دانشمندان فرانسوی در شهر مارسی از کشف گونه جدیدی از ویروس کرونا با گونه IHU در فرانسه خبر دادند.

به گزارش جماران به نقل از اسپوتنیک، دانشمندان در شهر مارسی از کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا با سویه IHU در فرانسه خبر دادند.

 بر اساس مطالعه ای که در پورتال پیش چاپ MedRxiv برای مقالات علمی در زمینه پزشکی منتشر شده است، کارشناسان موسسه بیماری های عفونی در مارسی (IHU) گونه جدیدی از ویروس کرونا را در ساکنان این شهر کشف کرده اند. به گفته دانشمندان فرانسوی، در 12 نفر، آزمایش‌هایی برای شناسایی جهش‌های مرتبط با انواع ویروس کرونا "یک ترکیب غیر معمول" را نشان داد. نوع جدید ویروس B.1.640.2 نامگذاری شد. اولین بار در ماه نوامبر در مردی که از کامرون بازگشته بود شناسایی شد. به گفته محققان، تجزیه و تحلیل ژنوم 46 جهش را نشان داد.

دانشمندان در ادامه می نویسند: "بنابراین، الگوی جهش ژنوم جدید در کرونا نشان دهنده گونه جدیدی است که ما آن را "آی اچ یو" (به نام دانشگاه ما) نامیدیم.

اکنون در فرانسه، سویه اومیکرون در حال گسترش است که اولین بار در اوایل نوامبر در بوتسوانا و آفریقای جنوبی شناسایی شد. این نوع از ویروس کرونا با سه دوجین جهش متمایز می شود که انتقال و مقاومت بالای آن در برابر ایمنی را تضمین می کند: از جمله افرادی که بیمار و واکسینه شده اند ممکن است به آن مبتلا شوند. به گفته کارشناسان، اومیکرون جایگزین نوع "دلتا" خواهد شد که تاکنون غالب بوده است.

 

 

کرونا در جهان

 

شیوع گسترده اومیکرون در آمریکا

دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا گزارش داد که روز دوشنبه ۲ ژانویه (۱۲ دی) در کشور جمعا بیش از یک میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است.

در آمریکا که با شیوع نگران‌کننده سویه اومیکرون و موج پنجم کووید ۱۹ مواجه است، این بیشترین آمار ابتلای روزانه به کووید ۱۹ از ابتدای شیوع همه‌گیری کروناست. آمار روزانه آمریکا در سطح جهانی نیز رکورد شکسته است.

دکتر آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید، روز یکشنبه گفته بود که منحنی آماری موارد مبتلایان به کووید ۱۹ در آمریکا سیری رو به رشد و «تقریبا عمودی» دارد.

از ابتدای شیوع کرونا در آمریکا تاکنون بیش از ۵۷ میلیون مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و نزدیک به ۸۴۹ هزار مورد مرگ بر اثر این بیماری مشاهده شده است. بیشترین موارد گزارش شده به ترتیب در ایالت‌های کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا بوده است.

ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۳۳۳ میلیون نفری سومین کشور پرجمعیت جهان است و تاکنون حدود ۶۲ درصد از این جمعیت تمام دوزهای واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

آمار جهانی واکسیناسیون کامل کرونا در حال حاضر نزدیک به ۵۰ درصد است.

 

شیوع بی سابقه کرونا در کنگره آمریکا

منابع خبری از شیوع بی‌سابقه کرونای دلتا و اُمیکرون در کنگره آمریکا خبر دادند.

منابع خبری روز سه شنبه از شیوع بی‌سابقه ابتلا به کرونا در کنگره آمریکا خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» کنگره ایالات متحده افزایش بی‌سابقه‌ای در موارد ابتلا به کرونا را تجربه می کند، به طوری که در ۷ روز گذشته از یک درصد به ۱۳ درصد افزایش یافته است.

دکتر «برایان موناهان» پزشک معالج کنگره آمریکا گفت که اکثر عفونت‌های کرونا در کنگره در بین واکسینه ‌شده‌ها با سویه اُمیکرون حدود ۶۱ درصد و سویه دلتا ۳۸ درصد یافت شده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۶۵ درصد از موارد ابتلا به کرونا در کنگره علامتدار بوده‌اند. در موارد دیگر، افرادی که آزمایششان مثبت است علائمی از خود نشان نداد‌ه‌اند.

