شهروندان اسلوونی روز یکشنبه ۱۳ نوامبر در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری کشورشان شرکت می‌کنند تا احتمالا «اولین رئیس‌جمهور زن» در تاریخ کشورشان را برگزینند.

به گزارش جماران، نظرسنجی‌هایی که تا کنون انجام شده حاکی از آن است که ناتاشا پیرس موسار ۵۴ ساله، وکیل و مدافع حقوق بشر و نامزد لیبرال «احتمالا» با کسب کمی بیش از ۵۱ درصد آراء، در مقابل آنزه لوگر ۴۶ ساله، وزیر خارجه پیشین با دیدگاههای راست میانه پیروز خواهد شد.

در اولین دور این انتخابات که یکشنبه ۲۳ اکتبر (اول آبان) برگزار شد، هیچ یک از هفت نامزد نتوانستند بیش از ۵۰ درصد آراء را به دست آورند و به این ترتیب پیرس موسار و لوگر به دور دوم راه یافتند.

در صورت پیروزی خانم پیرس موسار، او جانشین بوروت پاهور رئیس جمهوری کنونی می‌شود که از سال ۲۰۱۲ میلادی تا کنون بر این مسند تکیه زده و با داشتن دیدگاههای میانه‌رو سعی داشته برای مدت یک دهه شکاف سیاسی میان چپ و راست در این کشور را پر کند.

وکیل ملانیا ترامپ، بانوی اول پیشین آمریکا

ناتاشا پیرس موسار به عنوان یک وکیل برجسته، پیش از این سابقۀ وکالت برای ملانیا ترامپ بانوی اول پیشین آمریکا را در پرونده‌هایی با موضوعات مرتبط با زادگاهش اسلوونی داشته است. او که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا برای وکلات همسرش استخدام شده بود، سعی داشت در این مدت از منافع ملانیا ترامپ در کشور زادگاهش محافظت کند؛ از جمله اینکه مانع از اقدام شرکت‌ها برای تجاری سازی محصولاتشان با نام او شود.

خانم پیرس موسار همچنین همچنین به مدت یک دهه ریاست اداره حفاظت از داده‌های کشورش را بر عهده داشت و البته به دلیل امپراتوری تجاری گسترده شوهرش و سرمایه گذاری‌های پرسود او به ویژه در بهشت‌های مالیاتی، هدف انتقادات بسیاری است.

اگرچه ریاست جمهوری در اسلوونی بیشتر یک نقش تشریفاتی است، اما رئیس جمهور ریاست ارتش را بر عهده دارد و چندین مقام ارشد از جمله رئیس بانک مرکزی را نیز معرفی می‌کند.

اگر خانم پیرس موسار در این انتخابات برنده شود، اولین زنی خواهد بود که از زمان استقلال اسلوونی در بحبوحه تجزیه یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ میلادی به عنوان رئیس جمهور این کشور ۲ میلیونیِ واقع در اروپای مرکزی خدمت می‌کند.

رای گیری ساعت ۷ بامداد یکشنبه به وقت محلی آغاز می‌شود و برای مدت ۱۲ ساعت ادامه خواهد داشت؛ انتظار می‌رود نتایج رسمی نیز چند ساعت بعد از پایان رای گیری‌ها اعلام شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی انتخابات استونی

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.