مقامات روسی هنوز محل دقیق جسد وی را تایید نکرده‌اند و هنوز تلاش نزدیکان آقای ناوالنی و بویژه مادر او برای یافتن محل نگهداری جسد ادامه دارد.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، خانواده و نزدیکان الکسی ناوالنی که خبر درگذشت ناگهانی او در زندان دورافتاده‌ای در شمال روسیه روز جمعه منتشر شد، پس از چند روز چشم انتظاری مطلع شده‌اند که مقامات دولتی روسیه فعلا قصد ندارند جسد این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین را تحویل دهند.

کرا یارمیش، سخنگوی آقای ناوالنی اعلام کرد که مادر الکسی ناوالنی از سوی مقامات روسیه مطلع شده است که جسد پسرش برای «تحلیل شیمیایی» فعلا نگهداری می‌شود و پس از «دو هفته» به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

مقامات روسی هنوز محل دقیق جسد وی را تایید نکرده‌اند و هنوز تلاش نزدیکان آقای ناوالنی و بویژه مادر او برای یافتن محل نگهداری جسد ادامه دارد.

همسر ناوالنی قول داد برای «روسیه آزاد» می‌جنگد

همسر الکسی ناوالنی روز دوشنبه قول داد که به مبارزه خود علیه کرملین ادامه می‌دهد.

یولیا ناوالنایا در ویدئویی که در روز دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر ‌شد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به قتل همسرش متهم کرد و مدعی شد که امتناع مقامات از تحویل جسد به مادرشوهرش بخشی از پنهان کاری کرملین است.

مقامات روسی اعلام کرده‌اند که علت مرگ ناوالنی هنوز معلوم نیست؛ چه بسا نتایج تحقیقات دولت روسیه از نظر سایر کشورها معتبر نباشد کما اینکه بسیاری از رهبران غربی پیش‌تر گفته‌اند که پوتین را مسئول مرگ ناوالنی می‌دانند.

درگذشت الکسی ناوالنی باعث شد تا نیروهای اپوزیسیون روسی از داشتن یکی از شناخته‌شده‌ترین و الهام‌بخش‌ترین سیاستمداران خود در کمتر از یک ماه مانده تا انتخاباتی که به طور قطع شش سال دیگر پوتین را در قدرت نگه خواهد داشت، محروم شوند. 

این امر ضربه‌ای ویرانگر به بسیاری از روس‌هایی وارد کرد که ناوالنی را امیدی بس نادر برای تغییر سیاسی در گیرودار سرکوب‌های بی‌امان پوتین علیه مخالفان می‌دانستند.

چرا در تحویل جسد تعلل می‌شود؟

خانم ناوالنایا گفت: «آنها بزدلانه و بدجنسانه جسد او را پنهان می‌کنند و از تحویل آن به مادرش امتناع می‌ورزند و منتظر ناپدید شدن اثرات سم هستند» به این معنی که او معتقد است همسرش ممکن است با یک عامل اعصاب شیوه نوویچوک کشته شده باشد.

او از روس‌ها خواست تا پشت سر او متحد شوند تا «نه تنها در غم و اندوه و درد بی پایانی که [مردم روسیه] را فراگرفته است، بلکه شریک خشم [او] نیز شوند.»

او ادامه داد: «مهمترین کاری که می توانیم برای الکسی و خودمان انجام دهیم این است که به مبارزه ادامه دهیم. همه ما باید همچون مشتی محکم گرد هم آییم و به آن رژیم دیوانه بکوبیم.»

کرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی گفت که بالاترین نهاد تحقیقات جنایی در روسیه به مادر آقای ناوالنی «لیودمیلا ناوالنایا» اطلاع داده است که مدت زمان تحقیقات رسمی در مورد مرگ تمدید شده است. خانم یارمیش در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دروغ می گویند، برای خودشان زمان می‌خرند و حتی این موضوع را پنهان نمی‌کنند.»

در همین حال،‌ همسر آقای ناوالنی روز دوشنبه در بروکسل با وزرای خارجه اتحادیه اروپا و سایر مقامات نیز دیدار داشت. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه در حال بررسی وضع تحریم‌هایی تازه علیه روسیه است و او همچنین خواستار تحقیقات مستقل بین‌المللی درباره علل مرگ ناوالنی شد.

جو بایدن،‌ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز دوشنبه خبر داد که دولت او نیز در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه است.

بر اساس گزارش‌ها، از زمان مرگ ناوالنی بیش از ۴۰۰ نفر به علت ادای احترام به ناوالنی و یادمان قربانیان سرکوب سیاسی در روسیه توسط پلیس این کشور بازداشت شده‌اند. سفرای آمریکا و بریتانیا نیز در محل یادبود نمادین ناوالنی در مسکو حضور یافتند.

ناوالنایا در بیانیه ویدئویی خود گفت: «پوتین با کشتن الکسی نیمی از وجود من، نیمی از قلب و نیمی از روحم را کشت.»

وی در ادامه گفت: «اما من هنوز نیمه دیگری دارم که به من می‌گوید حق ندارم تسلیم شوم. من به کار الکسی ناوالنی ادامه خواهم داد.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی الکسی ناوالنی
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.