پزشک کنگره آمریکا به اعضا و کارکنان توصیه کرده به جای ماسک‌های پارچه‌ای ساده از ماسک‌های درجه پزشکی استفاده کنند. وی همچنین از دفاتر، کمیته‌ها و آژانس‌های کنگره خواسته وضعیت دورکاری اتخاذ کنند تا جلسات حضوری و فعالیت‌های درون دفتری کاهش یابد.

شبکه خبری بلومبرگ نیز خبر داد که روز دوشنبه یک میلیون نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شدند که تقریباً ۲ برابر رکورد ابتلای روزانه ثبت‌ شده بود.

طی دو هفته گذشته تعداد موارد ابتلای روزانه به کرونا در ایالات متحده روندی افزایشی داشته و بر اساس گزارش بلومبرگ، روز دوشنبه بیش از یک میلیون نفر در این کشور به این بیماری مبتلا شدند. رکورد قبلی روزانه حدود ۵۹۱ هزار ابتلا بود.

بر اساس آخرین داده‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، در حال حاضر بیش از ۱۰۴ هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری هستند که این اولین بار در حدود چهار ماه گذشته است.

طبق جدیدترین آمار دانشگاه جانز هاپکینز، آمریکا مجموع ۵۶ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۵۲۳ ابتلا و ۸۲۷ هزار ۷۴۹ فوتی را از ابتدای همه‌گیری ثبت کرده است. این کشور همچنان در صدر کشورهای جهان به لحاظ تعداد ابتلا و مرگ و میر قرار دارد.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌تایمز» اخیراً با اشاره به روند صعودی ابتلا به کرونا و فوتی‌های این ویروس در ایالات متحده گزارش کرد که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا با وعده شکست ویروس کرونا از طریق واکسیناسیون گسترده در سراسر آمریکا وارد کاخ سفید شد اما همه چیز طبق برنامه پیش نرفت.

طبق این گزارش، بیش از یک سال از واکسیناسیون کرونا در آمریکا می‌گذرد و حدود ۱۲ ماه از زمانی می‌گذرد که بایدن و معاونش «کامالا هریس» در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری یادآوری کردند که بیش از ۴۰۰ هزار نفر در سراسر آمریکا بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و این در حالی است که در یک سال گذشته نیز بیش از ۴۰۰ هزار نفر دیگر در آمریکا بر اثر کرونا فوت کردند و این جدال همچنان ادامه دارد و کارشناسان بهداشت در ایالات متحده هشدار داده‌اند که با پیشروی روزها در زمستان، آمار مرگ و میر کرونا در آمریکا به سرعت رو به افزایش خواهد رفت.

اخیراً نیز گزارش شده است که رئیس‌جمهور آمریکا به تکاپو افتاده تا از هر طریقی با ویروس کرونا در کشورش مقابله کند.

 

 

رکورد آمار روزانه در استرالیا

روز سه‌شنبه در استرالیا نیز آمار روزانه مبتلایان به کووید ۱۹ به حدود ۴۸ هزار نفر رسید که در این کشور رکورد محسوب می‌شود. این میزان بی‌پیشینه شیوع بیماری سبب شده است تا مردم برای آزمایش به مراکز بهداشتی و بیمارستانی هجوم ببرند.

بالاترین آمار روزانه قبلی مربوط به روز پیش از آن بود که حدود ۳۸ هزار مورد ثبت شد. به گفته مقامات بهداشتی استرالیا بیشترین موارد ثبت شده مربوط به مبتلایان به سویه او میکرون بوده است.

آزمایش آنتی‌ژنیک برای کرونا در استرالیا رایگان نیست و اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور در برابر انتقادها گفته است: «ما اکنون در مرحله دیگری از این بیماری همه‌گیر هستیم که نمی‌توانیم همه چیز را رایگان کنیم. ما باید با این ویروس زندگی کنیم.»

استرالیا تا پیش از این با بستن مرزها و به یُمن راهبرد غربالگری شدید، در بسیاری از موارد همه‌گیری کووید ۱۹ را مهار کرده بود. با این حال پس موج قبلی با سویه دلتا به ویژه در شهرهای بزرگ مانند سیدنی و ملبورن، دولت به هدف سیاست «کووید صفر» خود نرسید.

۹۱.۵ درصد از جمعیت بالای ۱۶ سال استرالیا کاملا واکسینه هستند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.