در سراسر قزاقستان 5هزار 135 نفر بازداشت شده اند و برخی از بازداشت شدگان خارجی و شهروندان کشورهای همسایه هستند.

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، مسئولان شهر «آلماتی» بزرگترین شهر قزاقستان گفتند که شهر آرام است اما همچنان برخی گروه های مسلح با سرسختی مقاومت می کنند  و با نیروهای امنیتی که در سراسر شهر برای مبارزه با تروریسم مستقر شده اند درگیر می شوند.

«یرزان باباکوماروف معاون شهردار شهر آلماتی به شبکه خبر24 قزاقستان گفت: به رغم آن که هنوز درگیری شدیدی با برخی از گروه های مسلح که هنوز مقاومت می کنند در جریان است اما شهر آرام است.

وزارت کشور قزاقستان نیز در بیانیه ای امروز اعلام کرد که تعداد کسانی که در جریان آشوب ها در قزاقستان بازداشت شدند به بیش از 5هزار نفر رسید.

در این بیانیه آمده است که در سراسر قزاقستان 5هزار 135 نفر بازداشت شده اند و برخی از بازداشت شدگان خارجی و شهروندان کشورهای همسایه هستند. 

در این بیانیه آمده است که نزدیک به 300 نفر که تلاش می کردند به شکل غیرقانونی از مرزها عبور کنند نیز بازداشت شدند و سلاح های مختلف و دارایی های سرقت شده از جمله موبایل و مبالغ زیادی پول قزاقستانی و ارز خارجی از آنها مصادره شده است.

وزارت خارجه قزاقستان در ادامه تصریح کرد که در جریان آشوب ها در این کشور تا کنون 16 نیروی امنیتی کشته شدند و هزار و 300نیروی امنیتی، گارد ملی و ارتشی زخمی شدند.

 

نظربایف پست ریاست شورای امنیت را به توکایف سپرد

سخنگوی نظربایف گفت که وی پست ریاست شورای امنیت را به توکایف سپرده است.

 آیدوس اوکی‌بای، دبیر مطبوعاتی نظربایف، گفت که نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور پیشیبن قزاقستان، خود تصمیم گرفت تا پست ریاست شورای امنیت را به قاسم ژومارت توکایف، رئیس فعلی دولت، منتقل کند.

وی افزود: شایعه‌های کذب و سوابق تحریک‌آمیز زیادی درباره رئیس‌جمهور اول در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و ما در شرایط کنونی این نوع فعالیت‌ها را تلاشی برای بی‌ثبات کردن اوضاع سیاسی و تضعیف پایه‌های قانون اساسی کشور می‌دانیم.

به گفته دبیر مطبوعاتی، نظربایف در نورسلطان است و از توکایف حمایت می کند.

اوکی بای همچنین ادامه داد: با این حال، وضعیت بسیار دشوار بود و به همین دلیل نظربایف خود تصمیم گرفت که پست ریاست شورای امنیت را به رئیس جمهور منتقل کند، زیرا او به خوبی می دانست که شورش ها و ترورها پاسخ سریع، سخت و سازش ناپذیر رهبری کشور را می طلبد.

وی خاطرنشان کرد که نظربایف و توکایف "همیشه" در یک طرف سنگرها "در دفاع از مردم، کشور و آینده ملت خود" بوده اند. دبیر مطبوعاتی نظربایف گفت: "و در این روزهای سخت برای همه ما، آنها دوباره قدرت دولتی یکپارچه را به نمایش گذاشتند.

 

وزارت خارجه روسیه: اعزام نیرو به قزاقستان کاملا قانونی است

وزارت  خارجه فدراسیون روسیه، اعزام و هدایت صلحبانان سازمان پیمان امنیت جمعی به قزاقستان را کاملاً مشروع دانست و واکنش تهاجمی ایالات متحده را گستاخانه قلمداد کرد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، گفت: اعزام نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی به قزاقستان بر مبنای کاملا قانونی انجام شده و واکنش آمریکا توهین آمیز و کینه توزانه است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیشتر گفته بود که ایالات متحده نگران رویدادهای قزاقستان است، اما معتقد است که قزاقستان می تواند به تنهایی بدون کمک سازمان پیمان امنیت جمعی کنار بیاید.

بلینکن، به ویژه در مورد نقش سازمان پیمان امنیت جمعی در حل و فصل این وضعیت، گفت: یک درس از تاریخ گذشته! وقتی روس ها در خانه شما هستند، مجبور کردن آنها به ترک می تواند دشوار باشد.

وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به سخنان بلینکن گفت: اگر آنتونی بلینکن اینقدر درس های تاریخ را دوست دارد، بگذارید منظورش این باشد: وقتی آمریکایی ها در خانه شما هستند، ممکن است زنده ماندن سخت باشد، نه اینکه مورد سرقت یا تجاوز جنسی قرار بگیرید.

زاخارووا درکانال یوتیوبی "Soloviev Live" خاطر نشان کرد: پاسخی شفاف و کاملا قانونی به همان برخورد قانونی. مهمترین چیز: رئیس جمهور منتخب قانونی قزاقستان... هیچ سؤالی در مورد نحوه برگزاری اینکه (انتخابات ریاست جمهوری در قزاقستان) چطور انجام شد وجود نداشت. رئیس جمهور قزاقستان انتخاب منتخب مردم بوده و همه تشخیص دادند کار کردند، روابط برقرار کردند، بدون شک - این رئیس جمهور منتخب قانونی همان دولت قانونی است، که با درخواست کمک به سازمانی که در آن مشارکت دارد، مراجعه کرده است.

زاخارووا افزود که تنها پس از آن که درباره واقعیت ها با گسترش تهدیدهای خارجی صحبت شد، طرف قزاق مراحل درخواست برای سازمان پیمان امنیت جمعی را آغاز کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، تصریح کرد: بر این اساس، این تز مورد علاقه (غرب) که نوعی تاریخ غیرقانونی در جریان است نیز کارساز نیست. بنابراین، شرکای غربی ما زمزمه می کنند، خود را در چنین جایگاه فاجعه بار کاملاً غیرحرفه ای نشان می دهند و با یکدیگر در تضاد هستند. من این تصور را دارم که این ناتوانی کامل است، حتی آنها توهین هم می کنند. این توهین احمقانه از سوی بلینکن نشان دهنده فقدان استدلال و شکست کامل در ایجاد یک موضع سیاسی در مورد این موضوع است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.