پلیس آمریکا طی هفته های اخیر نزدیک به 2200 دانشجو را در جریان اعتراضات دانشجویی هواداران فلسطین در دانشگاه های آمریکا در سراسر این کشور بازداشت کرده است.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آسوشییدترپس، پلیس آمریکا طی هفته های اخیر نزدیک به 2200 دانشجو را در جریان اعتراضات دانشجویی هواداران فلسطین در دانشگاه های آمریکا در سراسر این کشور بازداشت کرده است.

نزدیک به 56 حادثه بازداشت در 43 دانشکده یا دانشگاه مختلف آمریکا از 18 آوریل تا کنون رخ داده است.

دانشگاه پنسیلوانیا از شهر فیلادلفیا کمک خواست

دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا تأکید کرد که همزمان با گسترش اعتراضات و افزایش حجم تحصن از شهرفیلادلفیا درخواست کمک کرده است.

این دانشگاه تصریح کرد که فعالیت اعتراضی به شکل سریعی شاهد گسترش و افزایش مشارکت است.

 

حمایت برنی سندرز از دانشجویان معترض

برنی سندر سناتور مستقل آمریکایی از تظاهرات دانشجویی در دانشگاه‌های این کشور حمایت کرد و گفت که دانشجویان بنا به دلایل درست به حمایت نظامی و مالی ایالات متحده از اسرائیل اعتراض می‌کنند.

این سناتور ایالت ورمونت پنجشنبه شب در مصاحبه با سی. ان. ان اظهار کرد، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا «درست می‌گوید که ما خواهان تظاهرات خشونت‌آمیز نیستیم. ما اصلا یهودستیزی و اسلام‌هراسی و هیچ یک از اشکال تعصب را تحمل می‌کنیم.

وی افزود: اما مهم است که درک کنیم که آنها (دانشجویان) به این دلیل اعتراض نکرده‌اند که حامی حماس هستند. آنها به این دلیل اعتراض کرده‌اند که از اقدام دولت اسرائیل در غزه خشمگین هستند.

سندرز تاکید کرد: معترضان نمی‌خواهند شاهد ادامه وضعیتی باشند که در آن ۱۱۰ هزار فلسطینی یعنی حدود پنج درصد از جمعیت آنها کشته یا زخمی شده‌اند.

این سناتور مستقل اظهار کرد که صدها هزار کودک فلسطینی با دلیل امتناع اسرائیل از اعطای اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه، با گرسنگی مواجه هستند.

وی یادآوری کرد که دوسوم ساختمان‌های غزه و تمام زیرساخت‌های غیرنظامی نابود شده یا خسارت دیده‌اند و سیستم‌های آب و برق و آموزشی نابود شده‌اند و تمام دانشگاه‌ها بمباران شده‌اند.

سندرز گفت: به همین دلیل مهم است که درک کنیم که چرا این افراد جوان (دانشجویان) تظاهرات کرده‌اند. آنها بنا به دلایل درست به ادامه حمایت کمک نظامی و مالی از دولت راستگرای افراطی نتانیاهو که در جنگی ویرانگر با مردم فلسطین قرار گرفته‌اند، اعتراض کرده‌اند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه در واکنش به خیزش دانشجویان در سراسر دانشگاه‌های این کشور و بدون اشاره به اینکه این دانشجویان به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه معترض هستند، مدعی شد: هرچند در آمریکا حق بیان اعتراض وجود دارد اما جایی برای نفرت‌پراکنی یا خشونت نیست.

چراغ سبز دولت فرانسه به روسای دانشگاه‌ها برای سرکوب اعتراضات

 

به گزارش العالم، سکوت و انفعال سازمان ملل درباره جنگ غزه، حالا دو هفته‌ای است که صدای اعتراض و نارضایتی نخبگان و دانشگاهیان در آمریکا، اروپا و آسیا را درآورده است. رسانه‌ها صحنه‌های پرتنشی را از محوطه‌های دانشگاه‌های کشورهای مختلف به تصویر کشیده‌اند.

به دنبال جنگ ویرانگر رژیم اشغالگر علیه باریکه غزه، که تاکنون به شهادت حدود ۳۵ هزار فلسطینی، که عمده آنها را زنان و کودکان شامل می‌شود، شعله تنش‌ها به‌سرعت در دانشگاه‌های آمریکا، که برخی از آنها معتبر و بسیار معروف هستند، زبانه کشید. اما طی حدود دو هفته، این تنش‌ها به خیزشی عظیم تبدیل شده که هم‌طراز با جنبش ضد آپارتاید دهه ۱۹۸۰ است را تداعی می‌کند.

دانشجویان چه می‌خواهند؟

دانشجویان با برپایی راهپیمایی‌ها، اعتصاب غذا و برپایی کمپ‌های اعتراضی، تأکید دارند که دانشکده‌های‌شان که منابع موقوفه عظیمی دارند روابط مالی خود با رژیم اسرائیل را قطع کنند و از حیث مالی، خودشان را از این رژیم جدا سازند.

موقوفات دانشگاهی همه‌چیز را از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی گرفته تا کمک هزینه‌های تحصیلی تامین می‌کنند که در بیشتر موارد، از بازدها میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. آنها همچنین مالک سهام شرکت‌های بزرگ از جمله آمازون و مایکروسافت هستند.

