حضور همزمان کشتی‌های جنگی روسیه، کانادا و آمریکا در کوبا، کشوری تحت حاکمیت کمونیستی که تنها ۱۶۰ کیلومتر (۱۰۰ مایل) با فلوریدا فاصله دارد، یادآور تنش‌های قدیمی جنگ سرد و نیز روابط پرتنش کنونی بین روسیه و کشورهای غربی بر سر جنگ اوکراین است.

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، «کاسیا دومینیگز» معاون وزیر خارجه کوبا اعلام کرد که به کشورش اطلاع داده شده است که زیردریایی آمریکایی یو اس اس هلنا در آب های منطقه ای کوبا حضور دارد اما هاونا اصرار دارد که حضور این زیردریایی باید با دعوت کوبا  صورت بگیرد.

وی افزود: ما از حضور آنها مطلع هستیم. ما این گونه اقدامات را از سالها پیش دنبال می کنیم و به آمریکا قبلا هم اطلاع داده بودیم. ولی پر واضح است که تمایلی به حضور آنها در اراضی مان و تحرک این گونه تجهیزات  کشوری که دارای سیاست  رسمی ضد کوبا دارد، نداریم. حضور  کشتی ها و  زیردریایی های خارجی در آب های منطقه ای کشور ما باید با دعوت صورت گیرد اما حضور زیردریایی آمریکا بدون دعوت صورت گرفته است.این اشغالگری اراضی ما توسط کشوری خارجی است که ضد اراده و خواسته ملت کوباست. این اشغالگری نظامی غیرقانونی است.

شایان ذکر است که دولت کوبا اصرار می کند که آمریکا به شکل غیر قانونی استان گوانتانامو را که این زیردریایی در خلیج آن حضور دارد ، اشغال کرده است. در این منطقه یک پایگاه دریایی آمریکا وجود دارد و در سال 2002 نیز زندان بدنام گوانتانامو نیز ساخته شد.

در همین حال،  یک کشتی گشتی نیروی دریایی کانادا اوایل روز جمعه، تنها چند ساعت پس از آنکه ایالات متحده اعلام کرد یک زیردریایی تهاجمی این کشور در پایگاه دریایی گوانتانامو در کوبا پهلو گرفته، وارد سواحل هاوانا شد.

هر دو کشتی اندکی زمانی پس از ورود واحد‌هایی از ناوگان جنگی روسیه که اوایل این هفته به بندر هاوانا رسیده بودند، وارد کوبا شدند.

حضور همزمان کشتی‌های جنگی روسیه، کانادا و آمریکا در کوبا، کشوری تحت حاکمیت کمونیستی که تنها ۱۶۰ کیلومتر (۱۰۰ مایل) با فلوریدا فاصله دارد، یادآور تنش‌های قدیمی جنگ سرد و نیز روابط پرتنش کنونی بین روسیه و کشورهای غربی بر سر جنگ اوکراین است.

با این حال، مقام‌های هر دو کشور آمریکا و کوبا گفته‌اند که ناوگان جنگی روسیه هیچ تهدیدی برای منطقه ایجاد نمی‌کند.

روسیه نیز در همین راستا حضور کشتی‌های جنگی خود را در سواحل کوبا، کشوری که متحد مسکو به شمار می‌رود، امری عادی توصیف کرده است.

ناوچه کلاس گروشکوف و زیردریایی هسته‌ای کازان، که نیمی از آن زیر آب و خدمه آن روی عرشه بودند، روز چهارشنبه پس از تمرین استفاده از «سلاح‌های موشک انداز با دقت بالا» در اقیانوس اطلس، وارد بندر هاوانا شدند.

کشتی گشت‌زنی «مارگارت بروک» کانادا اوایل روز جمعه مانورهایی را برای ورود به بندر هاوانا آغاز کرد.

فرماندهی عملیات مشترک کانادا این عملیات را در چارچوب آنچه وی «بازدید از بندر...در راستای احترام به روابط دیرینه دو جانبه میان کانادا و کوبا» خواند، توصیف کرد.

چند ساعت قبل از آن، فرماندهی جنوبی ایالات متحده اعلام کرد که زیردریایی تهاجمی هلنا برای یک توقف معمول برنامه‌ریزی‌شده در خلیج گوانتانامو، جایی که پایگاه دریایی ایالات متحده در انتهای جنوب شرقی جزیره و حد فاصل ۸۵۰ کیلومتری با هاوانا واقع شده، پهلو گرفته است.

ستاد فرماندهی جنوبی ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای که در شبکه اجتماعی ایکس به اشتراک گذاشته شد، اعلام کرد: «محل پهلو گرفتن و مسیر این شناور از قبل مشخص و برنامه‌ریزی شده بود.»

یک دیپلمات کانادایی ورود کشتی مارگارت بروک به سواحل کوبا را «روتین و بخشی از همکاری دیرینه بین دو کشور» توصیف کرد و افزود که این رویداد «ارتباطی با حضور کشتی‌های جنگی روسی» ندارد.

روسیه و کوبا در دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق متحدان نزدیکی بودند؛ تنش میان دو قدرت بزرگ وقت جهان بر سر کمونیسم در «حیاط خلوت» ایالات متحده با بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ به اوج خود رسید.

مسکو که همچنان روابط نزدیک خود را با هاوانا حفظ کرده نگرانی آشکار غرب از حضور ناوگان جنگی روسیه در سواحل کوبا طی روزهای اخیر را زیر سوال برده و کم‌اهمیت جلوه داده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در پاسخ به این سوال که مسکو قصد ارسال چه سیگنالی را دارد؟ گفت به نظر نمی‌رسد که غرب هرگز به سیگنال‌هایی که روسیه از طریق کانال‌های دیپلماتیک ارسال می‌کند توجهی نشان داده باشد.

خانم زاخارووا افزود: «به محض آنکه صحبت از تمرین‌های نظامی یا عملیات دریایی است، بلافاصله سوالاتی در خصوص پیام این اقدامات مطرح می‌شود؛ چرا فقط سیگنال‌های مربوط به ارتش و نیروی دریایی ما به غرب می رسد؟"

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می رود کشتی‌های جنگی روسیه تا ۱۷ ژوئن در بندر هاوانا باقی بمانند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.