سازمان ملل متحد اعلام کرد که 36 هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان به دلیل کمبود بودجه از کمک‌های غذایی بشردوستانه محروم هستند.

به گزارش جماران به نقل از آناتولی، دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد که 36 هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان به دلیل کمبود بودجه از کمک‌های غذایی بشردوستانه محروم هستند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد «اوچا» طی گزارشی نسبت به پیامدهای «شکاف عمیق مالی» در سال 2023 هشدار داده و اعلام کرد که بیش از 36 هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان به دلیل کمبود بودجه از کمک‌های غذایی بشردوستانه سازمان ملل محروم شده‌اند.

اوچا خاطرنشان کرد: این کودکان قبلا بسته‌های غذایی برای بهبود تغذیه در ولایات فقیر و دارای اولویت کمک دریافت می‌کردند. همچنین دسترسی به خدمات ابتدایی بهداشت و تغذیه برای بیش از 100هزار نفر در افغانستان محدود یا قطع شده است.

این سازمان هشدار داد که در صورت ادامه کمبود بودجه، 173 مرکز خدمات بهداشتی و تغذیه سیار مجبور به تعطیلی خواهند شد که بیش از 70 هزار کودک زیر پنج سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

براساس گزارش اوچا،‌ «در صورت نبود بودجه، 1.8 میلیون نفر از خدمات تغذیه محروم خواهند شد. این رقم شامل 944 هزار کودک زیر پنج سال و 521 هزار و 934 کودک بالای پنج سال است که از سوء‌تغذیه حاد رنج می‌برند. در ماه‌های آینده، میلیون‌ها شهروند افغانستان که کمک دریافت می‌کردند به حمایت مستمر نیاز خواهند داشت. این شامل بسته‌های مناسب برای رفع نیازهای مختلف از جمله غذا، پول نقد، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، سرپناه مناسب و دسترسی به آب است».

این نهاد همچنین تاکید کرد: «ممنوعیت کار زنان افغان برای سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی و سازمان ملل متحد به پیچیدگی محیط عملیاتی و حفاظتی که پیش از این چالش برانگیز بود، افزوده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی کودکان افغانستان
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.