ابی احمد نخست وزیر اتیوپی با اکثریت آرا برنده انتخابات این کشور شده است.

 

به گزارش جماران به نقل از گاردین، فرایند رای گیری انتخابات پارلمانی اتیوپی در 10 حوزه انتخابی و بازشماری آرا در سه حوزه ادامه دارد، با این حال حزب «ابی احمد» اعلام کرد که اکثریت کرسی ها را به دست آورده است. این انتخابات به دلیل همه گیری کرونا با تاخیر برگزار شد.

گزارش شده است حزب «رفاه» وابسته به ابی احمد، نخست‌ وزیر اتیوپی در انتخابات پارلمانی موفق به کسب 410 کرسی از مجموع 436 کرسی شد.

ابی در بیانیه ای در توییتر انتخابات را «از نظر همه شمولی بی سابقه» توصیف کرد.

احزاب اپوزیسیون انتخابات را تحریم کرده بودند. انتخابات به‌ رغم ادامه درگیری‌ ها در «تیگرای» برگزار شده بود.

سه هفته از انتخابات پارلمانی در اتیوپی می‌ گذرد. اتحادیه اروپا از اعزام ناظران انتخاباتی به اتیوپی خودداری کرده بود.

کمیسیون حقوق بشر اتیوپی که به دولت این کشور وابسته است گفت که «موردی جدی از نقض گسترده حقوق بشر» در محل هایی که تحت نظارت آن بوده مشاهده نکرده است. با این حال این کمیسیون در گزارشی مقدماتی اذعان کرد که برخی حوزه های رای گیری شاهد «بازداشت های نامناسب، ارعاب و آزار ناظران و روزنامه نگاران» بوده اند.

این انتخابات به‌ رغم درگیری‌ های ارتش اتیوپی با نیروهای نظامی وابسته به جبهه آزادی بخش خلق تیگرای برگزار شده بود.

بخش هایی معادل یک پنجم کشور به دلیل مشکلات امنیتی و لجستیکی قادر به برگزاری انتخابات نشدند. رای گیری در این مناطق قرار است روز ششم سپتامبر برگزار شود.

شماری از احزاب بزرگ اپوزیسیون این کشور شرکت در انتخابات پارلمانی روز 21 ژوئن را تحریم کرده بودند. انتخابات قرار بود سال گذشته برگزار شود. اما بنا بر تصمیم حزب حاکم دو بار به تعویق افتاد.

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی یاد شده به معنای پیروزی مجدد ابی احمد، نخست‌ وزیر اتیوپی و برنده جایزه صلح نوبل 2019 است. احمد از سال 2018 زمام امور این کشور را برعهده دارد.

این اولین آزمون انتخاباتی او از سال 2018 بود.

ابی احمد از نوامبر سال گذشته اقدام به حمله به نیروهای وابسته به جبهه آزادی بخش خلق تیگرای نمود. برخی از گزارش‌ ها از خشونت گسترده ارتش اتیوپی در این منطقه حکایت دارند.

بر اساس گزارش‌ های منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد، خطر گرسنگی جان صدها هزار نفر از ساکنان این منطقه را تهدید می‌ کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.