انگلیس شاهد اعتراضات و تظاهرات بزرگ بی سابقه طی دوازده سال اخیر شد.

به گزارش جماران، نیم‌میلیون بریتانیایی در گسترده‌ترین اعتصاب ۱۲ سال اخیر دست از کار کشیدند.

نیم‌میلیون نفر از کارگران و کارمندان بریتانیایی روز چهارشنبه در گسترده‌ترین اعتصاب سراسری در این کشور طی ۱۲ سال گذشته دست از کار کشیدند.

درخواست اصلی اعتصاب‌کنندگان افزایش دستمزدها همزمان با تورم و افزایش هزینه‌های زندگی روزمره است. اعتصاب روز چهارشنبه باعث شد تا مدارس تعطیل شوند و رفت و آمدها هم به طور جدی مختل شود.

آموزگاران و کارکنان حمل و نقل ریلی در کنار کارکنان فرودگاه‌ها و بنادر از گروه‌های اصلی اعتصاب‌کننده بودند.

اتحادیه‌های کارگری اعتصاب روز چهارشنبه را «بزرگترین روز اعتصاب از سال ۲۰۱۱» تاکنون خوانده‌اند. بریتانیا طی ماه‌های گذشته با اعتصاب ده‌ها هزار نفر از کارگران و کارمندان از جمله کارکنان پست، وکلا، پرستارها و کارمندان بخش خرده‌فروشی روبرو بود.

این در حالی است که عضو پیشین اتحادیه اروپا با تورم بیش از ۱۱ درصد روبرو است. این رقم بالاترین نرخ تورم در بریتانیا طی بیش از چهار دهه گذشته محسوب می‌شود.

اتحادیه‌های کارگری در بریتانیا علاوه بر اینکه خواهان افزایش دستمزدها شده‌اند نسبت به طرح دولت محافظه‌کار ریشی سوناک، نخست‌وزیر این کشور در راستای محدودسازی اعتصاب‌ها در بخش دولتی نیز اعتراض دارند. در طرح دولت ریشی سوناک پیش‌بینی شده است که کارگران و کارمندان مشاغل اساسی در بخش دولتی باید حداقلی از سطح خدمات را در دوره اعتصاب حفظ کنند.

به گزارش یورونیوز، معترضان بر این باور هستند که این طرح «حق اعتصاب» به عنوان «یکی از آزادی‌های اساسی» در بریتانیا را نقض می‌کند. این در حالی است که دولت محافظه‌کار بریتانیا به وضع و اجرا قانونی مشابه در دیگر کشورهای اروپایی اشاره می‌کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.