رئیس دایره قضایی نیروهای دولت وابسته به عربستان یمن امروز صبح در جبهه مأرب کشته شد.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، دفتر « عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن از کشته شدن یکی از فرماندهان و مسئولان ارشد نیروهای وابسته به عربستان در جبهه مأرب خبر داد.

دفتر عبدربه منصور هادی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که صبح امروز یکشنبه سرلشکر«عبدالله الحاضری» رئیس دایره قضایی نظامی نیروهای دولت وابسته به عربستان سعودی در جریان درگیری های استان«مأرب» در شمالی شرق یمن کشته شد.

درگیری‌ها میان نیروهای دولت مستعفی یمن و دولت نجات ملی یمن در مأرب طی ۴۸ ساعت گذشته دستکم ۶۵ کشته برجای گذاشت.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، برخی منابع نظامی در دولت مستعفی یمن اعلام کردند، همزمان با استمرار پیشروی نیروهای وابسته به جنبش انصارالله در استان مأرب واقع در شمال این کشور، درگیری‌ها میان دو طرف در ۴۸ ساعت گذشته دستکم ۶۵ کشته بر جای گذاشته است.

این منابع اظهار کردند: این نیروها کنترل جبهه «الکساره» در استان مأرب، آخرین پایگاه دولت (مستعفی) در شمال را به طور کامل به دست گرفته‌اند و با وجود حمایت هوایی ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان که به نیروهای دولت مستعفی کمک‌های نظامی می‌دهد، در حال حاضر درگیری‌ها میان دو طرف در کمتر از شش کیلومتری شهر مأرب، مرکز این استان ادامه دارند.

از سوی دیگر، ائتلاف متجاوز سعودی که به ناکارآمدی تسلیحات سنگین در جنگ مأرب یمن پی برده، این سلاح‌ها را از این منطقه خارج کرد تا جنگ شهری را آغاز کند.

پس از ورود محموله‌های سلاح سبک و نیمه سنگین عربستان سعودی به شهر مأرب یمن، به‌نظر می‌رسد شبه‌نظامیان وابسته به این کشور و دولت مستعفی یمن در پی آغاز جنگ شهری هستند.

روزنامه الاخبار گزارش داد که ائتلاف متجاوز سعوی-اماراتی اواسط هفته کنونی به عناصر خود دستور داد که باقیمانده سلاح سنگین موجود در جبهه‌های عملیاتی اطراف مأرب را خارج کنند که از جمله این سلاحها می‌توان به خودروهای زرهی آمریکایی «اوشکوش» اشاره کرد.

به گزارش این روزنامه، بیشتر سرکرده‌های نظامی وابسته به حزب اخوانی «الاصلاح» این دستورات را نادیده گرفتند و شمار زیادی از سرکرده‌های وابسته به دولت مستعفی هم از اجرای این دستور سرپیچی کردند و همین مسئله باعث شد که ریاض، «صغیر بن عزیز» از سرکرده‌های وابسته به امارات را مأمور انجام این کار کند.

منابع نظامی خبر دادند که بن عزیز شامگاه سه‌شنبه هفته جاری دستور داد که خوردوهای زرهی مذکور را از همه اردوگاه ها و جبهه‌های عملیاتی واقع در حد فاصل استانهای مأرب و الجوف خارج کنند.

این سرکرده، شخصا ناظر بر تحویل این خودروها به عربستان سعودی از طریق گذرگاه زمینی «الودیعه» به این کشور بود. وی همچنین فرماندهانی را که از اجرای این دستور سرپیچی کرده بودند، زندانی کرد.

به گزارش الاخبار، رویکرد جدید ریاض در خارج کردن خودروهای زرهی نشان می‌دهد که وجود این خودروها نتوانسته است باعث کاهش تلفات انسانی در میان مزدوران وابسته به ریاض و ابوظبی در جنگ علیه ملت یمن شود.

به گزارش این روزنامه، همزمان با این اقدامات، عناصر دولت مستعفی و حزب الاصلاح در مناطق حساسی مانند «جبل الاخشر» در حال عقب‌نشینی بوده و نیروهای یمنی در حال پیشروی در آن هستند. این منطقه، آخرین و مهمترین منطقه حمایتی از پایگاه نظامی «صحن الجن» است که در بخش غربی شهر مأرب قرار دارد.

بنا بر این گزارش، در صورت آزادسازی این منطقه، این پایگاه نیز از نظر نظامی ساقط شده محسوب خواهد شد؛ پایگاهی که شامل مقر وزارت دفاع و چندین مقر مهم است.

این در حالی است که اختلافات بین عناصر دولت مستعفی و عناصر وابسته به قبایل «مراد» و «عبیده» افزایش یافته و باعث شده است که دهها نفر از این قبایل از جبهه مراد در جنوب و جبهه «الطلعه الحمراء» در شمال غرب شهر مأرب عقب‌نشینی کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.