیر به شهر غزه می تواند منجر به شکست مذاکرات برای آتش بس و توافق آزادسازی اسیرها شود. به نظر می‌رسد اسرائیل و حماس در روزهای اخیر با میانجیگری آمریکا، مصر و قطر اختلاف ها را کاهش داده‌اند.

دفتر السیسی اعلام کرده  ویلیام برنز، رئیس سیا، روز سه‌شنبه با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر در قاهره دیدار کرد تا درباره مذاکرات گفتگو کند. قرار بود روز چهارشنبه مذاکرات بیشتری در قطر، جایی که حماس دفتر سیاسی دارد، برگزار شود. اما موانع همچنان پابرجاست، حتی پس از اینکه حماس موافقت کرد از خواسته اصلی خود که اسرائیل را  متعهد به پایان دادن به جنگ به عنوان بخشی از هر توافقی کرده، چشم پوشی کند. حماس همچنان می خواهد میانجی ها تضمین کنند که مذاکرات با آتش بس دائمی به پایان برسد. اسرائیل هرگونه توافقی را  که آن را مجبور به پایان دادن به جنگ با حماس در شرایطی که این گروه جان سالم به در برده می کند، رد کرده است.  حماس روز دوشنبه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را متهم کرد که «موانع بیشتری بر سر راه مذاکرات قرار داده است، اشاره ای به  عملیات در شهر غزه.

به گفته وزارت بهداشت غزه، بمباران و حملات اسرائیل در غزه بیش از 38200 کشته و بیش از 88000 زخمی برجای گذاشته است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی حماس جنگ غزه 2023

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.