مدودف در توضیح چگونگی پاسخ احتمالی مسکو به رویارویی نظامی با کشورهای عضو ناتو نوشت: «پاسخ [روسیه] نامتقارن خواهد بود. موشک‌های بالستیک و کروز با کلاهک‌های ویژه برای حفاظت از تمامیت ارضی کشورمان استفاده می‌شود. این [پاسخ] بر اساس اسناد دکترین نظامی ما خواهد بود و برای همه شناخته شده است و این همان آخرالزمان بدنام است. یعنی پایان همه چیز.»

به گزارش جماران، دمیتری مدودف، قائم‌مقام شورای امنیت روسیه روز چهارشنبه در مطلبی نوشت که اگر جنگی بین مسکو و ناتو اتفاق بیفتد، آخرالزمان به راه خواهد افتاد و چنین جنگی منحصر به سنگرها نخواهد بود.

در هفته‌های آینده، احتمالا شاهد سیلی از اظهارنظرهای رسمی و تحلیل‌های کارشناسی در مورد دومین سالگرد آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین خواهیم بود. در واقع، نزاع بین روسیه و اوکراین نه ۲ سال پیش بلکه ۱۰ سال پیش و زمانی که روسیه شبه جزیره کریمه را در فوریه ۲۰۱۴ ضمیمه خاک خود کرد، آغاز شد.

در همین اثنا، دمیتری مدودف، قائم‌مقام شورای امنیت روسیه روز چهارشنبه در برنامه پیا‌م‌رسان تلگرام نوشت: «سوناک، شولتس، ماکرون، رهبران نروژ، فنلاند، لهستان و دیگر سران [کشورهای عضو] ناتو مدام دم از این می‌زنند که ما باید برای جنگ با روسیه آماده باشیم. اگرچه روسیه بارها گفته است که هیچ برنامه‌ای برای درگیری با کشورهای ناتو و اتحادیه اروپا ندارد، اما این پچ‌پچ کردن‌های بی‌نهایت خطرناک حول این موضوع ادامه دارد.»

دمیتری مدودف که گاهی از او با نام «باز جنگی» روسیه نیز نام برده می‌شود در پیام خود مدعی شده است که دلیل این قبیل سخنان صرفا «برای منحرف کردن توجه رای‌دهندگان [اروپایی] برای توجیه هزینه‌کردهای چند میلیارد دلاری برای باندرایی‌های از رده‌خارج شده اوکراینی» است.

لازم به یادآوری است که منظور مدودف از «باندرایی‌های اوکراینی» به «استپان باندرا»، قهرمان ملی‌گرای اوکراین اشاره دارد که روسیه از او به عنوان یک شرور یاد می‌کند. 

مسکو برای موجه‌ جلوه دادن حمله نظامی خود با هدف اعلامی «نازی‌زدایی» از اوکراین، همچنان نام باندرا را ذکر می‌کند و به این واقعیت اشاره می‌کند که برخی از نیروهای ملی‌گرا در ابتدا با نیروهای آلمانی در نبرد خود علیه روس‌ها همکاری کردند و گفته می‌شود که در کشتار ده‌ها هزار لهستانی‌تبار در غرب اوکراین دست داشتند.

تازه‌ترین آمار از هزینه‌کرد اتحادیه اروپا برای کی‌یف

دنیس اشمیهال، نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه در کی‌یف و در یک نشست خبری مشترک با جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمک‌های مالی، بشردوستانه و نظامی اتحادیه اروپا به کشورش از زمان تهاجم گسترده روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به حدود ۸۵ میلیارد یورو رسیده است.

آقای بورل نیز به نوبه خود خاطرنشان کرد که اگر تمام کمک‌های ارائه شده را به صورت سر جمع حساب کنیم، به ۸۸ میلیارد یورو می‌رسد که ۲۸ میلیارد یوروی آن در قالب حمایت نظامی بوده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین رابطه افزود که انتظار دارد تا پایان سال جاری میلادی بیش از ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار گلوله مهمات در اختیار اوکراین قرار دهد.

آقای بورل خاطرنشان ساخت که «مجتمع دفاعی-صنعتی اتحادیه اروپا به رشد و توسعه خود ادامه می‌دهد و می‌توانیم بگوییم که ظرفیت آن ۴۰ درصد افزایش یافته است.»

