مردم بر این باورند که اسرائیل العاروری را برای نمایش پیروزی که نتوانست در غزه به دست آورد، هدف قرار داد.

به گزارش جماران، الجزیره در گزارشی درباره تبعات ترور صالح العاروری، یکی از مقامات ارشد دفتر سیاسی حماس نوشت:  با حمله به یکی از رهبران ارشد حماس در لبنان در اواخر روز سه شنبه نگرانی ها از تشدید دامنه جنگ اسرائیل در غزه افزایش یافته و برهمین اساس  سازمان ملل و فرانسه خواستار خویشتن داری در منطقه غرب آسیا شده اند . صالح العاروری، یکی از مقامات ارشد دفتر سیاسی حماس، به همراه شش نفر دیگر در حمله در حومه بیروت کشته شدند ( شهید شدند). اسرائیل مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما این ترور بر موج نگرانی از گسترش دامنه جنگ افزوده است.

در بحبوحه بمباران غزه توسط اسرائیل و حمایت متحدان اسرائیل به رهبری ایالات متحده از این رویه، خشونت در کرانه باختری اشغالی، در مرز لبنان، در عراق و سوریه و در دریای سرخ در حال افزایش است. اکنون این نگرانی وجود دارد که حمله بیروت تهدیدی برای برانگیختن جنگی کامل بین حزب‌الله  و اسرائیل است.

سخنگوی نیروهای سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) گفت هر گونه تشدید بالقوه تنش می تواند عواقب مخربی برای مردم دو طرف خط آبی ، خط مرزی که لبنان را از سرزمین های اشغالی و بلندی های جولان جدا می کند، داشته باشد. او در بخش هایی از سخنانش افزود:  «ما همچنان از همه طرف‌ها می‌خواهیم که تبادل آتش را متوقف کنند و از بازیگران صاحب نفوذ می خواهیم که خویشتن داری به خرج دهند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در تماسی با بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل، از اسرائیل خواست که «از هرگونه اقدام تنش زا به خصوص در لبنان خودداری کند.»

با وجود درخواست های غرب، این حمله موج جدیدی از هشدارها و تهدیدهای لفظی را در منطقه به راه انداخته است.  بر اساس گزارش‌ها به مقامات اسرائیلی دستور داده شده است که درباره ترور العاروری صحبت نکنند. اما سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «ما برای هر سناریویی آمادگی کافی را داریم.»

لورا خان، خبرنگار الجزیره که از قدس شرقی اشغالی گزارش می دهد، می گوید که همه مردم در اسرائیل درباره ترور رخ داده در لبنان صحبت می کنند : تیتر روزنامه ها به این ترور اختصاص یافته و البته از کلماتی مانند «حذف» برای توصیف قتل او استفاده می‌کنند.

حسام بدران عضو دفتر سیاسی حماس در واکنش به ترور  العاروری گفت: ما به اشغالگران جنایتکار می گوییم که نبرد بین ما ادامه دارد.

اسماعیل هنیه رهبر حماس گفت که گروه فلسطینی پس از این حمله "قوی تر و مصمم تر" است. او گفت : این شهدا مردانی قوی را از خود به جا گذاشته اند که پرچم آنها را از این پس حمل خواهند کرد.

ترس از جنگ منطقه ای

در همین حال، نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت لبنان، روز سه شنبه هشدار داد که حمله اسرائیل تلاشی برای کشاندن کشورش به جنگ است. میقاتی گفت: این انفجار یک جنایت اسرائیلی است که به وضوح هدف آن وارد کردن لبنان به مرحله جدیدی از رویارویی پس از حملات روزانه جاری در جنوب است.

اسرائیل و حزب‌الله از زمان آغاز جنگ در غزه، حملات پراکنده ای را در سراسر مرز لبنان انجام داده اند ، اما حمله به العاروری می تواند هر دو طرف را وارد یک جنگ همه جانبه کند.

عبدالله بوحبیب، سرپرست وزارت امور خارجه لبنان، به بی‌بی‌سی گفت که دولت او با حزب‌الله صحبت می‌کند تا بتواند آنها را متقاعد کند که نسبت به این ترور واکنش نشان ندهد. او با ابراز نگرانی درباره وضعیت پیش امده گفت : نه لبنانی ها و نه حزب الله نمی خواهند که پای ما به یک جنگ منطقه ای باز شود.

حزب الله این حمله را «حمله ای جدی به لبنان، مردم، امنیت، حاکمیت و مقاومت لبنان» خواند. در بیانیه حزب الله آمده است: «ما تأیید می کنیم که این جنایت هرگز بدون پاسخ و مجازات نخواهد گذشت.»

اکنون خیلی چیزها به واکنش حسن نصرالله، رهبر حزب الله بستگی دارد که قرار بود بعدازظهر چهارشنبه در بیروت سخنرانی کند. او پیش از این به اسرائیل نسبت به انجام ترور در خاک لبنان هشدار  و قول "واکنش شدید" را داده بود.  در همین حال، این نگرانی نیز وجود دارد که این حمله می‌تواند مذاکرات کم رمق درباره طرح آتش‌بس ارائه شده توسط مصر را مختل کند. مقامات حماس گفتند العاروری "در قلب مذاکرات" قطر و مصر حضور داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام مصری که نامش فاش نشده است، یک هیئت اسرائیلی روز چهارشنبه برای بررسی این پیشنهاد در قاهره بود. این مقام افزود که احتمالاً کشته شدن العاروری مذاکرات را برای چند روز با مشکل مواجه خواهد کرد.

اسرائیل نمی تواند پیروزی را تضمین کند

ناآرامی ها در خیابان های کرانه باختری اشغالی نیز برانگیخته شده است. صدها فلسطینی روز سه شنبه در محکومیت قتل العاروری تظاهرات کردند. خبرنگار الجزیره در این باره می گوید: ما فراخوان های زیادی برای انتقام شنیده ایم. مردم زیادی به نشانه اعتراض دست به راهپیمایی زدند. با اعلام عزای عمومی تمام مدارس و موسسات عمومی بسته شده اند.  مردم بر این باورند که اسرائیل العاروری را برای نمایش پیروزی که نتوانست در غزه به دست آورد، هدف قرار داد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی جنگ غزه 2023
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.