دو سال پس از آنکه ارباب آشوب سیاسی، رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ، با شرمساری از واشنگتن رفت، جمهوری خواهان سرانجام توانستند قدرتی را به دست آورند.اما هنوز نمی دانند چگونه از آن به درستی استفاده کنند.

به گزارش جماران به نقل از سى ان ان مک کارتی اولین نامزدی بود که در اولین رای گیری برای رئیس مجلس در یک قرن شکست خورد. از همه تلخ تر، این بن بست به این معنی است که جمهوری خواهان حتی نمی توانند کنترلی را که در انتخابات میان دوره ای به دست آوردند، به دست بگیرند، زیرا مجلس جدید هنوز نمی تواند سوگند یاد کند.

صحنه های فوق العاده در طبقه خانه

در یک روز سورئال، کنگره 118 با جمهوری‌خواهان در حال مبارزه با جمهوری‌خواهان آغاز شد، در حالی که دموکرات‌ها - که باید عزادار اکثریت از دست رفته‌شان بودند - از سیرکى که مشاهده می‌کردند خوشحال بودند.

دموکرات ها در حالی که رهبر جدیدشان، نماینده حکیم جفریس از نیویورک، در سه نامزدی اول مجلس جدیدی که قرار است جمهوری خواهان کنترل کند، آرای بیشتری نسبت به مک کارتی به دست آورد، شعار می دادند: «حکیم، حکیم» -  او نیز با  218 راى اکثریت از این نظر کوتاه آمد.
در یک نقطه، جیم جردن، نماینده اوهایو، که قهرمان جناح راست است، ایستاد تا مک کارتی را برای سخنران نامزد کند، تنها ۱۹ نفر از مخالفان رای دادند که او باید شغل اصلی را داشته باشد که اصرار دارد نمی‌خواهد. (جردن بیشتر علاقمند است که منصوبان بایدن را به عنوان رئیس کمیته قضایی منصوب کند).

یک دلهره یک روزه ، که به نظر می رسد مک کارتی هیچ استراتژی دیگری به جز یک رویکرد دیواره آجری ضرب و شتم ندارد ، با یک خانه پوچ به پایان رسید.

مک کارتی اواخر روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: "من فکر نمی کردم که با ادامه روز ، می خواهیم تولید بیشتری کسب کنیم." اما او اصرار داشت که او از مسابقه کنار نمی رود.

وی گفت: "این اتفاق نخواهد افتاد ،" وی افزود: "ما فقط به 11 رای دیگر برای پیروزی نیاز داریم."

کوین مک کارتی رهبر جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان در شش دور رای گیری نتوانست آرای لازم را کسب کند زیرا گروهی متشکل از ۲۰ جمهوریخواه تندرو که کمتر از ۱۰ درصد از اعضای مجلس تشکیل می دهند، با ریاست وی مخالفت کرده اند.

مک کارتی قصد دارد روز پنج‌شنبه به وقت محلی بار دیگر برای پست ریاست این مجلس نامزد شود.

ترنت کلی، نماینده جمهوریخواه به خبرنگاران در واشنگتن گفت: ۲۰ نفر وجود دارند که می‌خواهند ۲۰۱ نماینده بدون قید و شرط تسلیم آنها شوند. من تسلیم نمی شوم.

۱۷ نماینده دیگر جمهوریخواه نیز از این بن بست ابراز ناراحتی کرده اند. جان جیمز یک نماینده جمهوریخواه دیگر اعلام کرده که این ۲۰ نماینده " با ایجاد ترس، حکومت" می کنند.

مک کارتی به ۲۱۸ رای نیاز دارد تا بتواند به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شود. رئیس مجلس نمایندگان، پس از کاخ سفید، دومین پست دولتی قدرتمند در آمریکا محسوب می‌شود.

مخالفان مک کارتی معتقدند که وی پس از انتخاب به دنبال مقابله با سیاست های دولت جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا نخواهد بود.

رالف نورمن، نماینده جمهوریخوا که شش بار به مک کارتی رای منفی داده است، گفت: آیا او برای ما می جنگد؟ آیا او مایل است دولت را تعطیل کند؟ سابقه او اینگونه نبوده است.

جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای هشتم نوامبر ۲۰۲۲ توانستند ۲۲۲ کرسی کسب کنند و اکثریت مجلس نمایندگان و دموکرات ها نیز ۲۱۲ کرسی را بدست آوردند.

آخرین باری که مجلس نمایندگان آمریکا در نخستین رای گیری نتوانست یک رئیس را انتخاب کند، سال ۱۹۲۳ بود. در آن زمان، رئیس مجلس نمایندگان بعد از ۹ بار رای گیری انتخاب شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق تندرو و جمهوریخواه آمریکا که از مک کارتی حمایت می کند، خطاب به هم حزبی های خود گفت: پیروزی بزرگ [کسب اکثریت مجلس] را به شکست عظیم و خجالت‌ آور تبدیل نکنید. زمان جشن گرفتن است، شما لایق آن هستید. مک‌ کارتی عملکرد خوبی خواهد داشت و شاید حتی یک کار بزرگ، فقط ببینید.

جو بایدن، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا نیز با انتقاد از شکست جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در انتخاب رئیس مجلس و آغاز به کار این مجلس، آن را یک آبروریزی برای کشورش و خجالت آور خواند و گفت که این ناکارآمدی بازتاب منفی دارد.

بایدن روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت که تحولات مجلس نمایندگان یک آبروریزی است زیرا این تحولات باعث تاخیر طولانی در آغاز به کار این مجلس می شود.

رئیس جمهور آمریکا افزود: این یک آبروریزی و شرم آور است و زمان زیادی طول می کشد. نحوه برخورد آنها (قانونگذاران جمهوری خواه) با یکدیگر خجالت آور است.

بایدن ادامه داد: عدم موفقیت مجلس نمایندگان برای انتخاب یک رئیس در روز اول صد و هجدهمین کنگره ، برای آمریکا امری خوب نیست. امیدوارم آنها بتوانند عمل کنند. جهان درحال تماشا است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.