اردوغان اعلام کرده بود که اگر جمهوری‌خواهان بتوانند کنترل مجلس سنای ایالات متحده را به دست بگیرند، ترکیه راحت‌تر می‌تواند فرآیند خرید جنگنده‌های اف-۱۶ را از آمریکا تکمیل کند.

به گزارش جماران به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که آرزوی پیروزی جمهوریخوان در انتخابات مجلس سنای آمریکا را در جریان انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا را کرده بود به آرزویش نرسید.

در این انتخابات دموکرات ها موفق شدند اکثریت را در مجلس سنا حفظ کنند.

اردوغان پیش از این اعلام کرده بود که اگر جمهوری‌خواهان بتوانند کنترل مجلس سنای ایالات متحده را به دست بگیرند، ترکیه راحت‌تر می‌تواند فرآیند خرید جنگنده‌های اف-۱۶ را از آمریکا تکمیل کند. 

 ترکیه در ماه اکتبر درخواست خود برای خرید ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ را به شرکت لاکهید مارتین ارسال کرده است. همچنین آنکارا خواستار نوسازی حدود ۸۰ جنگنده خود را برای این شرکت آمریکایی ارسال کرده و مذاکرات فنی میان دو طرف همچنان ادامه دارد. 

این درخواست در حالی ارسال شده که کنگره آمریکا باید در نهایت این فروش‌ها را تایید کند و آنکارا نگران است روابط نه چندان مطلوب برخی از شخصیت‌های حزب دموکرات و تاکید آنها بر مسائل حقوق بشری بر تایید نهایی این قرارداد سایه افکند. 

آقای اردوغان، روز شنبه ۱۲ نوامبر، در پروازی از ازبکستان به ترکیه به خبرنگاران گفت: «من امیدوارم ماه آینده سرشار از خبرهای خوب برای ما باشد و بتوانیم مسیر بسیار مثبتی را در خصوص خرید اف-۱۶ طی کنیم.»

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه افزود: «اگر جمهوری‌خواهان بتوانند اکثریت را در مجلس سنا به دست بیاورند، اوضاع برای ما بسیار راحت‌تر خواهد شد.»

این اظهار نظر صریح و علنی اردوغان و ابراز امیدواری او برای پیروزی جمهوری‌خواهان در مجلس سنا در حالی مطرح می‌شود که طبق آخرین شمارش‌ها دموکرات‌ها از بخت بیشتری برای کسب اکثریت مجلس سنا برخوردارند. 

موضوع فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه در هر دو حزب آمریکا منتقدان و حامیانی دارد. باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا آمریکا که همواره از منتقدان سیاست‌های حقوق بشری ترکیه بوده می‌تواند یکی از موانع جدی آنکارا برای نهایی کردن این قرارداد به شمار آید. 

اردوغان در ماه سپتامبر گفته بود که در ملاقات با دو سناتور آمریکایی در نیویورک، بازخورد مثبتی در خصوص حمایت احتمالی آنها از فروش اف-۱۶ دریافت کرده است. همچنین سخنگوی اردوغان اخیرا ابراز امیدواری کرده بود که این خریدها تا اوایل سال آینده تکمیل شود.

بنابراین گزارش، با پیروزی مجدد سناتور کاترین کورتز ماستو در ایالت نوادا، دموکرات‌ها توانستند اکثریت خود را در مجلس سنای ایالات متحده حفظ کنند؛ خبری که جو بایدن، رئیس جمهور این کشور را که بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها محبوبیتش کاهش یافته، آسوده‌ خاطر کرد.

با این وجود، ادامه شمارش آرای انتخابات میان دوره‌ای نشان می‌دهد که در مجلس نمایندگان «احتمالا» بخت یار جمهوریخواهان باشد؛ اگرچه که شمارش آراء در ایالت لیبرال کالیفرنیا نیز همچنان ادامه دارد.

بر اساس نتایج اعلام شده، تا این مرحله سرنوشت ۴۱۲ کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۹۸ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی مجلس سنا مشخص شده است:

در سنا، دموکرات‌های صاحب ۵۰ و جمهوریخواهان ۴۸ کرسی شده‌اند و در مجلس نمایندگان، جمهوریخواهان با کسب ۲۱۱ کرسی در مقابل دموکرات‌ها با ۲۰۴ کرسی پیشتازند. برای رسیدن به اکثریت در مجلس نمایندگان این کشور، هر حزبی که بتواند ۲۱۸ کرسی را از آن خود کند، پیروز است.

برای تعیین «نتیجۀ قطعی» وضعیت احزاب در مجلس سنای آمریکا باید تا ماه دسامبر صبر کرد؛ چراکه در ایالت جورجیا هیچکدام از دو نامزد نتوانستند بیش از ۵۰ درصد از آرای ریخته شده به صندوق‌ها را برای راهیابی به سنا به دست بیاورند و به این ترتیب رافائل وارنوک و هرشل واکر باید بار دیگر در ۶ دسامبر (۲۵ آذر) در دور دوم این رقابت شرکت کنند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.