رئیس جمهور تونس اعلام کرد که به طور رسمی تصمیم گرفته است روابط خود را با سوریه به طور کامل بازگرداند و سفیر به دمشق بفرستد.

به گزارش جماران به نقل از العالم، قیس سعید رئیس جمهور تونس در دیدار با نبیل عمار وزیر امور خارجه و مهاجرت تونس گفت: هیچ توجیهی وجود ندارد که تونس در دمشق و سوریه در تونس سفیر نداشته باشند.

سعید افزود که مسئله حکومت در سوریه، موضوعی مربوط به سوریه است و تونس با دولت سوریه تعامل می کند.

رئیس جمهور تونس همچنین با تاکید بر اینکه به هیچ وجه تجزیه سوریه را نمی پذیرد، خاطرنشان کرد: طرف هایی هستند که برای اجرای چنین طرح هایی تلاش کرده اند.

تونس نزدیک به یک دهه پیش روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع کرد. اما از زمانی که سعید در ژوئیه 2021 کنترل قدرت را در تونس در دست گرفت، این کشور سیگنال‌هایی ارسال کرده که آماده تغییر موضع دیپلماتیک خود در قبال سوریه است.

تونس در سال 2017، حضور دیپلماتیک محدود خود را در سوریه از سر گرفت تا به ردیابی بیش از 3 هزار شبه‌نظامی تونسی که در سوریه می جنگیدند، کمک کند.

این کشور ماه گذشته ماموریت دیپلماتیک خود در دمشق را با یک دیپلمات تقویت کرد اما با اعلام رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه باید تصمیمی اتخاذ شود، انتظار می‌رود وزارت خارجه به زودی سفیر خود را در دمشق معرفی کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی تونس و سوریه
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.