پاسخ روسیه «نامتقارن و آخرالزمانی» خواهد بود

مدودف در دنباله اظهارات خود در روز چهارشنبه مدعی می‌شود که «این پول هنگفت به جای اینکه صرف حل مشکلات اجتماعی خود آن کشورها شود، صرف جنگ در کشوری رو به افول می‌شود که برای مالیات‌دهندگان [اروپایی] نامانوس است، جمعیت اوکراین در سراسر اروپا پراکنده شده و ساکنان محلی [آن کشورها] را به وحشت انداخته است. به همین دلیل است که رهبران این کشورها هر روز می گویند: ما باید برای جنگ با روسیه آماده شویم و به کمک اوکراین ادامه دهیم و بنابراین نیاز به تولید تانک، گلوله، پهپاد و سایر تسلیحات بیشتر داریم.»

این مشاور کرملین در مطلب خود می‌نویسد که «اگر خدای ناکرده چنین جنگی رخ دهد، دیگر خبری از سناریوی عملیات ویژه نظامی در کار نخواهد بود. اینطور نیست که [چنین جنگی] در سنگرها و با آتش توپخانه، خودروهای زرهی، پهپادها و جنگ الکترونیک باشد.»

دمیتری مدودف که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رئیس‌ جمهوری روسیه نیز بوده است، ضمن تهدید تلویحی ناتو و اتحادیه اروپا در ادامه مطلب خود می‌افزاید که «ناتو یک بلوک نظامی عظیم است، جمعیت کشورهای عضو آن تقریباً ۱ میلیارد نفر است و مجموع بودجه نظامی آن‌ها می‌تواند به یک و نیم تریلیون دلار برسد. بنابراین به دلیل غیرقابل مقایسه بودن پتانسیل‌های نظامی ما [با ناتو] چاره‌ای نخواهیم داشت.»

مدودف در توضیح چگونگی پاسخ احتمالی مسکو به رویارویی نظامی با کشورهای عضو ناتو نوشت: «پاسخ [روسیه] نامتقارن خواهد بود. موشک‌های بالستیک و کروز با کلاهک‌های ویژه برای حفاظت از تمامیت ارضی کشورمان استفاده می‌شود. این [پاسخ] بر اساس اسناد دکترین نظامی ما خواهد بود و برای همه شناخته شده است و این همان آخرالزمان بدنام است. یعنی پایان همه چیز.»

بند ۱۹ دکترین هسته‌ای ۲۰۲۰ روسیه شرایطی را مشخص می‌کند که تحت آن رئیس ‌جمهوری این کشور می‌تواند استفاده از سلاح هسته‌ای را در نظر ب‌گیرد.

اگر خدای ناکرده چنین جنگی رخ دهد، دیگر خبری از سناریوی عملیات ویژه نظامی در کار نخواهد بود. اینطور نیست که [چنین جنگی] در سنگرها و با آتش توپخانه، خودروهای زرهی، پهپادها و جنگ الکترونیک باشد.

مدودف در انتهای نوشته خود با تکرار ادعاهای خود مبنی بر آماده شدن ناتو و اتحادیه اروپا برای جنگ با روسیه،‌ به سیاستمداران غربی توصیه کرد که «این حقیقت تلخ را به رای دهندگان بگویند، نه اینکه آن‌ها را همچون احمق‌های بی‌مغز فرض کنند.»

اولین بار نیست

نیروهای روسی در دوم فوریه ۲۰۲۴ یک موشک اسکندر را در مکانی نامعلوم در روسیه بر روی یک پرتابگر متحرک قرار می دهند.

مدودف پیش‌تر خود را یک لیبرال مدرن معرفی می‌کرد ولی الان به یک شخصیت به شدت ضدغربی تبدیل شده و در اظهاراتش اغلب از غرب با انتقاد و حتی توهین یاد می‌کند. به هر حال، این اولین بار نیست که مدودف کشورهای اروپایی و ناتو را تهدید می‌کند. او در عین حال هر بار ادعا می کند که روسیه «هیچ برنامه‌ای برای درگیری با ناتو و اتحادیه اروپا» ندارد. 

مدودف در اواسط ماه ژانویه گفت که روسیه همیشه با اوکراین در جنگ خواهد بود و در ۱۰ یا ۵۰ سال آینده نیز مسکو دلیلی برای حمله خواهد داشت.

