انصارالله در پاسخ به جنگ اسرائیل در غزه، حمله به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل در دریای سرخ را آغاز کردند. انصار اله در بیانیه‌های خود گفت: اگر اسرائیل اجازه دهد حجم نامشخصی از کمک‌های بشردوستانه وارد غزه شود، این حملات را متوقف خواهد کرد.

به گزارش جماران؛ تداوم جنگ اسرائیل در غزه به دریای سرخ سرایت کرده است. این جنگ در صورت عدم مهار به احتمال بالا در سرتاسر منطقه گسترش می‌باید و بعید نیست که چند کشور دیگر در منطقه درگیر بحران ژئوپلیتیکی موجود شوند.

فراتر از سواحل شهر بندری حدیده که تحت کنترل انصارالله است، حوثی‌ها اهداف خود (کشتی‌هایی که متعلق به اسرائیل و یا در تجارت با رژیم صیهونیستی هستند) در دریای سرخ را از نزدیک کانال سوئز در شمال تا نزدیکی تنگه باب المندب در جنوب، هدف قرار داده‌اند. انصارالله همچنین قصد خود را برای هدف قرار دادن کشتی‌ها در دریای عرب و خلیج عدن اعلام کرد. این اهداف همچنین شامل کشتی‌هایی می‌شود که به دنبال عبور از دریای سرخ از طریق دماغه «امیدِنیک» هستند. از جمله حملات مهم حوثی‌ها می‌توان به یکی از حملات 19 نوامبر اشاره کرد، زمانی که این گروه کنترل کشتی «گلکسی لیدر» یک کشتی تجاری که متعلق به یک تاجر اسرائیلی بود را به دست گرفت و کاپیتان و خدمه آن را بازداشت کرد.

در 9 ژانویه، انصارالله حمله پیچیده‌ای را با استفاده از ترکیبی از پهپادها، موشک‌های کروز و بالستیک برای هدف قرار دادن کشتی‌های جنگی ایالات متحده در مجاورت باب المندب انجام دادند و تاکید کردند که این حمله نشان دهنده حمایت مداوم آن‌ها از غزه و همچنین اقدامی تلافی جویانه در جهت ایجاد محدودیت برای متحدان اسرائیل بود. اقدامی که با واکنش آمریکا و غرق کردن سه قایق انصارالله توسط ایالات متحده در پایان سال 2023 روبرو شد و منجر به کشته شدن تعدادی از نیروهای انصارالله شد.

در اواسط اکتبر، انصارالله در چندین نوبت هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌ها را به سمت سرزمین های اشغالی پرتاب کردند. در پاسخ به این تحولات، آمریکا، بریتانیا و فرانسه کشتی‌های جنگی خود را در دریای سرخ مستقر کردند تا بتوانند موشک‌های یمنی ها را رهگیری کنند. در طول شب 11 و 12 ژانویه، ایالات متحده و بریتانیا در پاسخ به هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری و درگیری با نیروی دریایی در حال گشت‌زنی توسط حوثی‌ها، حملات هوایی به سایت‌های نظامی حوثی‌ها در یمن انجام دادند که بر اساس گزارش‌ها، پنج نیروی انصارالله کشته شدند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده این حملات را به عنوان اقدامات دفاعی توصیف کرد و مدعی شد که هدف آن‌ها کاهش ظرفیت حوثی‌ها برای حملات مداوم به کشتی‌های اسرائیلی و متحدان آن است. انصارالله این اقدام را به عنوان یک حمله آشکار محکوم کرد و با تهدید به تلافی، نگرانی‌ها در مورد تشدید بحران و گسترش آن در این آبراه حیاتی افزایش یافته است.

 

انگیزه انصارالله

انصارالله در پاسخ به جنگ اسرائیل در غزه، حمله به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل در دریای سرخ را آغاز کردند. این گروه در بیانیه‌های خود گفت: اگر اسرائیل اجازه دهد حجم نامشخصی از کمک‌های بشردوستانه وارد غزه شود، این حملات را متوقف خواهد کرد.

انصارالله با همسویی با آرمان فلسطین، محبوبیت بی‌سابقه‌ای در یمن و خارج از آن کسب کرده است. کارزار آن‌ها در دریای سرخ به فرصتی تبدیل شد تا ثابت کنند تا در مقابل یورش اسرائیل به غزه می‌توانست منافع آن‌ها را در منطقه با خطر روبرو سازند و از این فرصت به خوبی برای نشان دادن ارزش استراتژیک خود استفاده کرده‌اند و در پی اولین حملات انصارالله به کشتی‌های اسرائیلی در دریای سرخ، تعداد یمنی‌ها از طریق کمپین‌های حمایت خود از آرمان فلسطین، افزایش یافت.

 

واکنش قدرت‌های غربی

در ابتدا، ایالات متحده ناوشکن‌های نظامی را برای محافظت از کشتی‌های تجاری به دریای سرخ اعزام کرد. آمریکا در 20 دسامبر، عملیات گارد شکوفایی، یک ابتکار امنیتی چندملیتی تحت رهبری خود را که شامل بریتانیا، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند، نروژ، سیشل و اسپانیا است، رونمایی کرد. پنتاگون مدعی شد که بیش از 20 کشور با مشارکت در این طرح موافقت کرده‌اند.

با این حال تعدادی از آن‌ها از تایید علنی دخالت خود خودداری کرده‌اند یا وقتی در مورد آن سوال شده است مشارکت خود را رد کرده‌اند.

