پس از آن که روسیه 175هزارسرباز و صدها تجهیزات سنگین خود را در مرزهای اوکراین مستقر کرد،آیا زمان حمله نزدیک است؟

به گزارش جماران روزنامه رای الیوم، در سرمقاله خود به قلم عبدالبارى عطوان سردبیر روزنامه نوشت:این روزها سوالاتی در میان دولت های اروپایی به صورت فوری مطرح می شود...اولا: تحقیق در مورد تاریخ احتمالی حمله روسیه به اوکراین، ثانیا: کمک های نظامی و اقتصادی آمریکا به اروپا در صورت وقوع این جنگ  ثالثا اوکراین پس از پایان آن از نظر جغرافیایی و سیاسی چگونه خواهد بود؟

این سؤالات ممکن است فرضی باشد، اما بر اساس گزارش ها روسیه حدود 175هزار سرباز و صدها خودروی زرهی را در مرز شمالی اوکراین مستقر کرده است، بر اساس گزارش واشنگتن پست، این موضوع نگرانی اروپا را تا حد زیادى افزایش داده است، اداره اطلاعات نظامی اوکراین کاملاً متقاعد شده است که حمله روسیه ممکن است اواخر ماه ژانویه آغاز شود.

این بسیج روسیه در پاسخ به "ازدحام" در آبهاى دریای سیاه توسط کشتی های جنگی بریتانیایی و آمریکایی انجام شد که به عنوان "دریاچه روسیه" شناخته می شود اقدامی که خشم ولادیمیر پوتین را برانگیخت، چرا که پوتین  آن را تهدیدی برای امنیت ملی روسیه و چالشی برای کشورش می‌داند.

 

روسیه: استقرار نیروها کاملا طبیعی و قانونی است

 

رهبران روسیه می گویند این استقرار نیروهایی که مطبوعات غربی از آنها صحبت می کنند، کاملا طبیعی و قانونی است که در داخل خاک روسیه صورت گرفته است، اما توضیحات دیگری وجود دارد که تأیید می کند که این کار به عنوان یک کارت فشار بر آمریکا و اروپا قبل از نشست تلویزیونی است که  در چند روز آینده  قرار است بین روسای جمهور روسیه (پوتین) و بایدن آمریکایی برای گفتگو در مورد وضعیت اوکراین برگزار شود.

 

بایدن تلاش می کند تا آرام شود

تحریم ها جلوی پیشرفت ایران را نگرفت، آیا در بازدارندگی روسیه، به عنوان کشور بزرگ موفق خواهند بود؟

 

بایدن تلاش می کند تا آرام شود، زیرا پس از شکست افغانستان، این روزها تمرکزش روی شرق آسیا، و تشدید تنش در آن به دلیل نیات چینی ها برای بازگرداندن تایوان به آغوش کشور مادر،و تسلط چین بر منطقه است. بنابراین، بایدن هر آنچه می تواند باید به اوکراین و کشورهای اروپایی که از آن حمایت می کنند، ارائه دهد، سند تحریم های اقتصادی علیه روسیه را تکان می دهد، این تحریم ها جلوی پیشرفت ایران را نگرفت، آیا در بازدارندگی روسیه، به عنوان کشور بزرگ موفق خواهند بود؟

رهبران اروپایی نگران هستند که سناریوی گرجستان در شرق اوکراین یا هر نهاد اقامتی، یا کشورهای جدید تحت نفوذ روسیه، تکرار شود، در شمال گرجستان، روسیه دو ایالت ایجاد کرد، اولی آبخازیا و دومی اوستیا است، به این دلیل که تعداد زیادی از شهروندان روسیه در آن حضور دارند، در صورت حمله، بخش بزرگی از شرق اوکراین به همین دلیل، یعنی حضور بخش زیادی از جمعیت روسی الاصل در آنجا، جدا شود.

 

مقامات اروپایی هرگز از تهدیدها و مانورهای رژیم صهیونیستی برای حمله به ایران صحبت نمی کنند، این در حالی است  که آنها در مورد خطرات تجمع روسیه در مرزهای جنوبی اغراق می کنند.

 

آنچه این سناریو را محتمل می کند این است که روسیه شبه جزیره کریمه را به حاکمیت خود باز می گرداند و آن را به طور کامل از اوکراین جدا می کند تا پاسخی اولیه به قصد دولت خود (اوکراین) برای ترک چتر نفوذ روسیه باشد،همانند پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو، همانطور که کشورهای بالتیک انجام دادند.

این روزها مطبوعات روسیه مملو از مقالات انتقادی است که به طور مفصل از دوگانگی سیاست های اروپا در پرونده اوکراین صحبت می کنند، تمرکز بر این واقعیت است که مقامات اروپایی هرگز از تهدیدها و مانورهای رژیم صهیونیستی برای حمله به ایران صحبت نمی کنند، این در حالی است  که آنها در مورد خطرات تجمع روسیه در مرزهای جنوبی اغراق می کنند.

اروپا در حال حاضر بر روی اجلاس مجازی بایدن و پوتین که برای یافتن راه حل برای بحران اوکراین است حساب باز کرده است اجلاسى که تاریخ آن هنوز مشخص نشده است، اما این شرط بندی یا حساب باز کردن ممکن است نادرست باشد، زیرا به نظر می رسد روسیه تصمیم  خود را برای حمله به اوکراین گرفته است، و با توجه به نظرات بسیاری از ناظران متخصص در این درگیری زمان آن تنظیم شده است، چیزی جز اجرا باقی نمانده است،  مگر اینکه بایدن پس از پیوستن اوکراین به ائتلاف ناتو و گسترش ائتلاف به شرق، ضمانت هایی ارائه دهد و حتی این امتیاز ممکن است برای جلوگیری از جنگ کافی نباشد.

سال آینده ممکن است شاهد دو رویداد مهم استراتژیک باشد، اولی بازگشت تایوان به چین، دومی جدایی شرق اوکراین از غرب آن و ایجاد یک نظام جدید روسی در آن است، کارى که ناتو و غرب را ،  قبل از گزینه مداخله نظامی علیه روس ها و چینی ها با هم یا به تنهایی یا نوشیدن جام زهر و پذیرش شکست به طور کلی در آن قرار خواهد داد این واقعیت جدید بین المللی است

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.