در ۱۲ ژانویه و در جریان سفر ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا به کی‌یف، مدودف تهدید کرد که به بریتانیا اعلام جنگ خواهد کرد،‌و حتی قبل از آن هم به مقامات بریتانیایی هشدار داده بود که به دلیل حمایت لندن از اوکراین، آن‌ها یک «هدف مشروع نظامی» محسوب می‌شوند.

مدودف در دسامبر ۲۰۲۳ نیز گفت که خطر درگیری روسیه با ناتو و شروع جنگ جهانی سوم «هیچ وقت اینقدر واقعی نبوده است.»

او پیش از این تهدید کرده بود که به کارخانه‌های آلمان حمله خواهد کرد.

 

ارتش پهپادی اوکراین

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول ارشد سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا نیز از روز سه‌شنبه در اوکراین به سر می‌برد. وی در آستانه دومین سالگرد آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین،‌ از صنعت دفاعی رو به رشد اوکراین دیدن کرد.

سفر آقای بورل در ششم فوریه ۲۰۲۴ از ورشو، لهستان آغاز شد و از آنجا با قطار به شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین رفت.

جوزپ بورل، در کنفرانس سفرای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ اذعان کرده بود که جنگ اسرائیل و حماس بر حمایت بین‌المللی از اوکراین تأثیر می‌گذارد. علیرغم تمایزات بین این دو جنگ، بورل در ماه نوامبر خاطرنشان کرد که تشدید تنش‌ها در خاورمیانه به طور کلی بر سیاست‌های متحدان در قبال اوکراین و حمایت بین‌المللی تأثیر می‌گذارد.

جوزپ بورل پیش‌تر در روز دوشنبه گفته بود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید به طور موقت صادرات تسلیحاتی خود به کشورهایی غیر از اوکراین را متوقف کنند و از دولت‌ها خواست تا تدارکات مهمات را افزایش دهند.

در دل سفر آقای بورل، برنامه بازدید از صنعت رو به توسعه ساخت پهپاد‌ها نیز قرار داشت. شرکت‌های استارت‌آپی در اوکراین نقش به سزایی در توسعه ارتش پهپادی این کشور ایفا می‌کنند.

جوزپ بورل درباره تجربه خود از بازدید از یک مجتمع تولید پهپاد در اوکراین در شبکه اجتماعی ایکس نوشت «دیروز (ششم فوریه) این فرصت را داشتم که از نزدیک شاهد نبوغ اوکراینی باشم - یک شرکت نوپای استارتاپی اکنون روزانه ۱۵۰۰ پهپاد کوچک را به عنوان بخشی از ارتش پهپادهای اوکراین تولید می‌کند.»

 البته توئیت آقای بورل لحظاتی بعد از انتشار پاک شد و برخی رسانه‌های اوکراینی نیز مانند وبسایت «روبریکا» این خبر را از خروجی‌های خود حذف کردند.

گفته می‌شود که بیش از ۱۰۰ شرکت اوکراینی هم اکنون به طور فعال به تولید پهپاد مشغول هستند و طیف متنوعی از وسایل نقلیه بدون سرنشین، از جمله شهپادهای سطحی «Sea Baby» و همچنین پهپادهای بومی را تولید می‌کنند.

آقای بورل در سفر خود به اوکراین به شخصه تجربه تهدید روزانه حملات موشکی روسیه را هم تجربه کرد. وی در هنگام به صدا در آمدن هشدارهای هوایی در کی‌یف مجبور شد پناه بگیرد. 

نیروهای مسلح اوکراین اعلام کردند که ۴۴ پهپاد و موشک روسی از مجموع ۶۴ فروندی که در حمله صبح چهارشنبه پرتاب شده بودند را رهگیری کردند.

آقای بورل روز چهارشنبه در دیدار با نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که اگر تمام کمک‌های ارائه شده اتحادیه اروپا به اوکراین را به صورت سر جمع حساب کنیم، به ۸۸ میلیارد یورو می‌رسد که ۲۸ میلیارد یوروی آن در قالب حمایت نظامی بوده است.

آقای بورل خاطرنشان ساخت که «مجتمع دفاعی-صنعتی اتحادیه اروپا به رشد و توسعه خود ادامه می‌دهد و می‌توانیم بگوییم که ظرفیت آن ۴۰ درصد افزایش یافته است.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.