حتی قبل از افزایش تنش‌ها، واشنگتن و چندین کشور غربی پیام‌هایی را از طریق عمان به حوثی‌ها رسانده بودند تا بر کاهش تنش تاکید کنند. در اواخر اکتبر، ایالات متحده همچنین از عربستان سعودی خواست تا امنیت کشتیرانی را در مذاکرات سیاسی جاری خود با انصارالله لحاظ کند، اما حوثی‌ها این موضوع را رد کردند و اعلام کردند که فعالیت‌های نظامی آن‌ها در دریای سرخ به غزه مرتبط است. در 29 نوامبر، واشنگتن تحریم‌های اقتصادی را علیه افرادی اعمال کرد که ادعا می‌کرد بخشی از شبکه تسهیل‌کننده کمک مالی به حوثی‌ها هستند. در 10 ژانویه، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از انصارالله خواست فورا حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ را متوقف کنند.

 

پیامدهای حوادت دریای سرخ

اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان به حمل و نقل دریایی وابسته است. هزینه حمل و نقل دریایی 90 درصد ارزان‌تر از حمل و نقل زمینی و هوایی تمام می‌شود. از این گذشته قابلیت حمل و نقل در حجم بسیار بالاتری در تجارت دریایی وجود دارد. 

دریای سرخ یکی از مهم ترین شریان‌ها در سیستم کشتیرانی جهانی است که یک سوم کل ترافیک کانتینری از آن عبور می‌کند. هر گونه اختلال پایدار در تجارت در آن‌جا می‌تواند اثر موجی از هزینه‌های بالاتر در سراسر اقتصاد جهان ایجاد کند. این امر به ویژه در مورد انرژی صادق است: 12 درصد نفت دریایی و 8 درصد گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان از کانال سوئز عبور می‌کند.

اجتناب از دریای سرخ به معنای رها کردن یکی از رایج‌ترین مسیرهای کشتیرانی جهانی از آسیا به اروپا است. در واقع، 40 درصد تجارت آسیا و اروپا به طور معمول از دریا عبور می‌کند. کشتی‌هایی که از دریای سرخ دوری می‌کنند در عوض باید در اطراف شاخ آفریقا حرکت کنند، که می‌تواند یک میلیون دلار بیشتر هزینه سفر رفت و برگشت در هزینه سوخت اضافی داشته باشد. با این حال، بیش از صد و پنجاه کشتی تجاری از نوامبر مسیر طولانی‌تری را انتخاب کرده‌اند. از سوی دیگر، حق بیمه کشتی‌هایی که از دریای سرخ استفاده می‌کنند، از زمان شروع حملات انصارالله، تقریبا ده برابر شده است.

برای مثال اگر یک کشتی از بندر سنگاپور به سمت بندر روتردام در هلند حرکت کند در صورت عبور از جنوب آفریقا مجبور است بیش از 3000 مایل دریایی بیشتر را طی کند و 10 روز بیشتر در سفر باشد. بدون شک این امر در بلند مدت می‌تواند مخاطرات دریایی را برای تجارت بین‌الملل به همراه داشته باشد.

اجتناب از دریای سرخ به معنای مسیرهای حمل و نقل طولانی تر است

 

در سال 2021، یک کشتی در کانال سوئز به گل نشست و هر یک از 6 روزی که کانال مسدود شد، 10 میلیارد دلار کالا در خود نگه داشت.

کانال سوئز که زمانی شلوغ بود، امروز شاهد کاهش ترافیک است و به وضعیت اقتصادی آسیب‌پذیر مصر آسیب بیشتری وارد کرده و همچنین بندر ایلات در جنوب سرزمین های اشغالی اکثر فعالیت‌های تجاری خود را متوقف کرده است. تاخیر در تحویل به نوبه خود باعث ایجاد اختلال در زنجیره تامین جهانی شد.

قبل از جنگ غزه، انصارالله در سال 2018 کشتی‌های نفتی عربستان را هدف قرار داده و یک کشتی باری اماراتی را در ژانویه 2022 توقیف کرده بود.

حملات انصارالله به کشتی‌های اسرائیلی و متحدان آن در دریای سرخ می‌تواند تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ غزه را تسریع بخشد. بی شک تهدید منافع دولت‌های غربی در منطقه دو راه پیش روی آن ها می‌گذارد. در مورد اول می‌تواند به گسترش جنگ منجر شود اما در گزینه دوم دولت‌های غربی می‌توانند بدون ایجاد گسترش بحران در منطقه و تنها با افزایش فشار به رژیم صیهونیستی و پایان دادن به جنگ غزه بدون هزینه از منافع خود در منطقه، محافظت کنند.

با این حال عربستان سعودی و انصارالله در مذاکرات طولانی‌مدت خود برای دستیابی به توافق بر سر خروج نظامی عربستان از یمن و آغاز یک روند سیاسی درون یمن پیشرفت داشته‌اند. اما تشدید بیشتر بحران در منطقه می‌تواند باعث به تاخیر افتادن یا حتی به هم زدن مذاکرات شود.

انصارالله ممکن است بیش از حد نگران ضربه خوردن یا به تعویق افتادن یا حتی لغو مذاکرات با عربستان سعودی نباشند. با حمایت مردمی، آن‌ها احساس قدرت می‌کنند تا با هزینه‌ای قابل تحمل راه خود را طی کنند. این بدان معنا نیست که تنها راه رو به جلو، تشدید بیشتر تنش است.

انصارالله به صراحت اعلام کرده‌ که حملات آن‌ها پاسخی به جنگ اسرائیل در غزه است و در صورت توقف جنگ و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه عملیات آن‌ها در دریای سرخ نیز متوقف می‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.