مسیر پل زمینی برنامه ریزی شده ، انتقال کالا در کامیون ها بین عربستان و سرزمین های اشغالی را تسریع می کند و انتظار می رود تجارت را برای کل منطقه تسهیل و همچنین امکان حرکت گردشگران را فراهم کند.

به گزارش جماران ، عادی سازی رابطه رژیم اسرائیل با عربستان سعودی هرچند در ظاهر عملیاتی نشده اما اجرایی شدن مقدمات آن آغاز شده است. برهمین اساس،  یکی از مقامات وزارت امور خارجه اسرائیل به المانیتور تأیید کرده است که کار بر روی پروژه کریدور تجاری که سرزمینهای اشغالی را به عربستان سعودی متصل می کند، آغاز شده و حتی اگر روابط دیپلماتیک بین این دو به طور رسمی عادی نشود، کار خواهد کرد . رسانه اسرائیلی وای نت، در 7 ژوئیه گزارش داد که اسرائیل و ایالات متحده در حال کار بر روی طرحی برای ایجاد یک پل زمینی تجاری مداوم هستند که اردن، سرزمین های اشغالی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به هم متصل می کند و از خلیج فارس مستقیماً به بنادر دریایی اسرائیل منتهی می شود. این رسانه به نقل از مقامات ارشد اسرائیلی اشاره کرد، اما تاکنون هیچ خبر رسمی در مورد این پروژه وجود نداشت.

لیور حیات، سخنگوی وزارت خارجه رژیم اسرائیل تایید کرده که دولت در حال کار بر روی این پروژه است که از امارات آغاز می شود، از عربستان سعودی می گذرد و سپس به بنادر دریایی اسرائیل ختم می شود و به گفته رسانه های اسرائیلی قرار است بعداً به بحرین و عمان گسترش یابد.  یک مقام اسرائیلی در این باره به المانیتور گفت: ما در حال کار بر روی این مسئله هستیم اما محدودیت زمانی برای تکمیل آن نداریم. ممکن است که این پروژه تا پایان سال تکمیل شود.

مجموعه‌ای از گزارش‌ها حاکی از آن است که اسرائیل و عربستان سعودی سه سال پس از امضای توافق‌نامه ابراهیم توسط اسرائیل با چندین کشور حاشیه خلیج فارس  به آرامی به احیای روابط نزدیک‌تر می‌شوند. الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل در ماه مه به المانیتور گفت که عربستان و اسرائیل می توانند تا پایان سال به موفقیت نهایی دست یابند.

سخنگوی وزارت خارجه رژیم اسرائیل در این خصوص می گوید: این پروژه حتی بدون عادی سازی رسمی (همانطور که پروازها بر فراز عربستان سعودی انجام می شود) می تواند کار کند.

اگر چه عربستان سعودی یکی از طرف‌های توافق‌نامه ابراهیم نیست، اما از زمان امضای این توافق در سال 2020، این پادشاهی به خطوط هوایی اسرائیل اجازه داده  از حریم هوایی خود برای پروازها به امارات و بحرین استفاده کنند. مجوز پروازهایی که به مقصدهای دیگر گسترش می یابند تا ژوئیه 2022 صادر نشده بود.

مسیر پل زمینی برنامه ریزی شده ، انتقال کالا در کامیون ها بین عربستان و سرزمینهای اشغالی را تسریع می کند و انتظار می رود تجارت را برای کل منطقه تسهیل و همچنین امکان حرکت گردشگران را فراهم کند.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در پاسخ به این سوال که کریدور برنامه ریزی شده احتمالاً هر سال چقدر تجارت را تسهیل می کند، گفت: این کریدور می تواند تجارت بین خلیج فارس و دریای مدیترانه را سریع تر و ارزان تر کند.  

در حال حاضر، کامیون‌های حامل کالا بین سرزمین‌های اشغالی و خلیج فارس می‌توانند از پل آلنبی که شهر جریکو در کرانه باختری رود اردن را به اردن متصل می‌کند، عبور کنند، اما به دلیل رویه‌های بوروکراتیک مانند هزینه‌های راننده و کاغذبازی با زمان انتظار طولانی مواجه می‌شوند. همچنین می توان کالاها را از طریق کانال سوئز و سپس به بنادر اروپا حمل کرد که این نیز مسیری گران حساب می شود.

به گزارش رسانه های اسرائیلی این پل تجاری جدید می تواند تا 20 درصد در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی کند و با استناد به مطالعه ای که توسط وزارت خارجه اسرائیل و دولت ایالات متحده انجام شده است، تجارت را از چند هفته به دو یا سه روز افزایش دهد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.