مسکو ممکن است برنامه خود برای حمله به حداقل بخشی از قلمرو ناتو را از سال ۲۰۲۶ به اجرا بگذارد.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، یک رسانه آمریکایی گزارش داد که نهادهای اطلاعاتی آلمان به این نتیجه رسیده‌اند که روسیه برای رویارویی همه‌جانبه با کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آماده می‌شود.

به گزارش «بیزنس اینسایدر» ارزیابی اطلاعاتی این نهادها نشان می‌دهد که مسکو ممکن است برنامه خود برای حمله به حداقل بخشی از قلمرو ناتو را از سال ۲۰۲۶ به اجرا بگذارد. گزارش امنیتی سرویس‌های اطلاعاتی آلمان نشان می‌دهد که روسیه به شکل چشمگیری تولید سلاح را همزمان با جنگ اوکراین افزایش داده است و می‌تواند قدرت نظامی خود را طی پنج سال آینده دو برابر کند.

ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آلمان متکی بر تحرکات نیروهای نظامی در داخل خاک روسیه، تغییرات ساختاری صورت‌گرفته در ارتش و استقرار موشک‌ها در غرب این کشور است.

گزارش «بیزنس اینسایدر» در حالی منتشر می‌شود که انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه از روز جمعه آغاز شده است و روز یکشنبه به پایان می‌رسد. با توجه به حذف گسترده مخالفان و شدت سرکوب‌های داخلی نتیجه این رای‌گیری تنها می‌تواند پیروزی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری کنونی باشد. 

نهادهای اطلاعاتی آلمان در ارزیابی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که هدف اولیه روسیه در میان اعضای ناتو احتمالا فنلاند یا کشورهای حوزه دریای بالتیک خواهد بود. فنلاند و سوئد در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به عضویت ناتو درآمدند.

در گزارش «بیزنس اینسایدر» آمده است که رهبران ناتو هرچند از افزایش قدرت نظامی روسیه و احتمال وقوع مناقشه نظامی نگران هستند اما در عین حال فکر نمی‌کنند که چشم‌انداز جنگ حتمی باشد. 

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش از این در ارزیابی‌های خود به این نتیجه رسیده بودند که روسیه به دنبال رویایی مستقیم با واشنگتن و کشورهای عضو ناتو نیست اما فعالیت‌های نامتقارن خود را ادامه خواهد داد. 

یک رسانه آلمانی پیش از این از نگرانی جامعه اطلاعاتی این کشور بابت احتمال گسترش جنگ اوکراین همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و دوره احتمالی انتقال قدرت در واشنگتن در اواخر سال جاری و اوایل سال ۲۰۲۵ سخن گفته بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی روسیه و ناتو

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.