هر چند عدم سرمایه‌گذاری در سرزمین های اشغالی تاثیرات قابل‌توجهی بر جنگ غزه نخواهد داشت، معترضان دانشگاهی می‌گویند که این امر هویت افراد و طرف‌هایی، که از جنگ سود می‌برند را آشکار می‌کند.

در بحبوحه این خیزش بزرگ دانشگاه‌های سراسر جهان، که خاطرات اعتراضات علیه جنگ ویتنام را تداعی می‌کند، مدیران دانشکده‌ها، مجریانه قانون و سیاسیون در حال دست و پنجه کردن با این هستند که برای مهار یک شورش سراسری، که تحت کنترل و رصد لحظه‌به لحظه‌ای شبکه‌های اجتماعی است، چگونه واکنش نشان دهند.

دانشگاه "نورث ایسترن " از جمله دانشگاه‌هایی است که تصمیم گرفته با این اعتراضات دانشجویی مقابله کرده و درخواست معترضان به قطع همکاری با شرکت‌های اسلحه‌سازی برای ارتش اشغالگر را نادیده بگیرد.

دانشگاه بسیار معتبر "کلمبیا " در نیویورک نیز اولین مرکز آموزشی بود که اردوگاه دانشجویان را از پردیس دانشگاه جمع کرد و گفت که این معترضان "محیطی ارعاب‌آور و تهدیدآمیز برای دانشجویان ایجاد می‌کنند ".

تنش‌ها و بحرانی، که در دانشگاه کلمبیا به اوج می‌رسد الهام‌بخش چادر زدن در دانشگاه‌های خصوصی و عمومی در حداقل ۲۲ ایالت و واشنگتن دی‌سی‌ شده است.

گسترش دامنه اعتراضات به کشورهای مختلف

معترضان حامی فلسطینیان در هفته گذشته در صحن دانشگاه‌ها در استرالیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا و انگلیس و همچنین ژاپن نیز تجمع کرده‌اند.

کانادا

دانشجویان دانشگاه "اوتاوا" با برپایی تجمع اعتراضی خواستار "پایان دادن به جنگ نسل‌کشی توسط اشغالگران غزه" شدند.

مکزیک

ده‌ها دانشجو و فعال حامی فلسطین در مکزیکوسیتی، در اعتراض به ادامه نسل‌کشی اسرائیل در غزه، مقابل "دانشگاه ملی خودمختار مکزیک" بزرگ‌ترین دانشگاه این کشور، با برپایی چادرهایی، با دانشجویان معترضان در آمریکا اعلام همبستگی کردند.

فرانسه

دانشگاه معتبر فرانسوی "ساینس پو" اعلام کرد که شعبه اصلی خود در پاریس را پس از اشغال ساختمان‌های جدید این دانشگاه توسط دانشجویان طرفدار فلسطین امروز- جمعه- تعطیل می‌کند.

سوییس

حدود صد دانشجوی طرفدار فلسطین لابی ساختمانی متعلق به دانشگاه "لوزان" را اشغال کردند و خواستار تحریم موسسات اسرائیلی و آتش‌بس فوری و دائمی در نباریکه غزه شدند.

ژاپن

دانشجویان دانشگاه "واسیدا" در توکیو، پایتخت، برای توقف جنگ در باریکه غزه تظاهرات کردند.

تدابیر دولت فرانسه برای مهار اعتراضات

در سایه اوج‌گیری تظاهرات ضد جنگ در دانشگاه‌های فرانسه، دولت از رؤسای دانشگاه‌های این کشور خواست در مقابله با کمپین حمایت از غزه، ضمن حفظ نظم در داخل دانشگاه‌ها از حداکثر اختیارات خود برای سرکوب اعتراضات استفاده کنند.

طبق این گزارش، "سیلوی ریتالیو" وزیر آموزش عالی فرانسه از رؤسای دانشگاه‌های این کشور خواست برای مقابله با کمپین دانشجویی حمایت از غزه در دانشگاه های این کشور از حداکثر اختیارات قانونی خود به خصوص مجازات و تدابیر تأدیبی یا فراخواندن نیروهای امنیتی استفاده کنند.

وی در این درخواست با اینکه مدعی ضرورت احترام به آزادی بیان و اندیشه در دانشگاه‌ها شده است اما از اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها خواسته است "نظم را برقرار کنند".

این وزیر دولت فرانسه رؤسای هر 74 دانشگاه فرانسه را موظف به حفظ نظم در داخل دانشگاه و استفاده از نیروهای پلیس برای برقراری نظم و امنیت کرده است.

وی همچنین تهدید کرد "دانشجویانی که تهدیدی برای دیگران حساب می‌شوند به طور موقت اجازه حضور در دانشگاه را نخواهند داشت".

در حالی که دانشجویان حامی مسأله فلسطین در دانشکده علوم سیاسی پاریس خواستار "لغو توافق‌های این دانشکده با دانشگاه‌ها و سازمان حامی اسرائیل" هستند اما این وزیر ادعا کرده است "دانشگاه‌های فرانسه هیچ نوع موضع‌گیری در قبال تحولات خاورمیانه ندارند".

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.