بحران میان انگلیس و فرانسه بر سر ماهیگیری همچنان ادامه دارد.

به گزارش جماران، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید که گفت‌وگوها بین پاریس، لندن و کمیسون اتحادیه اروپا بر سر مناقشه ماهی‌گیری در آب‌های سرزمینی انگلیس روز سه‌شنبه ادامه خواهد یافت.

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود که کشورش تهدید خود در زمینه اقدام تلافی‌جویانه علیه انگلیس از نیمه‌شب را اجرا نخواهد کرد. وی گفت که پاریس با توجه به ادامه مذاکرات با لندن تهدیدهای خود را فعلا عملی نمی‌کند.

امانوئل ماکرون که برای شرکت در نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ ۲۶) در گلاسگو به سر می‌برد به خبرنگاران گفت که نمایندگان انگلیس قرار است روز سه‌شنبه با پیشنهادهای جدیدی پشت میز مذاکره بیایند.

رئیس‌جمهوری فرانسه در بخشی از سخنانش ساعات آینده را «ساعاتی مهم» برای مناقشه با انگلیس بر سر صدور مجوز صیادی در کانال مانش دانست.

کاخ الیزه ساعاتی پس از این اظهارات امانوئل ماکرون اعلام کرد که تدابیر تلافی‌جویانه علیه  انگلیس تا پیش از جلسه‌ای که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود اجرا نخواهد شد. در مقبل بریتانیا از تعویق اجرای اقدامات تلافی‌جویانه فرانسه استقبال کرده است.

«داوید فروست» وزیر برکسیت کابینه انگلیس با استقبال از طرح فرانسه گفت:‌ «بی‌صبرانه منتظر گفت‌گو با کلمان بُن، وزیر مشاور اروپایی فرانسه در روز پنجشنبه هستم.»

امانوئل ماکرون روز دوشنبه هنگام ورودش به محل برگزاری اجلاس گلاسگو برای دقایقی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر  انگلیس گفت‌وگو کرده بود.

به گزارش یورونیوز، پاریس در واکنش به عدم صدور مجوزهای کافی برای صیادان فرانسوی از سوی دولت انگلیس تهدید کرده است که مانع از تخلیه بار کشتی‌های ماهی‌گیری انگلیس در بنادر فرانسه خواهد شد. یکی دیگر از تهدیدهای فرانسه افزایش بازرسی گمرکی کامیون‌ها است.

لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس  در واکنش به تهدیدهای فرانسه گفته بود که لندن در صورت عدم عقب‌نشینی پاریس از تهدیدهایش به ساز و کار حل اختلاف در چهارچوب توافق تجاری پسابرکسیت متوسل خواهد شد. او به پاریس ۴۸ ساعت فرصت داده بود تا از تهدیدهایش عقب‌نشینی کند.

بنا به توافق برکسیت ماهی‌گیران اروپایی در صورتی که بتوانند سابقه فعالیت خود در برخی از آب‌های سرزمینی انگلیس را اثبات کنند امکان دریافت مجوز ماهی‌گیری از این کشور را خواهند داشت. با این حال فرانسه و انگلیس اکنون بر سر مدارک مورد نیاز برای اثبات سابقه فعالیت ماهی‌گیران در آب‌های سرزمینی انگلیس اختلاف دارند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.