به دنبال تشکیل "کابینه اضطراری جنگی" در 11 اکتبر گذشته توسط " بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر به عنوان شورای جنگ، گانتس و آیزنکوت به این کابینه پیوستند.

به گزارش جماران به نقل از العالم، رسانه عبری‌زبان از قصد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای انحلال شورای جنگ پس از استعفای دو وزیر خبر داد.

خبرنگار شبکه خبری العالم در قدس به نقل از روزنامه هاارتس گزارش داد که " بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم اشغالگر در حال بررسی انحلال شورای جنگ پس از استعفای " بنی گانتز" است.

گانتز و " گادی آیزنکوت" از حزب وحدت ملی گفتند، سیاست‌های نتانیاهو فقط مبتنی بر تحقق منافع سیاسی‌اش است. این دو خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در سریعترین زمان شدند.

گانتز و آیزنکوت تاکید کردند که نتانیاهو در زمینه تحقق اهداف اعلام‌شده از جنگ غزه به ویژه نابودی حماس و استرداد اسرای صهیونیست از غزه با شکست مواجه شده است.

در آخرین واکنش ها به استعفای  بنی گانتز یکی از وزیران دولت رژیم اشغالگر ضمن ابراز خوشحالی این اتفاق را باعث پیشرفت و پیروزی دانست!

ایتمار بن غفیر وزیر تندروی امنیت قومی رژیم اشغالگر تأکید کرد که استعفای بنی گانتز از دولت فرصت بزرگی برای پیشرفت و پیروزی است.

 

درباره شورای جنگی رژیم صهیونیستی چه می‌دانیم؟

 

شورای جنگ رژیم صهیونیستی شب گذشته اولین نشست خود را بدون " بنی گانتز" و " گادی آیزنکوت" – که اندکی قبل از نشست استعفا کردند - برگزار کرد.

به دنبال تشکیل "کابینه اضطراری جنگی" در 11 اکتبر گذشته توسط " بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر به عنوان شورای جنگ، گانتس و آیزنکوت به این کابینه پیوستند.

این دو نفر در اصل از اعضای اصلی کابینه ائتلافی نتانیاهو – که قبل از این تاریخ تشکیل شده بود – نبودند؛ لذا خروج آنها از این کابینه الزاما به معنای سقوط آن نیست بلکه به معنای پایان کار "کابینه اضطراری جنگی" و بازگشت کار کابینه این رژیم به شرایط قبل از جنگ است.

گانتس از نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی خواسته است انتخابات زودهنگام را هر چه سریع‌تر برگزار کند.

اختلاف بین نتانیاهو و گالانت بر سر اداره غزه بعد از جنگ توسط این رژیم آغاز شد؛ گالانت مخالف اداره غزه توسط رژیم اشغالگر است.

شایان ذکر است که نتانیاهو، در پانزدهم ماه مه اعلام کرده بود که یافتن هر گونه جایگزین برای جنبش حماس در غزه، مستلزم نابودی کامل این جنبش است. وی در پاسخ به مخالفت‌های علنی گالانت، تأکید کرده بود که این هدف "بی‌هیچ عذر و بهانه‌ای" باید محقق شود. گالانت کابینه نتانیاهو را متهم کرد که طرح اداره غزه توسط فلسطینی‌ها بدون حماس برای بعد از جنگ را نادیده گرفته است.

نتانیاهو پیش از این اعلام کرده بود که در صورت تحقق هدف جنگ و نابودی کامل حماس، این رژیم کنترل امنیتی کامل بر غزه را حفظ خواهد کرد. وی همچنین پیشنهاد واگذاری اداره غزه به تشکیلات خودگردان بعد از جنگ را رد کرد و تشکیلات خودگردان را هم به دشمنی با این رژیم متهم کرده بود.

در این بین، گانتس هم به عنوان وزیر جنگ رژیم اشغالگر با حمایت از گالانت، مخالفت خود را با کنترل نظامی طولانی‌مدت این رژیم بر غزه اعلام کرد.

اما نتانیاهو در واکنش به مخالفت گانتس و گالانت، با انتشار تصویری در شبکه اجتماعی نوشت که حاضر نیست "حماسستان را با فتحستان جایگزین کند".

شورای اضطراری جنگی

شورای اضطراری جنگی رژیم صهیونیستی پس از عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر و آغاز جنگ غزه با شرکت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآور گالانت، وزیر جنگ و بنی گانتس، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش این رژیم تشکیل شد.

گادی آیزنکوت، فرمانده سابق ستاد مشترک ارتش و ران درمر، وزیر امور استراتژیک این رژیم هم عضو ناظر این شورا هستند.

شورای جنگی رژیم صهیونیستی، ماهیت حقوقی و قانون اساسی ندارد و صرفا درباره مسائل نظامی می تواند تصمیم گیری کند.

این شورا صحنه اختلافات شدیدی است که به گفته کارشناسان بازتاب کشمکش بر سر اعمال نفوذ بین نتانیاهو در یک سو و گالانت و گانتس در سوی دیگر است.

ایده تشکیل "کابینه اضطراری جنگی" در زمان جنگ به سال 1967 برمی گردد در این سال، پس از آغاز جنگ ژوئن در سال 1967، ماخیم بیگن، رئیس حزب "حیروت" که بعدها به نام "لیکود" معروف شد به اتفاق حزب کار به ریاست "لیوی اشکول"، کابینه اضطراری جنگی تشکیل داد. در طی جنگ اکتبر 1973 هم شورای نظامی کوچک تشکیل شد و اعضای آن بدون مراجعه به دولت، تصمیم گیری می کردند.

شورای جنگی رژیم صهیونیستی، نقش اصلی را در مدیریت روند عملیات نظامی در غزه دارد و مسئول اداره عملی جنگ است و کابینه اصلی با اغلب تصمیمات و توصیه های شورای جنگی موافقت می کند.

هدف این شورا در وهله اول، نابودی حماس و آزادی اسرای رژیم صهیونیستی اعلام شد.

اعضای این شورا چه کسانی هستند؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی: سیاستمدار و دیپلماتی که نزدیک به 4 دهه تجربه نظامی گری دارد. در دوره نخست وزیری وی، 6 جنگ بین این رژیم و غزه رخ داد. وی با اتهاماتی چون فساد و دریافت رشوه رو به روست.

یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: وی 35 سال در ارتش این رژیم خدمت کرد و در اغلب جنگ های آن حضور داشت. پس از ناکامی در رسیدن به ریاست ستاد مشترک ارتش این رژیم، وارد دنیای سیاست شد.

بنی گانتز، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی: از تجربه سیاسی و نظامی گری برخوردار است و در سال های 2012 و 2014 فرماندهی ارتش این رژیم در حمله به غزه را بر عهده داشت. کارشناسان او را بدترین کابوس نتانیاهو از زمان ورود به دنیای سیاست می دانند.

گادی آیزنکوت، فرمانده سابق ستاد ارتش و ران درمر، وزیر امور استراتژیک هم عضو ناظر این شورا هستند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.