گروهی از دانشمندان دانشکده علوم زیستی دانشگاه قبرس، نوع جدیدی از کروناویروس دلتاکرون را کشف کردند که ترکیبی از گونه های دلتا و اومیکرون است.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ویروس شناس قبرسی اظهار داشت، که سویه هیبریدی سارس-کوو-۲ "دلتاکرون" در قبرس شناسایی شده است.

 گروهی از دانشمندان دانشکده علوم زیستی دانشگاه قبرس، نوع جدیدی از کروناویروس دلتاکرون را کشف کردند که ترکیبی از گونه های دلتا و اومیکرون است.

پروفسور لئونتیوس کوسترریکیس اعلام کرد: تیم پژوهشی ما ۲۵ نمونه از سویه گرفته شده از بیماران را مورد مطالعه قرار داد. در نتیجه، آنها گونه‌ای را پیدا کردند که برخی از جهش‌ های دلتا و اومیکرون را ادغام کرده بود.

همانطور که توسط پروفسور کوسترریکیس اشاره شد، این دستاورد علمی دانشگاه قبرس دارای اهمیت بالینی است که می تواند در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر قبرس در اوج موج جدید همه گیری قرار دارد، اما منحنی اپیدمیولوژیک از روز دوشنبه شروع به کاهش می کند و موج اومیکرون در سه هفته آینده آرام می شود. به نوبه خود، وزیر بهداشت قبرس میکالیس هادزیپاندلاس، گفت که "دلتاکرون" باعث نگرانی مقامات نمی شود. وی در بازدید از مرکز واکسیناسیون کودکان توضیح داد: ما هیچ نگرانی نداریم، زیرا این ترکیبی از دو جهش است که در حال حاضر در کشور ما وجود دارد. این خبر را خبرگزاری قبرس CNA گزارش داد.

سویه دلتای کروناویروس در اکتبر ۲۰۲۰ در هند شناسایی شد و پس از آن به سویه غالب در جهان تبدیل شد. در فهرست سازمان جهانی بهداشت، به عنوان گونه "نگران کننده" ذکر شده است - درست مانند "اومیکرون" و سه نوع دیگر سارس-کوو-۲. سویه اومیکرون یا بی.۱.۱.۵۲۹ در بوتسوانا و آفریقای جنوبی در بیستم نوامبر ۲۰۲۱ کشف شد، که حاوی ده ها جهش در پروتئین S است که پاتوژن برای آلوده کردن سلول ها به آن نیاز دارد.

به گفته محققان، بسیاری از تغییرات جدید در ژنوم سارس-کوو-۲ نشان‌ دهنده قابلیت انتقال بالای این نوع و مقاومت در برابر آنتی‌ بادی‌ های محافظ افرادی است که بیمار و واکسینه شده‌اند. اعتقاد بر این است که B.۱.۱.۵۲۹ در ابتدا در یک فرد نقص ایمنی، مانند فردی که به اچ آی وی آلوده شده است، ایجاد شده است.

همانطور که سازمان جهانی بهداشت در پایان دسامبر گزارش داد، اومیکرون قبلاً در ۱۱۰ کشور جهان شناسایی شده بود و همچنین این گونه سریعتر از دلتا پخش می شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی ویروس کرونا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.